reklama

Co lze vytvořit z betonu

Beton je známý jako stavební prvek, ale je vhodný také na dekorativní a užitné umění. Beton patří mezi stálé a ideální materiály, které je možno zpracovat do jakékoliv podoby. Beton je vhodný jak do exteriéru, tak i do interiéru. Dá se říci, že beton je materiálem budoucnosti, neboť jeho trvanlivost je téměř neomezená.

i (Zdroj: Depositphotos)
Z betonu si můžete vyrobit ozdobné květináče a další dekorační prvky na zahradu (Zdroj: Depositphotos)

Beton a výrobky z něj

Beton nás obklopuje již mnoho let a ještě mnoho let bude. Je to jeden z materiálů, který dosáhl téměř maximální trvanlivosti a díky svému složení nezatěžuje životní prostředí, takže se stal velmi oblíbeným v mnoha odvětvích průmyslů i v našem běžném životě.

Míchačka
i (Zdroj: Depositphotos)
Beton doma mícháme v míchačce

Beton dělíme na:

  • stavební 
  • technický
  • dekorační
  • užitný

Ve stavebnictví je beton hlavním prvkem. Pokrývá podlahy, stěny a dokonce i střechy v podobě střešní krytiny. Z betonu je možno stavět celé obytné i průmyslové objekty. Takové stavby jsou velmi pevné, odolné vůči povětrnostním podmínkám, UV záření a dokonce i chemickým prostředkům. Jejich životnost je prakticky neomezená. Stavební beton sestává z cementu, kamenné drtě různých frakcí, písku a vody. Podle toho, kde je beton použit, dbá se na jeho jemnost nebo naopak hrubost. Například beton do základů a podkladový beton bývá velmi zrnitý a porézní. Stěrkový beton pak bývá jemný.

Vodní dílo
i (Zdroj: Depositphotos)
Obrovské stavby z betonu můžeme obdivovat i na řekách

Za technický beton můžeme označit třeba betonové prefabrikáty, které se vyrábějí průmyslově. Patří sem nejrůznější typy dlažeb, plotů, obrubníků, palisád, zdících prvků, svahových prvků, zatravňovacích dlažeb, obkladů a zahradních architekturních prvků. Tento beton se vyznačuje velkou pevností, rozmanitostí a barevností.

Betonové tvárnice
Betonové tvárnice se dají využít jak ve stavebnictví, tak v zahradách (Zdroj: Depositphotos)
Prefabrikáty
Betonové barvené palisády budou ozdobou záhonů a cestiček (Zdroj: Depositphotos)

Dekorační beton pak zahrnuje veškeré zahradní betonové prvky, které slouží k dekorativním účelům - kašny, bazénky, okrasné květináče, lavičky, stoly, grily a ohniště, sochy nebo plastiky. Zde už nemusíme být odkázáni pouze na prefabrikáty, které lze zakoupit ve stavebninách či zahradnických centrech a hobby marketech, ale můžeme si sami dekorativní betonové prvky vyrobit dle možností a fantazie. Stačí nám k tomu jen vhodná forma a trochu suché betonové směsi, kterou rozmícháme ve vodě do požadované hustoty. 

Kašna
Kašny nebo ptačí pítka vydrží na slunci i v mrazu (Zdroj: Depositphotos)
venkovní dekorace
Z betonu lze vyrobit i zajímavé květináče (Zdroj: Depositphotos)

Užitný beton - to je převážně betonový nábytek a bytové doplňky, které za posledních několik let získávají na stále větší oblibě. Také proto, že beton je bezúdržbový, je možné jej barvit a je prakticky nezničitelný. 

Krb
I do vnitřních prostorů se umisťuje beton, zde třeba obklad okolo krbu (Zdroj: Depositphotos)
Koupelna
Umyvadlo i vana mohou být také z betonu (Zdroj: Depositphotos)

Publikováno: 2. 5. 2020, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová