reklama

Knihovna do každého prostoru

Malá knihovna, dobrá knihovna. Je vítaným zpestřením i zajímavým designovým prvkem. Dobře vybraná knihovna s úhledně srovnanými knihami dodá každému interiéru útulnější vzhled. Máme pro vás tipy na výběr knihovny, i jak ukládat knihy v malém prostoru.

i (Zdroj: Depositphotos)
Knihovna do každého prostoru (Zdroj: Depositphotos)

I malá knihovna dokáže hotové divy

I malá knihovna má své kouzlo. Ne každý si může dovolit knihovnu přes celou stěnu nebo dokonce po obvodu celé místnosti. Nemít ji však vůbec by byla chyba, zvlášť u knihomola. Slouží totiž jako efektivní útočiště pro knížky, které chrání před zničením a mimo to je i výborným izolantem hluku. Podle toho, jak ji v místnosti postavíte, může sloužit i jako dělící příčka. Při jejím výběru je důležité se zaměřit nejen na  velikost, ale i materiál a design.

Malá knihovna
i (Zdroj: Depositphotos)
Knihovnu vybírejte nejen podle prostoru, který máte, ale také i podle počtu knížek

Design a materiál knihovny

Všeobecně vzato knihovny mohou stát volně v prostoru nebo u stěny. Volně stojících knihoven je všude plno, jsou totiž tou nejlevnější variantou. Výhodou takové knihovny je to, že se dá snadno vyklízet i přemisťovat. Bohužel však tyto knihovny nebývají příliš kvalitní. Jsou totiž většinou vyrobeny z dřevotřísky nebo MDF desek. Pokud tedy chcete, aby vám knihovna něco vydržela, zvolte masivní dřevo. Taková pak ledasco unese, vydrží dlouhá léta a můžete ji i poměrně snadno renovovat.
Dobrou volbou jsou rovněž i knihovny z lamina, které je schopné odolat opotřebování, poškrábání a případnému odření. Další variantou je dýhová knihovna, která patří k těm nejdražším knihovnám. Nejkvalitnější knihovny jsou vyrobeny z rustikálního dubu nebo jiných dřevin. Jsou to luxusní kousky. Jde však také o poměrně choulostivý materiál, který vyžaduje pravidelné ošetřování čistícími a leštícími prostředky, včetně voskování.

Stará knihovna
i (Zdroj: Depositphotos)
Do interiéru si můžete dát knihovnu otevřenou, s prosklenými nebo klasickými dvířky. Každá verze má své pro i své proti

Jak vybrat tu správnou knihovnu

Pokud jste se rozhodli pořídit si knihovnu, řiďte se nejen cenou a materiálem, ale také zohledněte i to, kam knihovnu chcete umístit. Knihovna by měla být tak velká, aby pojala dvojnásobné množství knih, kolik jich máte doma. Berte to tak, že na 1 metr šířky se vejde zhruba 30 knih (jedna kniha je široká zhruba 3 centimetry). Police knihovny musí být alespoň 1,8 centimetru silné, aby unesly váhu knih. V případě, že je knihovna širší než 80 centimetrů, je nutné, aby police měly tloušťku alespoň 2,3 centimetru nebo podpěru pro zpevnění. Při výběru knihovny je rovněž důležitá i její hloubka. Ta by měla být nejméně 30 centimetrů. Knihovna by měla ladit s okolním nábytkem. Nápaditou vychytávkou je horní osvětlení, které může nasvěcovat knihovnu. To usnadňuje vyhledávání, ale zároveň působí estetickým dojmem.

Retro knihovna
i (Zdroj: Depositphotos)
Malá knihovna dokáže v interiéru hotové divy

Největší zájem je u nás o středně velké knihovny. Malá knihovna se hodí do malého prostoru nebo do garsonky, dětského pokoje nebo do ložnice. Použít ji můžete například k uložení svých nejoblíbenějších kousků. Malé knihovny mohou být také rafinovaně zabudované do nábytku. Malá knihovna tak může být součástí postele, výklenku schodiště, televizního stolku i poněkud nešikovně řešeného výklenku pokoje.

Velká knihovna
i (Zdroj: Depositphotos)
Největší zájem je o středně velké knihovny, ale i velké knihovny mají své kouzlo

S dvířky nebo bez dvířek

Důležitým bodem při výběru je i to, zda vaše knihovna bude otevřená nebo bude mít dvířka. Otevřené knihovny působí sice velmi působivě, ale počítat musíte s poměrně častým utíráním prachu a srovnáváním knih. Zabere to dost času a hřbety knih mohou snáze vyblednout, stránky zase zažloutnout. Prosklená dvířka se zdají jako ideálním kompromisem. Knihy jsou vidět, a přesto jsou chráněny před prachem i před vyblednutím. Pevná dvířka všechny knihy dokonale skryjí. Ukryjí však i jejich neuspořádané uložení. Nevýhodou takové knihovny je obtížnější vyhledávání knih a fakt, že pohledem neláká ke čtení.

Bílá knihovna
i (Zdroj: Depositphotos)
Knihovna zakomponovaná do moderního interiéru

Kam postavit knihovnu?

Knihovnu zásadně neumisťujte naproti oknu. Jestliže na ní celý den svítí slunce nebo dopadá silné světlo, ničí to knihy i jejich přebaly. Knihám vyhovuje spíše stinné místo, chlad a hlavně sucho. Nejlépe samozřejmě je, když knihovnu umístíte tam, kde se málo práší, nejsou žádné výpary a pachy. Proto pro knihovnu rozhodně není to nejlepší místo kuchyně. Špatně se mají i knihy doma u kouřícího kuřáka. Vhodným prostorem je obývací pokoj, dětský pokoj, studentský pokoj, pracovna a ložnice.

Plná knihovna
i (Zdroj: Depositphotos)
Aby knihovna působila esteticky, měla by být uspořádaná

Jak uspořádat knihy v knihovně

Před uložením knih do knihovny je nejdřív pořádně protřiďte. Skutečně máte doma ty knihy, které chcete? Vyřazené knihy nevyhazujte, darujte je známým, knihovně, zdravotnickým zařízením, domovu důchodců či je vložte do knihobudky.

Dále knihy do knihovny uložte zhruba takto:

  • Největší a nejtěžší knihy patří do spodních polic. Do nejnižší řady patří obrázkové a fotografické knihy, a také i obrázkové knihy pro děti, pokud je máte.
  • Často používané encyklopedie, slovníky a příručky uložte do jedné police, zbytek pak rozdělte podle oboru. Lehčí knížky patří do horních polic. Těžší zase do spodních.
  • Malé a málo používané knihy uložte do těch nejvyšších polic.
  • Do druhé police v případě přítomnosti dětí a dětských knihoven patří dětské knihy, které jsou už určeny ke čtení.
  • Do třetí police od spodu patří knihy pro děti i dospělé. Jde o young adult literaturu, povinnou četbu, klasiku, new fiction a podobně.
  • Čtvrtá police patří dospělým, a to především beletrii.
  • Do páté police je vhodné umístit knihy naučné a návodné. Hodí se sem kuchařky, průvodci, knihy o osobním rozvoji.
Kniha
i (Zdroj: Depositphotos)
Před uložením do knihovny knihy nejprve protřiďte

Další možnosti uspořádání knihovny

Dále pak knihovnu můžete uspořádat abecedně podle jména autora, nebo knihy můžete mít roztříděné podle témat (dětské knihy zvlášť, pak třeba young adult, romantiku, detektivky, thrillery a podobně). U jednotlivých témat pak knihy můžete řadit abecedně podle jména autora. Další možností je i uspořádání knihovny podle barvy přebalu. Tento způsob je velmi estetický, potřebujete k tomu dostatečné množství knih a také širokou škálu barev. Nutno také upozornit, že u tohoto uspořádání se v knihovně nebudete stejně dobře orientovat, jako u předešlých dvou způsobů. Ve velkých knihovnách pak vypadá velmi dobře skládání knih na výšku. Vejde se jich tak do knihovny více. Vypadají navíc i vzdušněji a zajímavěji. Hluboké knihovny pak umožňují uložení ve dvou řadách, což však zase není příliš přehledné.

Vyrobte si stylovou knihovku z kulatiny:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 15. 3. 2020, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová