reklama

K MDŽ můžeme darovat ručně vyrobené přání

Mezinárodní den žen se u nás slaví již mnoho let. Poslední dobou se však jeho oblíbenost trochu ztrácela, je to dáno i nucenou oslavou za minulého režimu. Přesto si každá žena zaslouží, aby se jí věnovalo alespoň trochu pozornosti. Vyrobené přáníčko, kytička a nějaká sladkost jistě potěší. Přání k MDŽ můžete vyrobit dle našeho návodu.

i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
K MDŽ můžeme vyrobit vkusné přání (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Materiál na přání k MDŽ: 

  • předloha
  • pauzovací papír (silný alespoň 120 g)
  • barevná čtvrtka
  • molitanová podložka, popřípadě stará podložka pod myš
  • bílý fix nebo obyčejná bílá pastelka
  • vytlačovací tyčinka
  • vypichovací jehla
  • nůžky
  • ozdobné nůžky
Materiál na výrobu přání
i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Co bude k výrobě přání k MDŽ potřeba?

Jak budeme postupovat?

Začneme tím, že si na internetu vyhledáme nějakou předlohu, pokud sami neumíme kreslit, abychom si ji namalovali dle naší fantazie. Stačí si vybrat vzor pro velikost menší než je  A5 a vytisknout nebo překreslit na obyčejný papír. Pauzovací papír potřebujeme o silnější gramáži, běžný 80gramový papír je příliš slabý a pro tento účel nevhodný. Velmi se trhá a práce s ním je příliš složitá. Papír přehneme na půlku, vložíme vytištěnou předlohu a lihovým fixem nebo měkkou bílou pastelkou obkreslíme na lícovou stranu vzor. 

Obkreslení předlohy
Lihovým bílým fixem obkreslíme předlohu (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Předloha přání
Předloha je předkreslená, můžeme se pustit do vytlačování (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Nyní přistoupíme k vytlačení vzoru. Otevřeme pauzovací papír a pracovat budeme z rubové strany na měkké podložce. Nejjednodušší je vzít starou podložku pod myš a pracovat na ní. Prodávají se i speciální podložky pro tuto techniku určené, ale pokud si ji chceme pouze vyzkoušet, je zbytečné do materiálu investovat. Můžeme si vypomoci tím, co máme doma. Na podložku tedy položíme přání a vytlačovací tyčinkou obtahujeme předkreslenou předlohu. Opět nemusíme nástroj pořizovat. Stačí nám k tomu například silnější háček na háčkování (zde doporučím vybrat takový, který má rukojeť, bude se s ním lépe pracovat), nebo můžeme vzít i bílou pastelku. Jen pozor, aby neměla příliš ostrou tuhu, abychom si vzor neprotrhli. 

Vytlačení vzoru
i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
K vytlačení obrázku potřebujeme nástroj s kuličkou na konci

Opatrně obtahujeme každou linku, každý kousek, pokud se vzor nevytlačí dostatečně hned na první tah, můžeme místo obtáhnout vícekrát. Jen pozor, čím častěji v jednom místě tlačíme, tím je papír křehčí a hrozí protržení. Některé části můžeme i vyplnit  nebo jen vystínovat, záleží na naší fantazii. Vytlačením vzniká plastický vzor, který je jedním ze základů techniky pergamano. 

Ukázka plastiky
Vytlačením vystoupí vzor z papíru (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Hotový vzor
Kuličkou můžeme některé části vybarvit či vystínovat (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Drobné vzory můžeme ještě vypíchat. Nepoužijeme nůžky pro hladké okraje, potřebujeme zubaté. Pergamanu se právem říká také papírová krajka. Snažíme se o vpichy téměř u sebe, ale s co největší pravidelností. Není dobré tento krok uspěchat. V tomto použitém vzoru se nabízí vybarvit nebo právě vypíchat třeba malá srdíčka. Vypícháme také vnitřní část přání. 

Vypichování obrazců
i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Jehlou vypícháme drobné detaily

Vpichy můžeme dostříhat nůžkami. Vhodné jsou úzké dlouhé špičaté. Malé nůžky z manikúry nejsou příliš vhodné, přesto pokud nemáme jiné, použijeme ty. Jen dávejte pozor, papír velmi tupí nůžky. Doporučuji si tento krok vyzkoušet bokem, napíchat si pár řad a ty si vyzkoušet vystříhat. I sklon nůžek je v tomto případě velmi důležitý. Podle toho, ze které strany nůžky vložíme, vzniká zub na jedné nebo druhé straně. My potřebujeme, aby zub zůstal na přáníčku, nikoliv na odpadní části papíru. 

Vypíchání vnitřní části
Vnitřek předlohy je potřeba také vypíchat (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Vystřižení
Jednotlivé vpichy nyní vystřihneme ostrými tenkými nůžkami (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Máme komplet hotový vzor, přistoupíme k výběru barevného papíru. Záleží opravdu jen na našem cítění barev, kterou si vybereme. Přihlédnout lze k oblíbenosti barev obdarované ženy. Je lepší vždy zvolit tmavší odstín, lépe vynikne bílý vytlačený vzor. 

Výběr barvy papíru
i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Vybereme vhodnou barvu podkladového papíru

Na pauzovacím papíru si tužkou a pravítkem vyměříme vhodnou velikost a odstřihneme. Zde se může stát, že při odstřihnutí obou listů současně dojde k malému posunutí spodního listu. Pak je potřeba dostřihávat drobné odchylky. Pro začátečníky je lepší si vyměřit zvlášť přední i zadní stranu a stříhat každý list odděleně. 

Přání před vystřihnutím
i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Přání vystřihneme do požadované velikosti

Barevný papír můžeme odstřihnout ozdobnými nůžkami. Ty se dají zakoupit v každém větším papírnictví v různých tvarech. V tomto případě vyměříme velikost čtvrtky o cca 0,5 cm větší, aby vynikly ozdobné okraje. Pokud si přání vyrobíte s dostatečným předstihem, je vhodné nechat ho nějakou dobu lisovat, třeba v silné knize. Vytlačený vzor se nenarovná, pouze celé přání se krásně vyrovná. Přeci jen manipulací se pauzovací papír pokroutí.

Přání s ozdobnými nůžkami
i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Barevný papír ustřihneme ozdobnými nůžkami

A pak už jen zakoupíme oblíbenou květinu, něco sladkého na zub a můžeme se vydat popřát. Mezinárodní den žen je dnem mezinárodní solidarity žen za rovnoprávnost, spravedlnost, mír a rozvoj. 

K vyrobenému přání se hodí i zajímavá obálka

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 7. 3. 2020, Autor: Pavlína Wagnerová Málková, Profil autora: Pavlína Wagnerová Málková