reklama

Dřevěná koupelna nemusí být jen sen

Máte-li rádi dřevo, nemusíte se mu vyhýbat ani v koupelně. Ačkoli se to nezdá, i zde je možné mít dřevěné podlahy, obklady, doplňky i další předměty, které vám zde při správné péči vydrží dlouhá léta. Jaké dřevo je tedy na co vhodné a jak o něj pečovat?

i (Zdroj: Depositphotos)
Dřevěná koupelna nemusí být jen sen (Zdroj: Depositphotos)

Jaké dřevo do koupelny zvolit

Pro vlhké prostředí koupelny je obecně vhodné tvrdé, exotické dřevo – to je totiž ze své domoviny zvyklé na vysokou vlhkost obsaženou ve vzduchu. Sáhněte po dřevinách druhu ipe, jatoba či massaranduba, známější je potom wenge či teak. Možné je ale použít také zdejší tvrdé dřevo – dubové, ořechové či akátové. Jinak se klasicky používají dřevotřískové a MDF desky, které jsou i ve vlhkém prostředí stálé a jsou opatřeny dřevěnou dýhou či lakem nebo laminem. Hrany těch lepších kousků jsou opatřeny speciální ABS plastovou hranou, která zabraňuje vlhkosti pronikat do desky.

Dřevo v koupelně
i (Zdroj: Depositphotos)
Některým druhům dřeva stálá vlhkost v koupelně nevadí

Vybavení ze dřeva možné i nemožné

Ze dřeva si můžete do koupelny pořídit téměř vše – od tradičních doplňků jako jsou držáky a poličky, přes dřevěné podlahy a obložení, až po vany a umyvadla ze dřeva.

  • Umyvadla a vany – do luxusních koupelen si můžete pořídit i tato zařízení celá ze dřeva. Ovšem počítejte s tím, že se nehodí pro každodenní používání, špatně se udržují v čistotě (zejména jsou náchylné na vznik plísní) a jejich velká hmotnost může být také na překážku. Sáhnout můžete po dřevu i v případě, že jste příznivci sprch – může to být buďto jednoduchý sprchový panel, nebo celý sprchový kout obložený dřevem.
Dřevěná vana
i (Zdroj: Depositphotos)
Dřevěná vana je opravdu skvostem – nehodí se ovšem do každé koupelny
  • Podlahy a obklady – místo keramických obkladů a dlažeb je možné použít i dřevo. Vyberte si ovšem exotické dřeviny, které jsou sem vhodnější – jsou tvrdší a hustší. I tak je ale nutné je ošetřovat pravidelně olejem nebo natřít voděodolným lakem. Při pokládce je lepší jednotlivé díly k podkladu přilepit, aby se pod ně nedostávala voda a zamezilo se tak vzniku plísní. Druhou možností je dřevěná prkna přibít na rošt. Obklady na zdi ošetřete stejně, případně je možné je zakrýt ještě skleněnou deskou, která je před vodou ochrání dokonale.
  • Nábytek – můžete zvolit klasiku ve formě skříněk z desek s povrchovou úpravou laminem či dýhou, nebo luxus v podobě masivu.
Dřevěný nábytek v koupelně
i (Zdroj: Depositphotos)
Skříňky z masivu budou v koupelně působit luxusně
  • Doplňky – chcete-li mít dřevěné pouze detaily, i zde se nabízí mnoho možností – mohou to být dřevěné sušáky a věšáky, koše na prádlo, zrcadla s dřevěnými rámy, dřevěné rohože a předložky, poličky, věšáky a další drobnosti jako stojánek na kartáčky, miska na mýdlo či dávkovač na tekuté mýdlo, a to v různých provedeních a designech.
Rám zrcadla
i (Zdroj: Depositphotos)
Dřevěné detaily v podobě rámu zrcadla v koupelně dodají místnosti jedinečný vzhled

Údržba dřeva v koupelně

Protože se v koupelnách udržuje vysoká vlhkost, navíc se jedná často o místnosti bez oken či dostatečného vytápění, je třeba dřevu a dřevěným doplňkům zde pomoci častým větráním, postavením nábytku na nohy, aby nebyl v kontaktu se zemí, a také postavením dále ode zdi, aby zde vzduch mohl volně proudit. Pokud je to možné, nesušte zde ani prádlo.

Dřevěné náčiní do koupelny
i (Zdroj: Depositphotos)
Doplňky do koupelny ze dřeva mohou být opravdu rozmanité
  • Údržba podlahy -  zejména dřevěnou podlahu v koupelně je třeba důkladně ošetřovat a chránit před působením vody. Můžete zvolit tradiční lak, případně čím dál oblíbenější olej. Dřevo se jím natře, nechá chvíli působit a přebytečný olej se vysuší. Tento postup se opakuje alespoň třikrát, aby došlo k úplnému nasycení povrchu olejem. I po těchto úpravách ale stále platí, že vodu je třeba setřít co nejdříve, protože olej nechrání dokonale, a je třeba po určité době impregnaci opakovat. Po letech používání, pokud budete chtít obnovit vzhled podlahy, je možné ji nechat přebrousit.
  • Nábytek – nábytek z masivu (i ostatní doplňky) se ošetřuje také olejováním, skříňky z MDF se udržují jednoduše. Postačí nečistoty setřít vlhkým hadříkem. Rozhodně nepoužívejte agresivní čisticí prostředky a abrazivní produkty.
Dřevěná deska
i (Zdroj: Depositphotos)
Pod umyvadlem můžeme nainstalovat dřevěnou desku z tropických dřevin

Dřevu v koupelně se určitě nemusíte vyhýbat – zvolíte-li vhodnou dřevinu a budete-li jí věnovat náležitou péči v podobě olejování, vydrží vám krásně dlouhá léta i v tak náročném prostředí.

Ošetření dřeva
i (Zdroj: Depositphotos)
dřevo by mělo být napuštěno impregnací a ošetřování olejem

Náš tip: Výměna silikonu kolem sprchového koutu

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 11. 3. 2020, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová