reklama

Domácí škůdci nejsou vítanými návštěvníky

Ač to neslyšíme a nevidíme rádi, žijí s námi doma často nevítaní nájemníci a kolikrát o nich ani nemusíme vědět. A jakmile o nich víme, chceme se jich rychle zbavit, protože jejich přítomnost je velmi obtěžující.

i (Zdroj: Depositphotos)
Nedejte domácím škůdcům šanci a likvidujte je včas (Zdroj: Depositphotos)

Obtížný hmyz patří mezi velmi nepříjemné domácí škůdce

Mezi nejčastější domácí škůdce patří bezpochyby hmyz. A může se jednat o takové druhy, které poznáme jen podle toho, že jsme jimi sami napadeni – například blechy a štěnice, anebo i takové, které objevíme, když si pochodují naší kuchyní.

  • Blecha – většinou se objeví na domácích zvířatech, ale pokud má možnost, přiživí se i na člověku. Způsobuje svědivé štípance a může přenášet zárodky chorob. Až rok vydrží bez potravy a je tak nutná pravidelná prevence.
  • Štěnice – nepříjemný hmyz, který se živí krví a způsobuje bolestivé a svědící štípance, najdete ho hlavně v matracích. I když povědomí o nich je jiné, nesouvisí jejich přítomnost s tím, jak máte doma uklizeno, a nastěhují se k vám třeba od sousedů, kde o nich také ani nevědí. Štěnice jsou velmi odolné a k jejich likvidaci je nutné si pozvat odborníky. Bohužel štěnice, které se vyhnou jejich zásahu, dokáží vydržet i rok bez potravy a mohou znovu způsobit zamoření.
Škůdci
i (Zdroj: Depositphotos)
Domácích škůdců je celá plejáda
  • Rus a šváb – živí se zbytky potravin, odpadky a přenáší na potraviny bakterie, plísně, červy a roztoče, kteří mohou způsobit alergie nebo třeba salmonelu. Přinesete si je obvykle z obchodu, v bytových domech se potom pohybují a rozšiřují nejčastěji stoupačkami. Naštěstí je jejich likvidace za pomoci deratizátorů snadná.
  • Mol – mola žijícího v potravinách zná asi každý z nás. Dalšími podobnými potravinovými škůdci jsou roztoč moučný, červotoč spížní a pilous černý. Zamořují obvykle mouku a další suché potraviny, jako jsou rýže a koření, ve kterých se objevují pavučinky a larvy. Obvykle se k vám domů dostanou již z obchodu, protože obaly potravin nejsou dostatečně bezpečné. Napadené jídlo pro nás není sice nebezpečné, ale je znehodnocené. Je vhodné po nákupu doma vše zkontrolovat a uskladnit v nádobách, které škůdcům nedovolí proniknout dovnitř.
  • Potemník skladištní – ne více jak tři milimetry velký brouk, kterého si můžete splést s kmínem. Objevuje se v potravinách, které zamořuje svými výkaly. Opatření u něj platí stejná jako u výše zmíněných druhů hmyzu – potraviny zkontrolovat, uzavřít do nádob a v případě zamoření nekompromisně zlikvidovat.
Šváb
i (Zdroj: Depositphotos)
Švábi jsou častými nájemníky ve špinavé domácnosti, kde si s odpadky příliš hlavu nelámou
  • Rybenka – z vlhkých míst určitě znáte podlouhlý hmyz, který se zde zejména ve tmě pohybuje. Vzhledem k tomu, že vyhledává vlhko, teplo a živí se hlavně zbytky kůže, vlasů či nehtů, ji nejčastěji najdete v koupelně. Není však jinak nebezpečná, žádné choroby nepřenáší. Při přemnožení se ovšem uchyluje i do dalších částí bytu a může svou přítomností znehodnotit například potraviny. Omezit její výskyt můžete častým větráním a pravidelným úklidem.
  • Octomilka – malá muška, která se doma objeví, jakmile zde začne zrát a nahnívat ovoce – to konzumuje spolu s nakvašenými šťávami. Najít je pak můžete i v marmeládách a kompotech, případně i alkoholu, zkrátka čemkoli, co začne kvasit. V případě jejich přemnožení se zbavte veškerých možných ložisek, pomůže také vyčistit odpady a použít návnady s lepem či různé lapače.
Rybenka
i (Zdroj: Depositphotos)
Rybenky milují vlhko, větrejte a zbavíte se jich

Hlodavci

Mohou škodit nejenom na ulicích a ve skladech či výrobních prostorách, ale i v domácnostech.

  • Myš – malý všežravý hlodavec, který se může zdát až roztomilý, ale také přenáší mnohé choroby, jako jsou leptospiróza, salmonela, tularémie a další, navíc po ní zůstává typický zápach a poškozuje a zamořuje potraviny i okolí bakteriemi.
  • Potkan – větší hlodavec, který je také všežravý, ale pokud může, „sáhne“ po masu a je u něj obvyklý i kanibalismus. Přenáší choroby stejně jako myš.
  • Krysa – je podobná potkanovi, ale má větší uši a oči, ocas delší než tělo. Škodí na potravinách a přenáší choroboplodné zárodky.
Myš
i (Zdroj: Depositphotos)
Na myši většinou stačí políčit pastičku

Prevence

Domácím škůdcům je samozřejmě lepší předcházet, proti některým je možné používat i přírodní prostředky.

  • Pravidelně uklízejte jak skříně s potravinami, tak s oblečením a dalšími textiliemi.
  • Potraviny po nákupu a kontrole jejich nezávadnosti dejte do uzavíratelných nádob, týká se to zejména suchých potravin.
  • Jako první spotřebujte potraviny s dřívějším datem spotřeby a vše uskladněné pravidelně kontrolujte.
  • Odpadky často odnášejte a držte je spíše uzavřené. Stejně tak nenechávejte nikde ležet zbytky potravin, to platí i pro žrádlo pro zvířata.
  • Proti molům můžete používat aromatické přírodniny, jako je třeba levandule nebo cedrové dřevo. Létající hmyz zase účinně pochytají mucholapky, obyčejné pastičky použijte na hlodavce.
Deratizace
i (Zdroj: Depositphotos)
Při větším zamoření svěřte likvidaci škůdců do rukou odborníkům

Pokud prevence ani přírodní prostředky nepomohou, přichází na řadu chemie - hmyzí škůdce doma můžete likvidovat insekticidy, chemickými postřiky, ULV formulacemi nebo fumigací, na rusy a šváby fungují také požerové nástrahy. Hlodavcům se můžete bránit mnoha způsoby – účinné je zamezení přístupu k potravě (to se týká spíše popelnic na odpadky), umístění deratizačních boxů s požerovou nástrahou, případně boxů pro odchyt živých zvířat. Použít můžete také dotykové pěnové rodenticidy.

Insekticid
i (Zdroj: Depositphotos)
Většinu obtížného hmyzu zlikvidujete pomocí postřiku

Likvidaci rezistentních druhů domácích škůdců (například štěnic) rozhodně svěřte do rukou odborníkům, v případě většího zamoření je vhodné se s deratizační firmou domluvit na vhodnějším postupu, který bude pro vás a vaši domácnost bezpečný.

Jak postupovat při deratizaci?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 26. 2. 2020, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová