Jak si udělat malajského draka: Zábava pro kluky i holky

Větrný podzim je ideálním obdobím k pouštění draků a vyrobit si draka by měl nejen každý správný kluk, podle našeho návodu to zvládnou i děvčata. Těm menším určitě pomůže táta nebo brácha.

Návod, jak vyrobit takzvaného malajského draka
Návod, jak vyrobit takzvaného malajského draka (Zdroj: Pavel Zeman)

Draka na pouštění ve větru seženete sice v každém papírnictví nebo hračkárně, ale ať je sebekrásnější, nevyrovná se tomu vlastnoručně vyrobenému, tak to s námi zkuste. Dnes si vyrobíme takzvaného malajského draka, který má trošku jiné rozměry, než klasický papírák či psaníčko, které jsou asi nejznámější. Výroby se bát nemusíte, je opravdu jednoduchá a rychlá.  

Jak budeme při výrobě malajského draka postupovat

1. krok: nákres na výrobu draka 

Jak už jsme řekli, malajský drak se od klasického odlišuje rozměry, tedy poměrem stran. Nejlépe je to vidět na nákresu. Poměr stran je 1:1,33, přičemž výškový rozměr je ten kratší.  Kostra draka je prohnutá. To nám zajistí napnutý provázek, který je kratší než příčná laťka, z níž je kostra vyrobena.

Nákres na výrobu draka
Nákres na výrobu draka (Zdroj: Pavel Zeman)

2. krok: jak na kostru draka

Naměříme a zakrátíme laťky na kostru draka. Laťky přivážeme na sebe tzv. do kříže. Příčná laťka je posunutá o 16 cm od horního okraje. Na kraje latěk uděláme ostrým nožem zářezy, aby provázek, který bude tvořit obvod draka, neklouzal.

Naměříme a zakrátíme laťky na kostru draka
Naměříme a zakrátíme laťky na kostru draka (Zdroj: Pavel Zeman)

3. krok: prohnutí křídel draka

Po obvodu kostry navážeme pevný provázek, tak aby kříž byl pravidelný. Prohnutí křídel zajistíme tak, že provázek zkrátíme oproti příčné laťce. Prohnutí by mělo být asi 10 – 15 cm.

Naměříme a zakrátíme laťky na kostru draka
Naměříme a zakrátíme laťky na kostru draka (Zdroj: Pavel Zeman)

4. krok: papír na draka

Podle kostry s provázkem si vystřihneme papír na draka a přilepíme jej na obvodový provázek. Nezapomeneme na dostatečný přesah materiálu při prohnutí kostry draka, papír je lepší volně položit přes svázané laťky a obkreslit, při lepení je možné rozměr doupravit.

Vystřihneme si papír na draka
Vystřihneme si papír na draka (Zdroj: Pavel Zeman)

5. krok: lepení draka

Na lepení použijeme běžné kancelářské/domácí lepidlo. Přesah papíru přes provázek nemusí být velký, stačí 2 – 3cm.

Lepení papíru na draka
Lepení papíru na draka (Zdroj: Pavel Zeman)

6. krok:  namalujeme kukuč draka

Drakovi nesmí chybět veselý nebo výhružný kukuč, takže teď vezmeme barvy a štětce, nebo fixy, na pomoc fantazii či sourozence a draka pomalujeme. Připravíme také ocas a ouška - střapce z barevných krepových papírů. Papír může být lehce povoskovaný, aby déle odolával vlhkému vzduchu, který na podzim často bývá.

Drakovi nesmí chybět obličej
Drakovi nesmí chybět obličej (Zdroj: Pavel Zeman)

7. krok: pouštěcí šňůra 

Aby mohl drak létat, potřebuje správné zavěšení. Pouštěcí šňůra je připevněna v takzvané váze, pomocí které si úhel letu draka vyvážíme. Nejlépe je vyzkoušet jak drak létá a případně vyvážení poupravit. Pro první let upravíme šňůru dle nákresu. Pouštěcí šňůra by měla být z takového materiálu, aby se dobře namotávala a nedělala uzlíky.

Pouštěcí šňůra - nákres
Pouštěcí šňůra - nákres (Zdroj: Pavel Zeman)

A teď už zbývá jen počkat si na pořádný vítr…

Autor:

Jsem redaktor, fotograf a kutil srdcem i duší, dvacet let fotím a realizuji fotopostupy krok za krokem. Mou doménou jsou drobné i větší truhlářské realizace. Vše vymýšlím tak, aby si to mohl podle návodu vyrobit nebo vyzkoušet i se základním nářadím každý. Mám rád práci se dřevem. Umím vyrobit nábytek, ale i pergolu nebo zvýšené patro, nebo navrhnout interiér. 

Související k tématu