reklama

Vlhko a vysoká teplota v bytě likvidují naši peněženku i zdraví

V prostorách s vysokou vzdušnou vlhkostí a teplotou je problém žít. Nejen, že je zde problém s kondenzováním vody, následně tedy i opadem omítek a tvorbou plísní, zároveň není přetopený prostor vůbec vhodný pro nás. Bolesti hlavy a pálení očí jsou pouze to nejmenší. Jak se efektivně poprat s vlhkem v bytě a jak topit, abychom netopili pánubohu do oken a sobě neškodili?

i (Zdroj: Depositphotos.com)
Vlhko v bytě a vysoká teplota likvidují naši peněženku i zdraví (Zdroj: Depositphotos)

Vlhko v bytě představuje nepříjemný systémový problém, který musíme důsledným způsobem řešit. Může se objevit jak ve formě kaluží pod okenními rámy, tak navlhlým a následně plesnivým zdivem. K podporování tohoto problému dochází také v přetopených bytech a domech bez dostatečného větrání.

Kde se bere vlhkost?

Vlhko v obydlí je způsobeno mnoha rozličnými faktory. K těm úplně nejvážnějším patří protékající střecha, kudy prosakuje především během zimního období voda z dešťových a sněhových srážek. Proto je zapotřebí pravidelně střešní krytinu kontrolovat, udržovat a případně opravovat. Zatékající voda neškodí ani tak krytině samotné, jako především střešní konstrukci provedené ze dřeva. I když je tento materiál impregnovaný, tedy odolný proti vlhku, protékající voda pro něj znamená naprostou zkázu. Dřevo nabobtná a po delší době dochází k výraznému poškození jeho přirozených mechanických vlastností. Ve zkratce to znamená, že protékající střecha se může například pod tíhou sněhu zcela zhroutit. Škody na neudržované střeše mohou jít tedy až do statisícových částek.

orosené okno
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Rosení oken zevnitř může znamenat problém s vyšší vlhkostí

Prakticky nejčastější problém s vlhkostí je v neexistující nebo špatně provedené hydroizolaci stavby, kde vlhkost vzlíná do zdiva, dochází ke vzniku nehezkých fleků, zvětrávání a opadu omítkových směsí, a také vzniku plísní. Tento problém můžeme přes zimu řešit zakoupením odvlhčovače, avšak aby se celá problematika úspěšně vyřešila, pak je zapotřebí sáhnout hlouběji do kapsy a provést instalaci nové hydroizolace, která problém dokonale vyřeší.

Pokud se objevují louže vody pod okny, potíž je v tom, že se v prostoru málo větrá. Každý den je zapotřebí větrat alespoň po dobu 15 minut, v zimě stačí otevření ventilačky na okně, čímž dojde k vysušení a výměně vzduchu v prostoru. Ke kondenzaci vlhkosti do této podoby dochází často ve starších stavbách, které dostanou velmi těsná plastová okna a omezí se tak dýchání celé budovy nebo domu.

plíseň omítky
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Déle trvající problémy s vlhkostí mohou vyústit až v plíseň a opad omítky

Přetopený byt a jeho důsledky

Přetopený byt na vysokou teplotu je problém především pro lidské zdraví. Optimální teplota pro déle trvající pobyt v prostoru je v rozmezí 18 - 22 °C. Jakákoliv vyšší teplota znamená pro lidský organismus velkou zátěž.

S teplotou prostředí nad 24 °C nás bude bolet hlava, dostaví se únava a pocit pálení v krku. Pokud včas neomezíme výkon topení, máme zaděláno na virózu. S přechodem do venkovního prostředí dojde k teplotnímu šoku pro lidské tělo a následuje nachlazení. Dlouhotrvající pobyt v takovém prostředí může přerůst až v chronické problémy s dýchacími cestami. V teple se daří plísním a různým bacilům, které nám tak mohou připravit horké chvilky.

litinový radiátor
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Nastavení radiátorů v bytě věnujte pozornost, moc teplý vzduch organismu nesvědčí

Jak úsporně a efektivně topit

Během zimního období v domě nebo bytě udržujeme teplotu v optimálních hodnotách, které jsou uvedeny výše. Během noci je možné výkon kotle, který vytápí naši domácnost, snížit a nastavit jeho opětovné spuštění až na dobu, než budeme ráno vstávat do zaměstnání. Spánek v mírně chladnějším prostředí s teplotou do 20 °C je zdraví prospěšný, protože organismus lépe přejde do odpočinkového režimu a spánek je tak plnohodnotnější. I přes zimní období pravidelně větráme, aby došlo k obměně vzduchu.

nachlazení
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Nevětrané a vlhké prostory mohou znamenat zdravotní obtíže pro celou rodinu

Pokud se rozhodneme odjet na dva a více dnů pryč, pak můžeme výkon topení ztlumit do režimu temperování. Je to úspornější režim, kdy kotel topí pouze mírně a teplotu v obydlí udržuje na spodní hranici pro zdravý pobyt v prostoru, což je 18 °C. Chytré mobilní aplikace, kterými můžeme vytápění ovládat, mohou přepnout kotel do plného režimu ve chvíli, kdy se chystáme z víkendu vrátit domů. Kombinací režimů vytápění tak šetříme nejen svoji peněženku, ale i zdraví.

Jak snížit vlhkost v domě? Pomocí sanační omítky:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 14. 2. 2020, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček