reklama

Jak zařídit florárium a co to vlastně je?

Florárium má mnoho podob. V podstatě se ale jedná o pokojový miniskleníček, ve kterém vytvoříme ideální podmínky pro pěstování konkrétního druhu rostlin. Správně založené a dobře udržované florárium má velkou dekorační funkci. V našem článku jistě naleznete návod, jak si můžete takové domácí florárium zařídit.

i (Zdroj: Depositphotos.com)
Florárium si můžete založit doma, není to složité (Zdroj: Depositphotos)

Jak založit florárium a jak vypadá?

Může to být malé akvárium nejrůznějšího tvaru, skleněný domeček, sklenice nebo jiná skleněná nádoba. Využít můžeme i zajímavé sklenice, které byly původně určeny ke zcela jinému účelu. Oproti tomu ve specializovaných zahradnických prodejnách můžeme koupit i skleněná florária určená přímo pro pěstování rostlin. Materiálem ale nemusí být jenom sklo. Používají se i průhledné plasty nebo nejrůznější kombinace skla, plastu, kovu a dřeva. Správně by měla mít nádoba zúžené hrdlo, nebo vstup po straně, který může být zcela nebo úplně zakryt víkem. Celkový tvar nádoby podporuje udržení vhodného mikroklima, které prospívá pěstovaným rostlinám. Florárium by mělo poskytovat stabilní vlhkost a teplotu podobně jako skleník, ovšem v mnohem menším provedení. Florárium si většinou vystačí s přirozeným světlem, které v bytě je. Pokud jej ale postavíme pod zdroj světla určeného pro rostliny, můžeme si dovolit pěstovat i náročnější druhy sbírkového charakteru.

Malé florárium
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Florárium může byt i pěkný designový doplněk interiéru

Co potřebujeme pro zařízení florária

Pro zařízení florária potřebujeme jen několik málo položek, je to jednoduché. V první řadě potřebujeme nádobu, potom štěrk nebo jemnou kamennou drť, písek, pěstební substrát podle typu vysazených rostlin, dekorace, jako jsou škebličky, mušle, ulitky, lávová drť, zajímavé oblázky, krystaly, větévky, dřevo a podobně. Další zásadní položkou jsou vhodné rostliny.

Sukulenty
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Zajímavým materiálem je i lávová drť

Druhy rostlin

Zaměříme se na půvabné druhy se zajímavými listy či strukturou. Ze skupin rostlin, které můžeme pěstovat, se nejlépe osvědčily drobné kapradiny či mechy, kterým vytvoříme vlhké florárium. Naopak velice dobře vypadají i kaktusy různých tvarů. Pro ně naopak vytvoříme suché pouštní florárium. Vybíráme samozřejmě drobnější druhy, kterým relativně malý prostor bude stačit.

Kaktusy a sukulenty
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Florárium s kaktusy a sukulenty bude ozdobou vašeho bytu

Postup

Do nádoby, která je čistá a dobře vymytá, vsypeme substrát. Ať již pracujeme s jakýmkoliv substrátem, stěny nádoby by vždy měly být suché. Pro suché florárium nasypeme nejprve vrstvu štěrku, pak drť nebo písek a nakonec hlinitopísčitý substrát pro kaktusy. Pro kapradiny a mechy nasypeme nejprve vrstvu drtě a pak již specifický substrát s přídavkem rašeliny. Fantazii se ale meze nekladou a zejména ve vyšší nádobě můžeme vrstvy štěrku a písku nejrůzněji prolínat, vrstvit je a střídat. Kaktusy a sukulenty můžeme dokonce ponechat i v jejich původních květináčích a ve floráriu je pouze zasypat vrstvou štěrku.

Zakládání
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Výsadba je snadná, zvládne to i začátečník

TIP

Vzhledem k tomu, že florárium nemá odtokové otvory, doporučuje se vždy vytvořit drenážní vrstvu – tedy alespoň 2 cm štěrku nebo velmi hrubého písku na dno nádoby.

Zakládání florária
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Použijte barevnou drť, která dá rostlinám vyniknout

Péče

Spočívá v pravidelné zálivce. Florárium nemůžeme přelévat, nemá odtokové otvory a přebytečná voda nemá kam odcházet. Zálivka proto musí být mírná, ale pravidelná. Pravidelně také zvlhčujeme rozprašovačem. Na druhou stranu nádoby uzavřenějšího charakteru dovedou vlhkost déle udržet, což zejména vlhkomilné rostliny ocení. Pokud je nádoba uzavíratelná, nezapomeneme pravidelně větrat. Kaktusové florárium zaléváme minimálně a neudržujeme v něm vysokou vlhkost. Čas od času přihnojíme – podle typu pěstovaných rostlin.

Skleněná nádoba
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Nebojte se použít výrazné a nápadné nádoby

Údržba

Založit florárium je velmi snadné, ale musíme pamatovat na pravidelnou údržbu tak, aby bylo stálou ozdobou interiéru. V prvé řadě je třeba pravidelně čistit skleněné či plastové stěny, a to jak zvenku, tak i zevnitř. Usazená voda na stěnách může po nějaké době zanechat stopy vodního kamene, hlavně pokud používáme vodu z vodovodního kohoutku. Pro zálivku florária se doporučuje používat měkkou dešťovou vodu nebo odstátou akvarijní vodu. Vnitřní stěny můžeme dobře čistit malou houbičkou nebo hadříkem. Pro úzké nádoby použijeme dřevěnou špachtli, na jejíž konec přivážeme houbičku. Přebujelé rostlinky tvarujeme sestříháváním a ve chvíli, kdy se nám florárium přestane líbit, není nic jednoduššího, než vše vyndat, čistě vymýt a vysadit do čerstvého substrátu. Důvodem obměny mohou být například řasy na stěnách a v substrátu, nebo přerostlé rostlinky, které již nemají místo pro kořeny.

Malá florária
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Florárií můžete mít doma tolik, kolik budete chtít

Publikováno: 16. 1. 2020, Autor: Daniela Dušková, Profil autora: Daniela Dušková