reklama

Jak vyčistit připálenou troubu snadno a rychle

Způsoby, jak lze vyčistit připálenou troubu, nejsou zrovna jednoduché. Mnohdy se to neobejde bez nepříjemného klečení a drastického drhnutí. Jenže ono to takto být nemusí, stačí, když k čištění znáte ty správné triky. A pokud ne, nevadí, my vám je rádi prozradíme. Jde o osvědčené triky, které vám pomohou vyčistit troubu snadno a rychle.

i (Zdroj: Depositphotos.com)
Čistění trouby může být snadné a rychlé, nebo zdlouhavé a namáhavé (Zdroj: Depositphotos)

Jak vyčistíte připálenou troubu?

Při rozhodování, jak lze vyčistit připálenou troubu, máte vlastně dvě možnosti, buď na její čištění použijete chemii anebo vyzkoušíte nějaké osvědčené “babské” rady a zkusíte to bez chemie.

Mytí trouby
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Trouba se nečistí jen zvenčí, ale i zevnitř

Samočistící trouby

Jednou z možností je i to, že přímo při výběru trouby investujete do spotřebiče, který má samočistící schopnosti. Takové trouby mají speciální smaltovaný povrch, na němž neměly nečistoty tolik ulpívat a napékat se.

Čistá trouba
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Samočisticí trouba se čistí pyrolýzou nebo katalýzou

Pyrolýza

K čištění mají rovněž i speciální programy, jeden z nich se nazývá pyrolýza, říká se jí ale také pyroluxe, perfectclean, aquaclean a podobně. U něho postačí ke konci vaření a pečení zmáčknout tlačítko a teplota uvnitř trouby vystoupá až k pěti stům stupňům a všechny nečistoty se v troubě rozpadnou na prach. Vy pak ten prach z trouby jednoduše vymetete.

Vnitřek trouby
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Špinavá trouba se dá vyčistit různými způsoby

Katalýzou

Druhou možností je pak trouba s katalýzou, jejíž speciální materiál s otevřenými póry absorbují nečistoty, které při 200 °C oxidují, promění se na vodní páru. Ale i většina trub prostě potřebuje jednou za čas důkladně vyčistit.

Mřížka
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Samočisticí trouby usnadňují jejich údržbu

Jak tedy na troubu?

Manuál trouby obvykle doporučuje, abyste na její čištění použili horkou vodu smíchanou s octem, přičemž byste na vymývání trouby neměli použít žádnou drátěnku, kartáč nebo něco ostrého. U hodně znečištěných trub výrobci rovněž doporučují používat pouze speciální prostředky určené pro čištění trub. Při nanášení čisticího prostředku musíte dávat pozor, aby se nedostal u horkovzdušných trub do ventilátoru. Trouba během čištění musí být nahřátá na 150 °C. Po nanesení přípravku je nutné ho nechat alespoň jednu hodinu působit a pak jej vymýt mokrým hadrem nebo houbičkou.

Sklo trouby
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Existuje i několik možností pro čištění skla trouby

Troubu čistěte ideálně po každém pečení

Pokud se chcete vyhnout velkému drhnutí, čistěte troubu po každém pečení. Čím je totiž špína v troubě déle, tím se hůře čistí.

Pečení
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Troubu vyčistěte ideálně po každém pečení

Na čerstvé připáleniny a mastnoty funguje citron

Čerstvé připáleniny vyčistíte nejlépe s pomocí čerstvě vymačkané šťávy z citronu. K čištění potřebujete malé množství horké vody, kterou dáte do zapékací mísy a čerstvě vymačkanou šťávu z jednoho citronu. Mísu vložte do předehřáté trouby na 160 °C a nechte ji tam 15 minut. Po čtvrt hodině troubu vypněte a nechte vychladnout. V žádném případě však neotvírejte její dveře. Pára v troubě mastnotu rozpustí a připálené jídlo uvolní. Troubu nakonec vytřete houbičkou nebo hadříkem.

Citronová šťáva
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Velmi efektivní při odstraňování mastnoty a připálenin je citron

Jak čistit troubu bez chemie

Pasta z jedlé sody

Pastu vyrobíte smícháním jedlé sody a čerstvé citronové šťávy. Tu pak naneste hadříkem nebo kartáčkem na zuby na celý povrch trouby. Dejte si pozor na topná tělesa. Pastu nechte v troubě působit po dostatečně dlouhou dobu. Následně troubu vystříkejte octem. Pozor, počítejte s tím, že to bude pěnit. Posléze troubu vytřete vlhkým hadříkem. Důkladně vyčištěnou ještě dalších 12 hodin nepoužívejte.

Jedlá soda
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Další látkou, která se používá k čištění trouby, je soda bikarbona

Čištění čpavkem

K čištění trouby čpavkem budete potřebovat litr vody, 250 mililitrů amoniaku a 2 zapékací mísy. Trouba by měla být čištěna ideálně večer. Troubu rozehřejte na 150 °C. Do zapékací mísy nalijte litr horké vody a do druhé mísy pak nalijte 250 mililitrů amoniaku. Mísu s vodou uložte do spodní části trouby a mísu s amoniakem do střední části trouby. Nechte v troubě působit přes noc. Důležité však je, abyste po celou noc místnost důkladně větrali. Ráno pak troubu vyčistěte teplou vodou. Místnost stále větrejte.

Čistící prostředek
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Pomoci si můžete i čpavkem

Sklo vyčistíte kypřícím práškem

Špinavé a mastné sklo trouby snadno a rychle vyčistíte s pomocí kypřícího prášku, který v misce smícháte a vlažnou vodou. Potřebujete k tomu přesně litr vlažné vody a čtvrt hrnku kypřícího prášku. Směs naneste a rozetřete na sklo a nechte působit 30 - 60 minut. Potom otřete vlhkým hadříkem.

Kypřící prášek a vinný ocet
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Sklo trouby dobře vyčistí kypřící prášek

Jak vyčistit mřížku v troubě

Mřížku v troubě vyčistíte nejlépe s pomocí mýdlové vody, jedlé sody a peroxidu vodíku. Na dno velké nádoby, kam se vleze mřížka, položte nějaký starý ručník a nalijte do ní horkou vodu. Pak do lázně vložte mřížku. Do vody přilijte ⅓ mýdlové vody, 3 lžíce jedlé sody a 2 lžičky peroxidu vodíku. Nechte působit minimálně 2 hodiny. Pak mřížku důkladně opláchněte pod proudem tekoucí vody a umyjte s použitím přípravku na nádobí.

Úklid
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Mřížku je nutné při čištění vyjmout

Věříme, že po použití těchto rad, se bude vaše trouba blýskat čistotou.

Publikováno: 10. 12. 2019, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová