reklama

Aby předvánoční úklid nebyl hororem

Je tu období, kdy se každá hospodyně probouzí v noci hrůzou z toho, co ještě před Vánoci nestihla udělat a zejména, že se nedostatečně věnovala předvánočnímu úklidu. Poradíme vám, jak si smysluplně můžete rozvrhnout celý úklid tak, abyste nic nevynechali, naopak ale vynechali nepotřebné a nedůležité "gruntování", celý úklid stihli a přitom se necítili jako štvaná zvěř.

Předvánoční úklid je občas soubojem nervů a času (Zdroj: Depositphotos)

Předvánoční úklid bez nervů a stresu

Milé dámy, ruku na srdce. Která z vás má již měsíc dopředu infarktové stavy z toho, že se blíží Vánoce, doma to vypadá jako by se tudy přehnalo stádo zdivočelých vepřů, není uklizeno, napečeno a vy prostě nic nestíháte? Nepropadejte panice. Nabízíme vám jednoduchý přehled toho, jak si předvánoční úklid zorganizovat a jak se z něho nezbláznit.

Čisticí prostředky
Nakupte si dostatek čisticích prostředků a pomůcek (Zdroj: Depositphotos.com)

Plán útoku

Jedno sarkastické přísloví praví, že se Ježíšek narodil ve chlévě, tak neuklízejte, ať se u vás cítí jako doma. Protože většina žen už jen při této představě padá do mdlob, je na čase, sestavit si plán, kde a čím začít a jak se postupně dobrat zářivé a naleštěné domácnosti, do které se nebudete stydět pozvat ani kontrolu z Krajské hygienické stanice. Pro většinu z nás žen znamená předvánoční úklid nejen v celém bytě, domě, na zahradě, v obci či městě, státě, kontinentu a planetě vůbec, ale také úklid v sobě. Pečlivým uklizením a vytříděním nepotřebných věcí si sami v sobě děláme jakousi inventuru, bilancujeme a plánujeme.

Nehoda
Hlavně to nepřehánějte a uklízejte s rozmyslem a bez stresu (Zdroj: Depositphotos.com)

1. Okna a dveře

Začneme trochu nepopulární činností, kterou je mytí oken a výplní dveří. Dnes už není nutné schraňovat staré noviny a leštit skla kypřícím práškem jako za dob našich babiček. Pořiďte si parní čistič a uvidíte, jak vám půjde práce pěkně od ruky. Samozřejmě, že společně s okny umyjeme při té příležitosti i okenní rámy a parapety a také celé dveře. Nezapomeňte, že prvně myjeme rámy a až poté skla.

Úklid
Sestavte si plán, ať na něco nezapomenete (Zdroj: Depositphotos.com)

2. Chodba

Vstupní prostor vašeho bytu uklidíte nejsnáze. Můžete rovnou přebrat v šatních skříních či přilehlé šatně oblečení a boty, vše urovnat a pečlivě poskládat. Vyvěste do skříní voňavé pytlíčky s bylinkami proti molům a uskladněte vše jarní a letní oblečení. Na věšácích v předsíni nechte jen aktuálně nošené bundy a kabáty, ostatní ukliďte. Prostor bude hned vyhlížet útulněji. 

Chodba
Vstupní prostory ukliďte pečlivě (Zdroj: Depositphotos.com)

3. Kuchyň

Spousta hospodyněk se vrhá na úklid kuchyně ještě v průběhu pečení cukroví. Já osobně si kuchyň nechávám až na poslední štaci. Pouze zhruba uklidím spíž a kuchyňské skříňky, protože tím zároveň získám přehled o tom, co mi doma chybí za potraviny a zavčasu je dokoupím. Je dobré v tomto kroku navštívit i lednici, odmrazit jí a uklidit. Odstraňte všechny zbytky potravin, které si schováváte "na potom". Během Vánoc je stejně nedojíte, takže budou v lednici jen zabírat místo a posléze se většinou zkazí. Omyjte také mikrovlnnou troubu, digestoř a vyměňte v ní filtr. Nejbližší okolí kuchyňské linky pak uklízím až naposledy.

Úklid kuchyně
V kuchyni ukliďte zhruba, během pečení v ní ještě budete pracovat (Zdroj: Depositphotos.com)

4. Koupelna

Koupelna si zaslouží velký úklid, zejména ve všech skříňkách. Vyhoďte všechny prázdné kelímky od krémů, líčidel, tuby od šamponů a rozlámané kousky mýdel. Přeberte vaše toaletní vody, deodoranty a koupací přípravky, které jste již načali, ale celý rok nepoužili. Pravděpodobně jsou už nepoužitelné. Umyjte dlaždice, umyvadlo i vanu a sprchový kout, vyleštěte zrcadla a vyperte všechny předložky. Stejnou péči věnujte i WC. 

Koupelna
Koupelna se bude po vygruntování jen lesknout (Zdroj: Depositphotos.com)
Úklid WC
WC také patří k místům, které si zaslouží generální úklid (Zdroj: Depositphotos.com)

5. Obývací pokoj

Obývacímu pokoji věnujte náležitou pozornost. Zde se budou odehrávat veškeré návštěvy během vánočních svátků. Především vyčistěte sedačku a křesla. Nemusíte je drbat ručně, použijte multifunkční vysavač anebo si objednejte přímo úklidovou firmu, která vám vypere nejen sedací soupravu, ale i koberce a jejich cena není nijak astronomická. Současně také ukliďte obývací stěnu, vyleštěte skleničky a otřete knihy od prachu. Péči věnujte pokojovým květinám, zaprášené listy osprchujte ve vaně. Obývací pokoj rovnou vánočně nazdobte. 

Úklidová firma
Pozvěte si na pomoc úklidovou firmu (Zdroj: Depositphotos.com)

6. Ložnice

Do ložnice si sice návštěvy pouštět nebudete, ale stojí za to i zde udělat pořádek. Především vyměňte ložní prádlo, vyluxujte nebo vyperte koberec a ukliďte ve skříních. Stejně postupujte i v dětském pokoji a své ratolesti do úklidu jejich království zapojte. 

Prachovka
Nezapomeňte všude na stěnách a policích utřít prach (Zdroj: Depositphotos.com)

Nestresujte se, pokud předvánoční úklid neproběhne dle vašich představ a nebude dokonalý. Důležité je vytvořit sobě a své rodině před Vánocemi pohodu a klid, a pokud jste nestihli v některé místnosti otřít prach nebo vyměnit záclony - no svět se bude i přesto stále točit dál. Hlavně my ženy bychom si měly uvědomit, že vánoční nálada se neměří počtem vyleštěných skleniček v sekretáři a uštvanými výrazy v našich tvářích. Pozvěte si domů úklidovou firmu a vezměte v ušetřeném čase děti na procházku do parku. No, a pokud se vám nechce platit pomocníkům, zapojte do předvánočního úklidu celou rodinu. Nikde není psáno, že musíte nutně všechno "odřít" samy a zbytek rodiny vás bude peskovat z gauče. Pamatujte si - Vánoce jsou svátky klidu a v nemocnici s totálním vyčerpáním organismu nebudete nikomu nic platné a jen si celé svátky pokazíte.

Publikováno: 7. 12. 2019, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová