reklama

Vylepšete dětem tričko sypanou batikou

Batikování je skvělá technika zdobení textilu. Bílé triko tak proměníte na barevný unikát, a ještě se kreativně vyřádíte. Děti můžou pomáhat, a o to větší pak budou mít radost z nového kousku ve svém šatníku. Sypanou batiku máte navíc pod kontrolou a kombinace barev vytváříte doslova pod rukama.

i (Zdroj: Silva Pokorná)
Sypaná batika je zajímavou technikou pro dekoraci látek (Zdroj: Silva Pokorná)

Co je batika?

Batika je jednoduchá, ale zároveň mnohotvárná technika zdobení látky. Můžete zdobit oblečení, ubrusy, závěsy nebo také tašky. Většinou se látka barví v barevné lázni. Když některá místa svážete nebo zatáhnete gumičkou, tak vám v tomto místě zůstanou bílá neobarvená místa. Vázání pak můžete přesouvat a barvit dál. Celou dobu látku koupete, a tak trochu vaříte v barevné lázni. U sypané techniky budeme barvit po kouskách přímo mokrou látku, ale nebudeme ji koupat, dokud nebudeme mít obarveno a zapařeno. Poté jenom vykoupeme v octové lázni pro zafixování barvy v látce.

Pro sypanou batiku vám postačí bílé nebo světlé triko, dva igelitové pytlíky, barvy na textil v prášku a ocet. Barvy na textil se prodávají v malých pytlíčkách a seženete je v běžné síti drogerií. Nejznámější jsou Duha a Iberie nebo se můžete setkat i se značkou Cheds. Igelit můžete nahradit potravinářskou fólií. Zbytek potřebného najdete určitě doma, a to mikrovlnku nebo hrnec pro napařování a sporák.

Batika
Batikovat můžeme různými barvami
Vzor batiky
Detail batikovací techniky

Materiál pro sypanou batiku:

  • potravinářskou fólii nebo igelitové tašky
  • bílé, světlé triko (ideálně bavlněné, ale není nutností)
  • barvy na textil v suchém stavu, barevný prášek (Iberia, Duha, Cheds)
  • obyčejný ocet pro zafixování barvy
Materiál
i (Zdroj: Silva Pokorná)
Materiál pro sypanou batiku: bavlněné bíle triko, igelitové tašky a barvy na textil

Připravte si volné místo pro práci, ideálně větší stůl a rozložte si třeba staré noviny. Tričko, které budete barvit, namočte a pořádně vyždímejte. Ždímejte opravdu dobře, abychom dosáhli efektu sypání, tedy malých teček na látce. Pokud bude tričko mokřejší, tak se bude barva po nasypání více rozpíjet a slévat do sebe. Bude to určitě také zajímavé, ale nezůstanou vám viditelné nasypané barevné tečky. Techniky můžete kombinovat.

Ždímání
i (Zdroj: Silva Pokorná)
Mokré triko řádně vyždímejte

Postup práce při sypaném batikování:

Mokré a dostatečně vyždímané tričko rozložte na pracovní plochu. A můžete začít sypat jednotlivé barvy, kam se vám líbí. Dávejte pozor, abyste nesypali barvu stranou a na zem, případně ji raději hned zameťte, jinak si obarvíte ponožky, koberec a rozsypaná barva vás může zlobit ještě dlouho po dokončené práci.

Tričko
i (Zdroj: Silva Pokorná)
Vyždímané triko rozložte na noviny

Nejjednodušší je barevný prášek sypat v různých pruzích, barvy můžete přidávat a sypat i přes sebe. Samozřejmě můžete sypat i v kruhu a jinými směry. Vzory by měly zůstat na látce přesně tak, jak je nasypete. Díky tomu, že je tričko mokré, tak se barva na dané místo vsákne. Čím bude látka mokřejší, tím více se barva do látky rozpije. Barvy můžete sypat i přes sebe.

Barvy na triku
i (Zdroj: Silva Pokorná)
Barvy sypejte postupně na různá místa na látce

Když budete mít práci hotovou a víc barvit nepotřebujete, nechte chvíli vše ještě zavadnout a dostatečně vsáknout. Stačí 2-3 minuty a případnou barvu navíc opatrně vyklepejte do umyvadla. Pak položte igelit na barvené místo a tričko i s igelitem srolujte, aby se vám barva neotiskla na druhou stranu a jiná místa na látce. Takto srolované triko vložte do igelitového sáčku a konce přeložte. Není nutno uzavřít pytlík natěsno, stačí jenom dostatečně zatočit konec a přeložit. Pak je potřeba ještě barvenou látku napařit. Můžete použít hrnec s napařovačem pro knedlíky. Nalijte klasicky trochu vody na dno hrnce, zavřete a několik minut napařujte, maximálně však 30 minut.

Napaření látky
i (Zdroj: Silva Pokorná)
Látku můžete napařovat v hrnci jako knedlík

Rychlejší forma napaření batiky je v mikrovlnné troubě. Uzavřený pytlík s trikem vložte do mikrovlnky a na maximální výkon napařujte, než se igelitka nafoukne. Při výkonu 700-800 Watt stačí necelá minuta. Troubu vypněte a nechte vychladnout.

Igelit v mikrovlnné troubě
Uzavřený pytlík vložte do mikrovlnky (Zdroj: Silva Pokorná)
Mikrovlnka
Napařujte až se pytel nafoukne (Zdroj: Silva Pokorná)

Po napaření a vychlazení, a je jedno zda v hrnci nebo mikrovlnce, tričko namočte do octové lázně. Barva se díky octu zafixuje a bude trvanlivější i při pravidelném praní. Látku nechte v lázni zhruba hodinu, občas promáchněte. Poté tričko vypláchněte dostatečně v čisté studené vodě, abychom vypláchli zbytky barvy. Nakonec jednoduše vyždímejte a nechte vysušit.

Octová voda
i (Zdroj: Silva Pokorná)
Barvené triko nechte namočené v octové vodě zhruba hodinu

Sypanou batiku můžete doplnit třeba detaily namalované fixami na textil. Na místech, kde na triku bylo více vody, se barva více rozpila, a zůstaly světlejší nedekorovaná místa. Tady se hodí barevné jednoduché ornamenty. Fixy na textil stačí po aplikaci přežehlit přes pečící papír, aby se zafixovali, a můžete hned používat a standardně prát na nižší stupeň v pračce.

Zažehlení barev
Barvy na textil zafixujeme žehlením (Zdroj: Silva Pokorná)
Fixy na textil
Batiku můžeme doplnit fixami na textil (Zdroj: Silva Pokorná)

Díky tomu, že sypeme suchou barvu na mokrou látku, výsledný efekt vypadá stejně, jako při použití foukacích fixů. Rozdíl je v tom, že můžete více kontrolovat, kam barvu nasypete a jak barvy kombinujete. Navíc je batika barvami Cheds, Iberia a Duha intenzivní a hodně trvalá.

Publikováno: 29. 11. 2019, Autor: Silva Pokorná, Profil autora: Silva Pokorná