reklama

Jak odstranit různé skvrny na ubruse

Skvrny na ubruse nikdo nemá rád. Často totiž nejdou z ubrusu odstranit. Ubrus pak mnohdy skončí s označením “zničený” v koši. Je to však skutečně nutné? Možná ano, ale pokud byste se přece jen rozhodli ještě něco vyzkoušet, máme pro vás tipy na osvědčené čisticí prostředky.

Skvrny na ubrusu jsou někdy skutečnou pohromou, ale dají se vyčistit (Zdroj: Depositphotos)

Skvrny na ubruse a co byste o nich měli vědět

Ještě dříve, než se do čištění skvrny na ubruse pustíte, měli byste vědět, že u skvrn je nejdůležitější reagovat vždy co nejrychleji. Skvrna nesmí zaschnout. Pokud něco na ubrus rozlijete, pod ubrus okamžitě vložte něco nepropustného, aby tekutina neprosákla až na stůl. Použijte k tomu ubrousky nebo papírové ubrousky. Rozlitou tekutinu z ubrusu vysajte. Jednejte opatrně, příliš netlačte. Pak použijte mýdlovou vodu nebo odstraňovač skvrn. Skvrnu roztírejte od středu ke kraji. Dále postižené místo vymáchejte ve vlažné vodě, a ještě mokré vyperte běžným způsobem. Univerzální přístup se vám nezdá dostatečně efektivní? Tak k dané skvrně přistupujte individuálně.

Skvrny na ubrusu
Některé skvrny s námi zůstanou celý život, jiné lze vyčistit (Zdroj: Depositphotos.com)

Jak odstranit skvrnu od vína

Nejčastější skvrny na ubruse, a také i nejhorší, jsou ty od vína. Nejlepším řešením na jejich odstranění je okamžitě posypat skvrnu solí. Po chvíli působení místo polijte čistou minerální vodou, a nakonec přebytečnou tekutinu odsajte papírovými utěrkami. S odstraněním červené barvy vám může pomoci i bílé víno. Zaschlou skvrnu od vína odstraňte s pomocí vody se čpavkem (do 200 ml vody dejte jednu lžíci čpavku). Ale pozor, abyste si ubrus ještě více nepoškodili, tato kombinace není vhodná na všechny materiály.

Červené víno
Jednou z nejhorších skvrn je ta od červeného vína (Zdroj: Depositphotos.com)

Skvrny od čaje

Na skvrny od čaje nakapejte okamžitě šťávu z citronu a dále skvrnu očistěte teplou vodou. Skvrnu roztírejte od středu do krajů. Vyzkoušet můžete i mléko, ale pak musíte ubrus okamžitě vyprat.

Čaj
Velmi časté jsou i skvrny od čaje (Zdroj: Depositphotos.com)

Skvrny od kávy a kakaa

Na skvrny od kávy a kakaa nikdy nepoužívejte horkou vodu. Pomůže vám s nimi slaná voda. Houbičkou na nádobí skvrnu čistěte, dokud nezmizí, ale ubrus nedřete.

Káva
Skvrny od kávy jsou špatně pratelné (Zdroj: Depositphotos.com)

Skvrny od piva

Pivo obvykle velkou paseku na ubruse neudělá, stačí, když jej včas vyperete. Pokud skvrna na ubruse přeci jen zůstala, pomoci si můžete roztokem z jednoho dílu čpavku rozpuštěného ve vodě a jednoho dílu lihu.

Pivo
Hlavně v restauracích se potýkají se skvrnami od piva (Zdroj: Depositphotos.com)

Skvrny od kečupu a červené řepy

Velmi častými skvrnami na ubruse jsou také ty od kečupu a v poslední době i od červené řepy. Abyste se skvrn zbavili, namočte je na několik hodin do vody a následně na ně naneste doma vyrobenou kašičku z pracího prášku. Pokud je i potom skvrna viditelná, zkuste použít trochu lihu.

Kečup
Skvrny od kečupu je důležité na několik hodin namočit (Zdroj: Depositphotos.com)

Mastný flek

Mastný flek na ubruse odstraníte s pomocí hladké mouky, ta tuk do sebe vsákne. Nechte ji chvíli působit a pak ji z ubrusu smeťte nebo vysajte. Nakonec ubrus vyperte nebo dočistěte vodou s trochou pracího prášku.

Mastnota
Jedny z nejhorších skvrn jsou ty od oleje a tuků (Zdroj: Depositphotos.com)

Skvrny od džusu

Čerstvé skvrny od džusu odstraníte velmi horkou vodou. Zkusit také můžete i horké podmáslí. Pak ubrus vyperte a na zbytky skvrn použijte citronovou šťávu.

Džus
Rozlitý džus se naštěstí čistí poměrně snadno (Zdroj: Depositphotos.com)

Skvrny od ovoce

Nejvíce v létě se můžete potýkat se skvrnami od různého ovoce. Na tyto skvrny nejlépe funguje kyselé mléko. Po chvíli působení ubrus vyperte. Světlý ubrus pak můžete nechat ještě vybělit na sluníčku.

Ovocné skvrny
Záludné jsou skvrny od ovoce (Zdroj: Depositphotos.com)

Jak z ubrusu odstranit vosk

Nejsnazší způsob odstranění vosku z ubrusu je ten, kdy vosk přežehlíte přes ubrousek. Po přežehlení vystačí už jen ubrus dočistit mýdlovou vodou. Jinou možností je uložení ubrusu do mrazáku. Ze zmrzlého ubrusu se dá vosk snadno odloupnout. Případné zbytky vosku z ubrusu odstraňte s pomocí žehličky a pijáku.

Vosk
Svíčky na ubruse umí rovněž dost zkomplikovat život (Zdroj: Depositphotos.com)

Skvrny od vajec

Skvrny od vajec musíte vyčistit hned. Bílkoviny ve vejcích se totiž časem promění v nerozpustné sloučeniny, které potom z ubrusu už nevyčistíte. Čerstvé skvrny je možno vyčistit čpavkovou vodou. Na starší skvrny od vajec můžete zkusit směs z glycerinu a čpavku (naředěného v poměru 4:1). Důležité je, aby glycerin byl zahřátý na tělovou teplotu. Směs po nanesení na skvrnu nechte působit zhruba 20 minut a potom ubrus vyperte. Podle všeho by měl být pak ubrus čistý a beze skvrn.

Vejce
Jak jednou vejce na ubruse zaschne, už se ho zbavíte jen obtížně (Zdroj: Depositphotos.com)

Publikováno: 28. 11. 2019, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová