reklama

K čemu slouží šatní program?

Šatní program to je soustava volně stojících šatních skříní, vestavěných skříní, spolu s důkladně promyšleným systémem otevřených skříní. Jejich kouzlo spočívá v dokonale využitém prostoru ve vašem interiéru. Jde o rafinované řešení, jež může mít uzavřenou nebo otevřenou podobu. Hodí se nejen do ložnic, ale i do chodeb a vstupních hal, kde i malý prostor dokáží ozvláštnit.

Šatní program je soustavou volně stojících šatních skříní (Zdroj: Depositphotos)

Jak vytvořit dokonalý šatní program?

Mít vlastní šatnu je snem řady žen i mužů. Nabízí ohromný úložný prostor, který nahrazuje klasické šatní skříně, do nichž se toho vejde doopravdy mnoho. Šatny toho mohou spoustu skrýt (dokonce i nepořádek), ale také díky promyšlenému šatnímu programu můžete rovněž získat zcela jedinečný prostor, v němž můžete mít dokonale utříděné všechny své věci.

Šatna v bytě
Kouzlo uspořádaného šatníku spočívá ve výběru pořádného šatního programu (Zdroj: Depositphotos.com)

Toužíte po vlastním šatním programu? Jste rozhodnuti ho ve svém obydlí zrealizovat? Tak to si nezapomeňte nejprve vytvořit pořádný koncept. Víte, co všechno chcete mít ve své šatně? Důkladně si vše promyslete. Berte přitom ohled na daný prostor. Při plánování také nezapomeňte, že v jednoduchosti je krása.

Šatní skříně
Mít dobře zorganizovanou šatnu je snem, splnit vám ho pomůžou šatní programy (Zdroj: Depositphotos.com)

Šatní systémy na míru

Ideální je, když šatnu vytvoříte z místnosti, která přímo sousedí s ložnicí. Pokud nemáte samostatnou místnost, ale máte velkou ložnici, šatnu můžete vytvořit v ní. Stačí, když volný prostor od ložnice oddělíte nově postavenou dělící stěnou. Může to být ale i jinak, šatní program totiž nemusí být pouze uzavřený, ale i otevřený. To, jaký systém si pak vyberete, je už ryze na vás. Faktem ale je, že uzavřené systémy oblečení lépe chrání před prachem. Otevřený systém se hodí více tam, kde je méně prostoru.

Šatní program
Nejlepší jsou šatny na míru (Zdroj: Depositphotos.com)

Vybavení šatních programů

Je jen na vás, co všechno zde chcete mít uložené. Šatní program tak vedle polic a sklopných šatních tyčí může být tvořen různými zásuvkami, výsuvnými držáky na kalhoty, boxy, koši, věšáky na kravaty, šperkovnicemi, žehlicím prknem i regály na boty a dalšími doplňky. V šatním programu by nemělo chybět ani zrcadlo, ve kterém je vidět celá postava. Sortiment šatního programu je skutečně velmi široký a záleží jen na vašich preferencích, jaké si to uděláte. Důležitou součástí je i kvalitní osvětlení.

Šatní police
Uspořádat šatnu vám pomůže šatní program (Zdroj: Depositphotos.com)

Víte, jak správně svou šatnu či šatní skříň uspořádat?

Víte, že i na to existují jistá pravidla? Pokud se jimi budete držet, budete mít o svém oblečení přehled a bude se vám ve své šatně lépe udržovat pořádek.

  • Oděvy ve skříni by měly být rozděleny podle jednoduchého principu, kabáty a bundy by neměly být blízko spodního prádla.
  • Vedle sebe nepatří ani čisté a momentálně nošené oblečení.
  • Boty by měly být uloženy zcela mimo. Neměly by mít žádný kontakt s oblečením. Ideální proto je, aby boty v šatně nebyly a byly spíše v předsíni. Do šatny uložte pouze takové boty, které momentálně nenosíte, jsou očištěné a uložené v krabicích.
  • Pokud máte kožichy, dopřejte jim dostatek prostoru, jinak se začnou ničit.
  • Svetry, ani žádné jiné pleteniny, nevěšte na ramínka, ničí se jejich struktura.
  • Pro spodní prádlo vyčleňte samostatný prostor, ideálně uzavřený. Pokud ho tedy nemůžete ukládat do šuplíků, pořiďte si pro ně plastové boxy.
  • V neposlední řadě si rovněž zapamatujte, že vysavače do šaten nepatří.

Publikováno: 24. 11. 2019, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová