reklama

Jaké způsoby pověšení plakátů můžeme využít?

Naše domovy mnohdy zkrášlujeme pověšenými plakáty. Jsou dekorativní a zvláště mladší generaci jim dává přednost před klasickými obrazy. Plakáty se dají nejen levněji pořídit, ale také mají jednodušší způsoby zavěšení.

Přilepení na zeď je jedním ze způsobů, jak pověsit plakáty (Zdroj: Depositphotos)

Způsoby pověšení plakátů

Dříve, než se na toto téma rozpovídáme, pojďme se spolu vrátit do dob našeho dětství a mládí a vzpomeňme si, jak jsme si doma vylepovali na zdi pokojíčků plakáty oblíbených zpěváků, herců nebo fotbalistů. Místnosti mnohdy připomínaly reklamní agentury a ze všech stran na nás shlížel jeden a týž obličej s unylým úsměvem nebo s malou obměnou jeden a týž fotbalový tým. A čím jsme si plakáty připevňovali? V tom lepším případě posloužily obyčejné kovové připínáčky, v tom dalším pak různá lepidla a jejich náhrady. Většina lidí mi dá za pravdu, že když se plakáty kvůli malování či stěhování odstraňovaly, vyhlížela zeď po masívním útoku napínáčků jako po bombardování a lepicí páska spolehlivě odstraňovala i několik vrstviček malby na sobě. Nejúžasnější nápad byl používat místo lepidla zubní pastu. Z papírového plakátu šla vcelku snadno, ze zdi již podstatně hůře a skvrny po ní byly viditelné pod novou malbou víc než spolehlivě. A jaké způsoby pověšená plakátů se dají používat dnes? 

Lepení
Dětskou kresbu můžeme pomocí lepících štítků umístit na zeď (Zdroj: Depositphotos.com)
Kresba
Chcete si uchovat kresby svých dětí? Vytvořte z nich plakát a nalepte na stěnu (Zdroj: Depositphotos.com)

Starý dobrý hřebík

Ta nejjednodušší forma připevnění plakátu na zeď je za pomoci slabých a krátkých hřebíčků a nebo již shora zmíněných připínáčků. Problém ovšem je v tom, že plakát sice udrží bezpečně, ale horší to už je s jejich odstraňováním, neboť jak známo - hřebík i připínáček mají plochou hlavu a jen tak lehce je ze zdi nedostanete. Také víme, že když to nejde hrubou silou, půjde to hrubší silou a to povětšinou znamená roztržení plakátu a poničení zdi.

Dřevěná lišta
Dřevěné lišty připomínají trochu japonský způsob dekorace (Zdroj: Depositphotos.com)

Lišty a rámy

Praktičtější způsob je zasunutí plakátu do plastových lišt (bývají dvě), z nichž jedna je opatřena očkem na pohodlné zavěšení. Spodní lišta pak funguje jako závaží a plakát zůstane vypnutý a namačká se. Dají se taktéž koupit plakátové rámy s tenkým sklem, do kterých se plakát zasune, zajistí zezadu očky nebo deskou a stejně jako obrazy se pověsí na připravený háček, skobu nebo hřebík. V případě, že by sklo bylo svou vahou těžké, nabízí se varianta rámu a plexiskla. Rámy i lišty je možné zakoupit v dřevěném i plastovém provedení a mnoha barevných odstínech.

Rám se sklem
Zasklený rám je také možné použít na pověšení plakátů (Zdroj: Depositphotos.com)

Nemusíme vždy vrtat a přibíjet

V některých případech není možné nebo praktické vrtat do zdí díry na hmoždinky a vruty nebo zatloukat hřebíky. Zde si pohodlně vypomůžeme oboustrannými páskami nebo samolepícími proužky. Tato metoda je šetrná a pohodlná. Tyto pásky unesou zátěž okolo 1 kg a jejich odstranění ze zdi je velmi jednoduché. Pásky také nezanechávají žádné skvrny a nemusíme při jejich odstraňování používat chemické přípravky nebo škrabku. Obáváme-li se, že by se papírový plakát zejména větších rozměrů mohl poničit, můžeme si jej nechat zatavit do fólie, která ho bezpečně ochrání.

Plakáty na zdi
Plakát nemusí být vždy jen velkorozměrový, někdy může být i docela malý (Zdroj: Depositphotos.com)
Klipsy
Ozdobné nebo jednoduché klipsy plakáty na zdi udrží bezpečně (Zdroj: Depositphotos.com)

Když chceme být originální

Máte doma menší plakát a chcete si ho pověsit na zeď originálně? Použijte kancelářské svorky. Tyto svorky můžete podlepit oboustrannou lepicí páskou a do jejich zubů upevnit rohy plakátu. Na stejném principu pak můžete plakát uchytit do klipsového ramínka na šaty, které můžeme zavěsit na zeď. Výbornou alternativou jsou také magnety a magnetické pásky, které se dají nastříhat na malé kousky. Velké plakáty typu nástěnných map nebo trvalé dekorace je lepší potřít lepidlem na tapety po celé zadní ploše a za pomoci měkké houby nebo válečku připevnit na stěnu. Umisťujeme-li plakáty (třeba ve formě informativních letáků s krátkou výstavní dobou) na sklo nebo hladké plochy, vypomůžeme si plastickou lepící gumou. Ta je obměnitelná, prodává se ve formách proužků, které se dají tvarovat. Jedinou její nevýhodou je, že na papíře zanechává mastné skvrny. 

Kancelářská sponka
Pomoci si můžeme i kancelářskou sponkou (Zdroj: Depositphotos.com)

Stojany

Dřevěné nebo kovové rámy, stojící pevně na zemi a mohou být samozřejmě i mobilní, jsou také jedním ze způsobů, jak pověsit nebo vystavit plakáty. Zde se používá klasický rám se sklem a rozdíl je pouze v možnosti spojení s podkladem, v tomto případě zemí.

Stojany
Stojany jsou vybaveny rámy a bývají přenosné (Zdroj: Depositphotos.com)

Publikováno: 21. 11. 2019, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová