reklama

Když se řekne mýdlo – výroba a složení přírodních bylinkových mýdel Rubens

První zmínka o čemsi, co mohlo vzdáleně připomínat mýdlo, sahá až do roku 2800 př.n.l., kdy naši předkové používali k mytí směsi vzniklé smícháním vývaru z kostí velblouda a popele z ohniště.

i (Zdroj: Miloslava Hrachovcová)
Sháníte přírodní bylinková mýdla? Zkuste mýdla od české mýdlárny Rubens (Zdroj: Mýdlárna Rubens)

Něco z historie mýdel

Jistě zajímavější způsob mytí, zvláště pro muže, se začal používat na počátku 6. stol. př.n.l., kdy se Římané mazali olivovým olejem a nechali ho několik hodin působit. Potom přišly krásné polonahé otrokyně, které jim stíraly špínu společně s olejem z těla plochými kostmi zvířat. V dnešní, uspěchané době se však tento způsob jeví jako problematický. Sličných dívek je určitě dostatek, ale časově je tato technika velmi náročná. Egypťané byli mnohem vynalézavější. Zjistili, že kořen rostliny mydlice lékařské je silně saponifikující a lze je využívat k očistě těla. Ale ani tento způsob mytí neměl dlouhé trvání.

Nejvýznamnějším propagátorem mýdla a hlavně pravidelné celkové očisty těla, byl ve 2. stol.n.l. řecký lékař Claudios Galenos, který vyráběl mýdla z kozího oleje a dřevěného popela. Největší rozvoj výroby mýdla, nastal kolem roku 600 n.l., kdy byzanští lazebníci již vyráběli mýdla z olivového oleje, kysličníku vápenatého a louhu, který získávali z dřevěného palmového popela. V této době vznikl cech lazebnický, a tím i rozvoj tzv. „podnikatelských aktivit“. Lazebníci se začali předhánět o zákazníka, vyráběli mýdla různých vůní a barev, začali do mýdlového základu přidávat různé byliny a vůně. Mýdlo v podobě, v jaké ho známe dnes, se vyrábí až od poloviny 18. stol.

Přijměte pozvání do jedné dnešní mýdlárny

Prodejna mýdel
i (Zdroj: Miloslava Hrachovcová)
V prodejně mýdel Rubens si vybere každý

Přírodní bylinková mýdlárna Rubens vznikla sice nedávno (rok 2003), ale receptury, ze kterých mýdla vyrábí, vznikly již v dobách dávno minulých. Proč Rubens? Protože mýdlárna se nachází v malebné vesničce Růžová, která je branou do Národního parku Českosaské Švýcarsko a jejíž latinský název je Rubens. Proč přírodní? Mýdla se vyrábí pouze z olejů kokosového, olivového, palmového. Jako přírodní konzervant je používán extrakt z grapefruitových jader. Proč bylinková? Protože mýdlárna Rubens se zabývá mýdly pouze bylinkovými. Tedy až na jednu výjimku – mýdlo s kozím mlékem.

A jak vyrábíme mýdla v naší mýdlárně? V podstatě úplně stejně. Snažíme se navázat na osvědčený způsob výroby kvalitního mýdla a tradice, které byly bohužel zpřetrhány a zatracovány po druhé světové válce s rozmachem chemického průmyslu.

Jak se pozná kvalitní mýdlo? Prvořadými vlastnostmi pro hodnocení kvalitního mýdla je jejich pevnost, kyprost pěny a její stabilita a samozřejmě schopnost očištění pokožky. Přesný poměr rostlinných olejů v mýdlech je zárukou kvalitního mýdla. Pevnost mýdla a kyprost pěny zajistí kokosový olej, trvanlivost pěny palmový olej a schopnost čištění pleti a ošetření dodá olivový olej. Oleje a tuky jsou kyselinami, hydroxid sodný je bází (zásadou). Dohromady se vytvoří mýdlo, které je solí jednotlivých zúčastněných látek.

Přírodní bylinková mýdla
i (Zdroj: Miloslava Hrachovcová)
Mýdla jsou vyráběna metodou zastudena

Výroba zastudena

To znamená, že se nepoužívá vnější zdroj tepla, mýdlo vzniká pouze za použití tepla vznikajícího chemickou reakcí. Byliny a jejich silice přidáváme do mýdlového základu max. do 30 °C, čímž zaručujeme, že všechny výživné látky a vitamíny zůstávají zachovány. Reakcí se uvolňuje glycerol a zůstává ve formě glycerinu. Glycerin je vynikající přísada, která váže vlhkost k pokožce a je pro kvalitní mýdlo nezbytná. Celkové zdraví pokožky přímo závisí na schopnosti zvlhčování, tj. kolik vody si je schopna sama udržet. Na naši pokožku působí znečištěné ovzduší, ultrafialové záření, syntetická kosmetika a další vnější jevy,které nutí naší pokožku překračovat své možnosti.

Mýdlo v kufříku
i (Zdroj: Miloslava Hrachovcová)
Mýdlo koupíte v dárkovém balení

Jestliže zajistíme naší pokožce dostatečnou vlhkost, tyto jevy nepovedou k jejímu vysoušení, předčasnému stárnutí pokožky a v neposlední řadě i k různým kožním problémům. Je tedy nezbytné používat kvalitní produkty na ošetření naší pokožky. A právě složení našeho mýdlového základu to zaručuje. Zároveň každé mýdlo obsahuje bylinu, která svými vlastnostmi účinně napomáhá ke kvalitnímu ošetření pokožky. V průmyslové velkovýrobě se glycerin vyčleňuje nebo se mýdla vyrábějí s volnými mastnými kyselinami (bez glycerinů). Tudíž jsou pro kvalitní ošetření naší pokožky nevhodná.

Mýdlo s textem na přání
i (Zdroj: Miloslava Hrachovcová)
Mýdlo může být pěkným dárkem či poděkováním

Proč jsou přírodní mýdla příjemná a šetrnější k pokožce, než běžně průmyslově vyráběná? Přírodní mýdla jsou vyráběna čistě z rostlinných olejů a metodou zastudena, což znamená, že v mýdlech zůstávají všechny výživné látky v nezměněné podobě. Přesné procento kokosového, palmového a olivového oleje zaručuje vláčnost mýdel, schopnost výborně vstřebávat vlhkost, výbornou pěnivost a tvrdost. Přírodní mýdlo je složeno pouze z takových látek, které se vyskytují v přírodě a jsou vyhledávány pro své příznivé účinky na pleť.

Mýdlenka
i (Zdroj: Miloslava Hrachovcová)
Zajímavým produktem je mýdlenka

Mýdla jsou připravována z olivového oleje, který je lisován zastudena, což je důležité pro zachování výživných složek. Tyto složky nebrání pokožce v jejich přirozených funkcích, přitahují vnější vlhkost, kterou udrží na pokožce, ochraňují před ztrátou vnitřní vlhkosti. Pokožka je stále schopná pocení, produkce kožního mazu a odlupování odumřelé kůže. Dále z palmového oleje, který velmi účinně, avšak šetrně čistí pokožku. Nechybí kokosový olej, který svým složením velmi příznivě působí na zvláčnění pokožky. Nakonec přijde extrakt z grapefruitového jádra, který je velmi účinný při hubení bakterií, proto je velmi vhodný na ošetření pokožky při akné, trudovitost, kožní vyrážce, lupénce, ekzémech, lupech apod.

Dále se do olejového základu přidávají bylinky, čisté esenciální oleje na provonění mýdla a přírodní barviva, čímž rozumíme papriku, kari, bylinky, kakao, ovesnou vločkovou drť, aj., které zajišťují barevnost mýdel. Všechna mýdla jsou vyráběna zcela ručně. Než se dostanou k vám domů, projde každé mýdlo minimálně 18x rukama výrobců a místo výstupního razítka naleznete na každém mýdle ručně vyryté R.

Příprava na vánoce
i (Zdroj: Miloslava Hrachovcová)
Produkty jsou ručně zpracovávány i baleny

A co ty bylinky?

Každá bylinka, která je vložena do mýdla, ovlivní mýdlo svými přirozenými vlastnostmi. Proto je každé bylinkové mýdlo na jiný typ pokožky a jiné kožní problémy. Abyste se mohli lépe zorientovat, nabízíme stručný přehled jednotlivých přísad.

Do mýdla jsou přidávané bylinky
i (Zdroj: Miloslava Hrachovcová)
Do mýdla jsou přidávané bylinky
  • Kozí mléko – pomáhá hlavně alergikům, lidem s atopickým ekzémem, lupénkou, kojencům i lidem se suchou pokožkou. Mýdlo nevoní, proto je vhodné i pro astmatiky.
  • Měsíček lékařský – pomáhá na otevřené rány, vředy, ekzémy, působí protizánětlivě, blahodárně působí při virových a bakteriálních infekcích. Je vhodný na suchou pokožku.
  • Levandule – na špatně se hojící rány, při dně, revmatismu, pomáhá při ošetření spálené pokožky, uklidňuje při nervovém napětí, pomáhá navodit klidný spánek, působí při bolestech hlavy a migréně.
  • Meduňka – má schopnost potlačovat viry, má antibakteriální vlastnosti a zklidňuje nervový systém, pomáhá při stavech úzkosti, depresi, působí sedativně na centrální nervový systém.
Přírodní bylinková mýdla
i (Zdroj: Miloslava Hrachovcová)
Mýdla jsou vyráběna metodou zastudena
  • Máta peprná – účinně pomáhá při svalových a nervových bolestech, při revmatismu, kožních vyrážkách. Toto mýdlo je vhodné při nachlazení. Typická vůně máty povzbuzuje činnost mozku.
  • Šalvěj – pro svůj protizánětlivý a antimykotický účinek je vhodná při zánětech, zanícených ranách, účinně pomáhá na rozpraskanou kůži na nohou i rukou, při plísňových onemocněních nehtových lůžek a meziprstí.
  • Tymián – je vhodný k léčbě kožních onemocnění, hnisavých ran, vředů, má silné antiseptické a antibakteriální účinky, účinně napomáhá k léčbě plísní na nohou, povzbuzuje fyziologické funkce organismu.
  • Rozmarýn – používá se k ošetření nečisté pleti, vhodný na akné, tonizuje, tradičně je účinným protiinfekčním prostředkem, mírní symptomy revmatismu a bolestí svalů. Mýdlo s rozmarýnem je vhodné na mastnou pokožku.
Rozmarýn
i (Zdroj: Miloslava Hrachovcová)
Rozmarýn je vhodný k ošetření nečisté pleti
  • Mateřídouška – má silně antirevmatické a antiseptické účinky, příznivě působí na vředy a špatně se hojící rány. Je vhodná na dnu a spáleniny od slunce.
  • Černý bez – přináší velkou úlevu při podráždění kůže, pohmožděninách, vymknutí kloubu a drobných poraněních, je účinným prostředkem ke zlepšení pleti a proti pihám.
  • Kontryhel – velmi vhodný při gynekologických zánětech, zmírňuje zároveň svědivost sliznice, účinně působí při hemeroidech, mokvajících ekzémech, na bércové vředy.
  • Bazalka – vhodná na opruzená místa, má zklidňující účinky, působí při celkové rozladěnosti a depresích.
  • Šafrán – přispívá k celkové harmonii organismu, stimuluje jeho výkonnost, má regenerační a antiseptické účinky, obnovuje přirozenou barvu pokožky.
  • Ovocný výtažek – obsahuje mnoho vitaminu C, má protirevmatické a protizánětlivé účinky, usnadňuje vstřebávání železa, působí proti stárnutí, zvyšuje obranyschopnost organismu.
  • Med a ovesné vločky – med obsahuje mnoho aktivních složek a vitaminů, zamezuje rozmnožování bakterií, v mýdlech hydratuje a zvláčňuje pokožku. Vločková drť čistí pleť od buněčného odpadu.
med
i (Zdroj: Miloslava Hrachovcová)
Med obsahuje mnoho aktivních složek
  • Heřmánek – působí při léčbě popálenin, eliminuje tvorbu jizev,vysušuje mokvající rány, léčí opary a kožní vyrážky.
  • Skořice a badyán – mýdlo s těmito přísadami je vhodné jako peeling, neboť obsahuje drobné částečky, které napomáhají k odlupování odumřelé kůže a zároveň pokožku prokrvuje. Napomáhá k prokrvení a zahřívání tzv. studených končetin.

Připraveno ve spolupráci s www.mydlarnarubens.cz.

Publikováno: 20. 9. 2020, Autor: Redakce