reklama

Vyrobte si krásné ubrousky, zvládnete to docela jednoduše

Hezké ubrousky s malovaným jarním kvítím, tulipány a narcisy uděláme snadno. Savením přes šablony si připravíme podmalbu, na níž štětcem a textilními barvami namalujeme květiny. Stíny pod šablonou na světlé, žluté látce jen slabě naznačí obrysy a tvary. Místa postříkaná bělidlem pak ještě víc vybělí světlou látku až do polotónu. Vznikne tak jemně lomený odstín pozadí, na kterém živě vynikne malba. V opačném případě můžeme použít tmavou látku, na které vybělíme květy a pozadí necháme v původní syté barvě.

Návod na zdobení ubrousků kombinovanou technikou (Zdroj: Miroslava Kubišová)

Budete potřebovat:

  • papír
  • látku
  • tričko
  • prostředek na bělení prádla
  • barvy na textil
  • tužku, nůžky
  • rozprašovač
  • štětec

Postup:

Nejdřív si připravíme pozitivní šablony narcisů a tulipánů. Na papír nakreslíme jednoduché tvary rozkvetlých květin a vystřihneme je. Odstřiženou negativní část schováme, může se nám hodit k savení tmavé látky.

Připravíme si papírové šablony
Připravíme si papírové šablony (Zdroj: Miroslava Kubišová)

V našem případě budeme bělit světle žlutou látku. Na každý ubrousek si naaranžujeme pozitivní šablony, takové, které budou plně zakrývat plochy květin. Šablony srovnáme třeba do šikmého seskupení a zatížíme je oblázky, aby se při postřikování nezvedaly.

Šablony umístíme na textil a zatížíme
Šablony umístíme na textil a zatížíme (Zdroj: Miroslava Kubišová)

Lahvičkou s rozprašovačem pak na všechno nastříkáme prostředkem pro bělení prádla a necháme ho působit, dokud dostatečně látku nevybělí. Potom šablony sundáme a látku vypereme, abychom odstranili zbytky bělidla.

Nastříkáme bělidlo
Nastříkáme bělidlo (Zdroj: Miroslava Kubišová)

Žlutá místa pod šablonami rýsují tvary květin a stanou se tak předlohou pro malbu. Technikou stencilu přes okraj papírku začneme vyplňovat bílé lístky narcisů. Postupujeme po částech a podle potřeby posunujeme šablonu.

Použijeme techniku zvanou stencil
Použijeme techniku zvanou stencil (Zdroj: Miroslava Kubišová)

Při stencilu tupujeme přes okraj šablony textilní barvu silným kulatým štětcem. Postupujeme po částech a na tulipánu střídáme světlejší i tmavší odstíny barev. K zakrytí okolních míst můžeme použít kousky zaoblených ústřižků papíru.

Tupujeme štětcem
Tupujeme štětcem (Zdroj: Miroslava Kubišová)

Při vyplňování stonků zelenou barvou, zejména v místech napojení stvolu na rozkvetlý narcis, musíme zakrýt bílé plátky okvětí hned z několika stran. Kolmo postaveným štětcem pak nanášíme barvu přes okraj papíru, přičemž vnitřek necháme méně vyplněný.

Místa, které nechceme obarvit, přikryjeme
Místa, které nechceme obarvit, přikryjeme (Zdroj: Miroslava Kubišová)

Při stencilu dbáme na to, abychom nanesenou barvou neudělali žádné kaňky. Štětec namočený do barvy před použitím vždy párkrát pootočíme na talířku, aby se prosytil. První dotyk vždy vyzkoušíme na odstřižku látky.

Nanášení barvy musí být rovnoměrné
Nanášení barvy musí být rovnoměrné (Zdroj: Miroslava Kubišová)

Po zaschnutí stencilu domalujeme květy tenkým štětečkem namočeným do textilní barvy. Je-li barva příliš hustá, kápneme ji trochu na talířek, přidáme vodu a namícháme do správné hustoty. Jemnými tahy pak prokreslíme lístky tulipánu.

Motiv domalujeme barvami
Motiv domalujeme barvami (Zdroj: Miroslava Kubišová)

V celkovém pohledu malba na žlutém podkladu vynikne. Výraznější podklad oživí sytost květů namalovaných štětcem a technikou stencilu. Na vyběleném barevně lomeném pozadí pak malba přímo zazáří.

Zdroj informací: Miroslava Kubišová

Publikováno: 5. 2. 2023, Autor: Miroslava Kubišová (text a foto), Profil autora: Redakce