reklama

Barvy na textil zabaví děti i dospělé

Barvy na textil Iberia nemusíme nijak složitě představovat, psali jsme o nich už mnohokrát. Letní doba je časem dětských táborů a dobrodružství a parta nových kamarádů určitě přivítá trička, kterými se budou lišit od jiného oddílu, se kterým soupeří v táborových hrách. Při barvení triček se zabaví děti i dospělí a jednoduchou vázanou batiku zvládnou i úplní začátečníci.

i (Zdroj: PePa)
Ozdobená trička batikovací technikou (Zdroj: PePa)

Trička nejprve zbavíme aviváže přemácháním v teplé vodě. Nachystáme si potřebné množství barev, gumičky a provázky, sůl (dle textilu i ocet), přidáme šikovné ruce a můžeme začít.

Co k batikování potřebujete
Co k batikování potřebujete (Zdroj: PePa)
Barvy se rozdělají podle návodu
Barvy se rozdělají podle návodu (Zdroj: PePa)

Jednoduchý a při tom efektní vzor kruhů vznikne převázáním látky pomocí provázků nebo stažením gumičkou.

Uchopíme kus látky do špetky, stočíme, zavážeme nebo zagumičkujeme a pokračujeme stejně o kousek výš na látce. Vážeme dva až tři provázky pod sebe, opakujeme na několika místech.

Začíná se od středu
Začíná se od středu (Zdroj: PePa)
Gumičky vytvoří vzor
Gumičky vytvoří vzor (Zdroj: PePa)

Svázaná trička namočíme a vložíme do pračky. Naplníme pračku pouze do poloviny její kapacity. Nasypeme do bubnu skleničku soli. U materiálů se složením z různých vláken, v kterých 60 % tvoří vlna a/nebo hedvábí a/nebo polyamid, je třeba přidat při barvení ocet. Zvolíme program dlouhého praní bez předpírky na co nejvyšší teplotu, jakou textil snese.

Barvy se nalijí do pračky
Barvy se nalijí do pračky (Zdroj: PePa)
Po skončení programu je hotovo
Po skončení programu je hotovo (Zdroj: PePa)

Barvu rozpustíme v nádobce v horké vodě, dobře promícháme a teprve po napuštění pračky vodou ji přilijeme přes nádržku na prací prášek do pračky. Po skončení pracího programu trika vytáhneme, sundáme gumičky a provázky a ještě jednou vymácháme, pak sušíme nejlépe ve stínu a dobře rozložená nebo rozvěšená.

Pokud barvíme v hrnci, musíme nejprve dobře rozmíchat barvu a pak vložit trika do hrnce, při zahřívání a barvení je potřeba textil promíchat.

Až trička uschnou, nadělají spoustu parády
i (Zdroj: PePa)
Až trička uschnou, nadělají spoustu parády

Tip:

IBERIA CLASSIC barvy na textil jsou určené ke změně barvy textilie. Barví přírodní, syntetická i směsová vlákna. Lze je použít při barvení v ruce i v pračce. Barevná škála nabízí 5 barevných odstínů, které lze mezi sebou i míchat a vytvářet tak nepřebernou škálu barev.

Zdroj informací: autoři článku; AC MARCA Czech Republic s.r.o.

Publikováno: 3. 2. 2023, Autor: Petra (text a foto), Profil autora: Redakce