reklama

Vyrobte si něžného andělíčka z korálků

Vánoční svátky mají mnoho tradic, třeba kapra, stromek a cukroví, ale co mám já nejraději, je byt, vyzdobený nejrůznějšími různými symboly Vánoc všude jsou zvonky, hvězdičky a také moji oblíbení andělé. Drátované a ketlované andílky už všichni známe, ale doufám, že snad i tenhle šitý zapadne do vánoční rodiny andělů.

i (Zdroj: Renata Zajptová)
Andělíček z korálků může být i milým dárkem (Zdroj: Renata Zajptová)

Pomůcky a materiál na andělíčka z korálků:

  • broušená kapka 20×12 mm
  • perlička velikosti 7-8 mm
  • rokajl Miyuki Delica 11/0 v bílé a zlaté barvě (dále MD)
  • korálkářská nit (Nymo, Superlon, Fireline…)
  • ketlovací jehla a nýt nebo kousek lanka
  • kaplík

Postup na andělíčka z korálků:

Křídla anděla tvoří čtverec, ušitý kombinací technik peyote a herringbone. Je důležité při šití čtverce pečlivě utahovat! Navlékněte 4 bílé MD (obr. 1 - zelené), svažte je do kroužku plochým uzlem a nit veďte do nejbližšího MD. Nyní navlékněte dva MD (obr. 1 - červené) a nit provlékněte do vedlejšího MD ze základního kroužku.

Korálkový andělíček ozdobí vánoční stromeček i malý dáreček
i (Zdroj: Renata Zajptová)
Korálkový andělíček ozdobí vánoční stromeček i malý dáreček

Navlékněte další dva a nit opět provlékněte vedlejším MD - opakujte ještě 2x. Dejte si pozor na přechod do další řady: projděte posledním MD ze základního kroužku a prvním MD nové řady. Nit vychází mezi dvojicí MD. Nyní budete nad předchozí dvojice přišívat dva MD a mezi ně po jednom MD (obr. 1 - oranžové). Naberte dva MD, projděte vedlejším MD z dvojice dolů, naberte jeden MD a nit veďte nahoru prvním MD z další dvojice.

Čtvrtou řadu šijete takto: Opět 2 MD nad dvojice, mezi dvojice a jednotlivý rokajl z předchozí řady vložíte 1 MD, projděte mezi MD z předchozí řady, opět vložte 1 MD a prošijte nahoru herringbonovou dvojicí. Takto pokračujte kolem celého čtverce, opět dávejte pozor na přechod do nové řady.

Schéma navlékání korálků křídel
i (Zdroj: Renata Zajptová)
Schéma navlékání korálků křídel

Další řady šijte stejně, vždy přišijte dva MD nad dvojicemi (technika herringbone), a mezi dvojice všívejte jednotlivé MD (technika peyote). Čtverec se bude postupně rozšiřovat a zároveň kroutit, což je v pořádku. Šijte celkem 6 řad bílými MD (řady spočítáte podle dvojic MD od středu ke kraji čtverce), 7. a 8. řadu šijte zlatým rokajlem MD. V poslední, deváté řadě, všijte nad dva rohové MD pouze jeden MD, čímž utvoříte rohy čtverce hezky špičaté.

Na stranách pak ušijte zoubky: do první mezery mezi MD z předchozí řady všijte nový MD, do druhé mezery MD nepřidávejte, ale nit veďte skrze MD z předposlední řady a MD z předchozí řady tak, aby nebyla vidět. Detail všívání rohů a zoubků je na schématu zakreslen modře. Do další mezery mezi MD nový rokajl MD přidejte, a v další mezeře vynechejte.

Pokud budete chtít jinou velikost andílka, šijte vždy sudý počet řad a zoubky dělejte v řadě liché, aby zoubek začal i ukončil stranu čtverce. Nití projděte skrz korálky čtverce zhruba do místa označeného šipkou (obr. 2), naberte jeden rokajl MD a jedním či dvěma stehy protilehlé strany přichyťte, aby křidélka neodstávala.

Zkompletujte andělíčka
i (Zdroj: Renata Zajptová)
Zkompletujte andělíčka

Totéž zopakujte na druhé straně (kdo hodně utahoval a křidélka mu drží složená, může tento krok vynechat). Nitě zapošijte do korálků a ustřihněte.

Nyní můžete anděla zkompletovat. Pokud máte kapku s dírkou zdola nahoru, dejte ji na nýt a ukončete očkem. Pokud je dírka skrz vrchní část, použijte na vytvoření očka drát nebo ocelové lanko, které spojíte zamačkávacím rokajlem. Na ketlovací jehlu navlékněte jeden libovolný rokajlový korálek, pak křidélka, perličku, a malý kaplík jako svatozář. Jehlu ukončete ketlovacím očkem, za které provléknete šňůrku na zavěšení, a na spodní část připevněte kapku.

Zdroj informací: Renata Zajptová

Publikováno: 17. 12. 2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce