reklama

Aromaterapie léčí naši mysl i tělo

V zimním období trpíme nedostatkem slunečního světla, chladem i prudkým střídáním teplot, když přecházíme z tepla místností do vlhkých nebo do mrazivých ulic a z nich zase na vytopená pracoviště. Domů se pak vracíme promrzlí a bez nálady. I tady pomůže aromaterapie. Tentokrát ve spojení s blahodárnou koupelí.

Užijte si aromaterapeutickou relaxační koupel (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

I v zimním období je pro naše tělo velmi důležitý dostatek tekutin. Proto si uvařte čaj, nebo vymačkejte citrusy na čerstvý džus. Nápoje jsou velmi důležité pro správné fungování organismu - vezměte si je s sebou a na půl hodiny se zavřete v koupelně. Zapomeňte na všechny povinnosti, vypněte, připravte si vanu, pusťte si příjemnou hudbu, rozsviťte si jen malé náladové světlo, při kterém si odpočinou i unavené oči, nebo si zapalte svíčku. A sáhněte po pokladech z přírody, které vám vrátí svěžest a radost do života. Použijte ty nejlepší esence z rostlin a připravte si půlhodinku pro relaxaci těla i unavené mysli.

Do aromalampiček můžeme použít esence i vonné vosky
Do aromalampiček můžeme použít esence i vonné vosky (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pokud nemáte doma vhodné esenciální oleje, poohlédněte se po obchodech, kde objevíte konkrétně cílené výrobky (ať jde o koupelové oleje, soli, šampony, tělová mléka nebo ochranné prostředky pro obličej a ruce), které tyto oleje obsahují. Střídání tepla a zimy, vlhka a sucha dává pořádně zabrat vaší pokožce, vlasům i celému tělu.

Aromadifuzér rozptýlí vůni po okolí
Aromadifuzér rozptýlí vůni po okolí (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

A co si máte pro koupelnové kouzlení připravit?

To záleží na vašich pocitech. Někdo rád vonné oleje, jiný dá přednost mléku nebo pěně. My vám nabízíme pár tipů pro inspiraci a věřte, že po dvacetiminutové teplé lázni budou napětí svalů a stres ty tam. Promrzlé končetiny se prokrví a nálada zvedne. Pokud ještě pár minut zůstanete v teple na lůžku, budete svěží jako rybičky.

Bylinná mýdla nejen krásně voní, ale i pečují o naši pokožku
Bylinná mýdla nejen krásně voní, ale i pečují o naši pokožku (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Při použití esenciálních olejů do koupele dbejte na to, aby se kapky nespojily ve velké oko, protože pokud ulpí na pokožce, může na ní vyvolat alergickou reakci. Proto je lepší kapky oleje nejprve rozptýlit (ve lžíci mléka nebo smetany) a teprve poté přidat do koupele.

Oleje se rovněž prodávají ve sprejích, kterými lehce postříkáme vodní hladinu. Pokožka se pročistí a vyživí, podle toho, jakou esenci zvolíte, se buďto uvolníte nebo naopak osvěžíte a vzpružíte. Do vany obvykle přidáváme 5 – 10 kapek esenciálního oleje podle výběru působení. V teplé vodě relaxujte 10 – 15 minut.

Do koupele můžeme přidat vonné krystalky koupelnové soli
Do koupele můžeme přidat vonné krystalky koupelnové soli (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Nejpoužívanější oleje a jejich účinky

Na trhu je kolem stovky esenciálních olejů s různou působností. Pomohou vám vypořádat se se stresem, migrénou a dalšími bolestmi hlavy, ale také s úzkostí, nachlazením, rýmou, virózou, vysokým či nízkým tlakem, hemoroidy, menstruačními potížemi, uvolní svalové napětí, uleví při artritidě, využijete je jako afrodiziaka a najdete množství dalších způsobů jejich blahodárného působení.

Aby esenciální oleje skutečně dobře prospívaly vašemu zdraví, dodržujte nízké koncentrace (proveďte nejprve test jejich snášenlivosti), nepoužívejte je při epilepsii, v těhotenství a při vysokém krevním tlaku bez porady s lékařem.

Na co se hodí konkrétní oleje:

I – inhalace, K – koupele, M – masáže, P – potírání

K masážím a potírání nakapeme 12 kapek esencí do 25 ml nosiče (základního oleje). Nejlepší je z prvního lisování – olivový, jojobový, mandlový, slunečnicový, pupalkový, avokádový, z pšeničných klíčků apod.

Pro inhalace dáme do misky s vodou (nebo do inhalačního přístroje) 3 – 5 kapek čistého přírodního esenciálního oleje a inhalujeme 5 – 10 minut.

 • Anýz: nachlazení, rýma, viróza (M), bronchitida, astma (I), žaludeční problémy (M)
 • Bazalka: stres, úzkost, nachlazení, viróza, rýma, menstruace, celulitida, problematická pleť, akné (M), nespavost, uklidnění, bolesti hlavy, bronchitida, astma, na koncentraci, osvěžení (I), žaludeční problémy (K), bodnutí hmyzem (P)
 • Bergamot: stres, úzkost, žaludeční problémy, akné, mastná pleť (M), opar, afty (P), bakteriální angíny, čistí vzduch, dezinfikuje (I), zánět močového měchýře (K)
 • Borovice: nachlazení, viróza, rýma, svalové napětí, revmatismus, artritida, akné, mastná pleť (M), bronchitida, astma (I)
 • Cedrové dřevo: nespavost, uklidnění, nachlazení, rýma, viróza, bronchitida, astma (I), mastná pleť, akné (M)
 • Citron: bolesti hlavy, migréna, bakteriální angíny, čistí vzduch – dezinfikuje (I), nachlazení, viróza, rýma, snižuje krevní tlak (K), žaludeční problémy, celulitida, problematická a mastná pleť, akné, zralá pleť (M), hmyzí bodnutí (P)
 • Cypřiš: stres, úzkost, bronchitida, astma (I), hemoroidy (K), celulitida, svalové napětí, bolesti, křeče, revmatismus, artritida, akné, mastná a zralá pleť (M)
 • Čajovník (tea tree): bakteriální angíny, nachlazení, viróza, rýma, akné, mastná pleť, hojivé působení (M), bodnutí hmyzem, opar, afty (P), vaginální výtok, zánět močového měchýře (K)
Esenciální oleje můžeme využít i při léčbě mnoha neduhů
Esenciální oleje můžeme využít i při léčbě mnoha neduhů (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
 • Černý pepř: bakteriální angíny, afrodiziakum (I), nachlazení, rýma, viróza (K), svalové napětí, bolesti, křeče (M)
 • Eukalyptus: uklidnění, nespavost, migréna, bolesti hlavy, posílení srdeční činnosti, čistí vzduch, dezinfikuje (I), nachlazení, viróza, rýma, bronchitida, astma, artritida, revmatismus, napomáhá hojení ran a zánětů, používá se na mastnou pleť a akné (M)
 • Fenykl: bronchitida, astma (I), menstruace, celulitida (M), žaludeční problémy (K)
 • Geránium: stres, úzkost, menstruace, akné, mastná pleť, zralá pleť, hojivé působení (M), nespavost, uklidnění, dezinfikuje, čistí vzduch (I), opar, afty (P), napomáhá hojení ran a zánětů (K)
 • Heřmánek pravý: nespavost, uklidnění (I), bolesti hlavy, migréna, menstruace, svalové napětí, bolesti, křeče, revmatismus, artritida, problematická pleť, hojivé působení (M), žaludeční potíže, posílení srdeční činnosti, vaginální výtok, hojení ran, zánětů (K)
 • Jalovec plod: stres, nespavost, uklidnění, bronchitida, astma (I), menstruace, celulitida, svalové napětí, revmatismus, artritida, problematická a mastná pleť, akné (M), zánět močového měchýře, hojení ran, zánětů (K)
 • Levandule: nespavost, uklidnění, bolest hlavy, migréna, stres, kolika, hojení ran, zánětů (K), nachlazení, viróza, rýma, bronchitida, astma, menstruace, snižuje krevní tlak, pomáhá při všech problémech pleti, působí hojivě (M), opar, afty, bodnutí hmyzem (P), čistí vzduch, dezinfikuje (I),
 • Majoránka: nespavost, uklidnění, bolesti hlavy, migréna, stres, nachlazení, viróza, rýma, bronchitida, astma, snižuje krevní tlak (I), žaludeční problémy, svalové napětí, bolesti, křeče, revmatismus, artritida, problematická pleť, akné (M), pomáhá hojení ran, zánětů a při kolice (K)
 • Máta peprná: stres, úzkost, nachlazení, viróza, rýma, menstruace, žaludeční problémy, koncentrace, osvěžení (M), bolest hlavy, migréna, kolika (K), bronchitida, astma (I)
 • Meduňka: stres, úzkost, nespavost, uklidnění, migréna, snižuje krevní tlak (I), nachlazení, viróza, rýma, kolika, hojení ran, zánětů (K), menstruace, problémy žaludeční a s pletí (M), opar, afty, bodnutí hmyzem (P)
 • Pačuli: stres, úzkost (K), celulitida, hojení ran, zánětů, zralá, mastná i suchá pleť, zralá pleť (M), afrodiziakum, čistí vzduch, dezinfikuje, koncentrace, osvěžení (I)
 • Pomeranč: stres, úzkost, snižuje krevní tlak, koncentrace, osvěžení, (K), nespavost, uklidnění (I), celulitida, problematická pleť, akné, mastná pleť (M)
 • Rozmarýn: bolest hlavy, migréna, zvyšuje krevní tlak, pomáhá při celulitidě, svalovém napětí, bolestech a křečích, revmatismu, artritidě, zvyšuje koncentraci, osvěžuje a pomáhá při problémech s pletí (M), nachlazení, viróza, rýma, bronchitida, astma (I), posílení srdeční činnosti, hojení ran a zánětů (K)
 • Růže: relaxace, nespavost, bolest hlavy, migréna, afrodiziakum (I), stres, úzkost (M), žaludeční problémy (K)
Sušené bylinky či květy ostatních rostlin můžeme využít také v čajových směsích
Sušené bylinky či květy ostatních rostlin můžeme využít také v čajových směsích (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
 • Santalové dřevo: stres, úzkost, nespavost, uklidnění, nachlazení, viróza, rýma, bronchitida, astma, afrodiziakum (I), problémy žaludeční a s pletí (M), zánět močového měchýře (K)
 • Skořice: stres, úzkost, nachlazení, viróza, rýma, čistí vzduch, dezinfikuje, afrodiziakum (I), svalové napětí, bolesti, křeče (M)
 • Šalvěj: nespavost, uklidnění, snižuje krevní tlak (K), menstruace, žaludeční a pleťové problémy (M)
 • Ylang – Ylang: nespavost, uklidnění, stres, úzkost (I), snižuje krevní tlak, afrodiziakum, problematická pleť, akné, mastná pleť (M)
 • Yzop: bakteriální anginy, bronchitida, astma, čistí vzduch, dezinfikuje (I), menstruace, žaludeční problémy, problematická pleť, revmatismus (M)
 • Zázvor: bolesti hlavy, bakteriální anginy, migréna (I), nachlazení, viróza, rýma, zvyšuje krevní tlak, napomáhá hojení ran, zánětů, (K), revmatismus, artritida (M)

Zdroj informací: kolektiv autorů; celostnimedicina.cz

Publikováno: 18. 11. 2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce