reklama

Proměňte obyčejnou starou košili na módní hit

Z obyčejné košile koupené v second handu vyrobíte za hodinku módní kousek, který může s klidem konkurovat nabídce těch nejlepších značek. Jak na to? Kupte obyčejnou kostkovanou bavlněnou košili. Stanovte si, jaký styl chcete vytvořit, a dejte se do díla.

i (Zdroj: Jana Šebestová)
Upcyklujte starou košili a proměňte ji na originální kousek (Zdroj: Jana Šebestová)

Budete potřebovat:

 • košili (v second handu, cena cca 50 Kč)
 • zbytky přírodního plátna, zbytky džínoviny
 • hotové nášivky
 • bavlněný tkaloun přírodní barvy, šíře 1 cm
 • barvy na textil
 • modrou a červenou nit
 • lepidlo na textil ve spreji
 • sublimační fix (koupíte v galanterii či ve výtvarných potřebách)
 • štětce
 • žehličku
 • šicí potřeby, nůžky

Sublimační fix: Jedná se o úžasnou pomůcku při práci s textilem. Naprosto „nezávazně“ si předkreslete obrázek přímo na košili, vůbec si nedělejte hlavu s nepovedenými liniemi. Čára sama zmizí, po pár hodinách či dvou dnech, záleží na materiálu.

Budete potřebovat starou košili a šicí potřeby
i (Zdroj: Jana Šebestová)
Budete potřebovat starou košili a šicí potřeby

Náš model je inspirovaný divokým západem. Zkombinovali jsme modrou kostku a sedlo z hrubého plátna, kterému nechybí třásně (otřepené okraje) a na loktech se uplatnila i džínovina. Základní barvy jsou: modrá, červená a bílá. Místo romantického koně je na zádech motiv sportovního auta, to byl požadavek majitele budoucího modelu. Nemusíte přesně kopírovat zvolený styl, držte se ale barev a kvality materiálů.

Před prací si vedle sebe položte košili, zvolené doplňky, látky, stužky i barvy k malování a zhodnoťte, zda se k sobě všechno hodí a vytváří příjemný celek. Materiály by si měly být blízké (buď hrubší, v přírodních barvách, nebo luxusní, v pestrých dekorech a zářivých odstínech). Barvy by spolu měly ladit.

Postup:

Košili vyperte, nepoužívejte aviváž ani apretury. Před prací by měla být košile vyžehlená. Na záda sublimačním fixem nakreslete základní kontury auta. Jako předlohu použijte třeba obrázek z knížky, šablonu internetu, nebo malujte podle fantazie. Na záda košile nakreslete červenou barvou základní kontury obrázku. Po zaschnutí červené linie kapoty domalujte vybrané detaily černou barvou.

A po dokonalém zaschnutí barvy pokračujte modrou. Poté opět namočte štětec do červené barvy, otřete jej do ubrousku a jemně črtejte jakoby ve směru jízdy auta. Tímto způsobem vyplňte volné plochy obrázku. Podle obrázku čárejte vlnovky, oblouky, jednoduché čáry, nepoužívejte barvu plošně. Auto tím dostane ten správný sportovní náboj. Obrázek nechte pořádně zaschnout.

Obrázek namalujte barvami na textil
i (Zdroj: Jana Šebestová)
Obrázek namalujte barvami na textil

Následně z kousku modré džínsoviny vystřihněte záplaty na lokty. Základem je obdélník (pro velikost košile 104 jsou rozměry obdélníku asi 10×8 cm, na dospělého je to cca 15×11 cm). Obdélník zastřihněte do tvaru oválu. Záplaty položte na rukáv v místě loktů. Pro zafixování můžete použít lepidlo na textil ve spreji.

Přišijte je ke košili červenou nití, raději na šicím stroji, hustým entlovacím stehem, cca 0,5 cm od okraje. Poté okraje záplat roztřepte.

Na rukávy přišijte fešácké nášivky
i (Zdroj: Jana Šebestová)
Na rukávy přišijte fešácké nášivky

Plátno položte na sedlo košile a přišpendlete ho. Látku opatrně obstřihněte do tvaru sedla, přidejte asi o 1 cm více, než jsou švy. Okolo krku je zahněte dospodu a přišpendlete těsně vedle přisazení límce. V místě zbylých švů nechte okraje přesahovat.

Nejprve přišijte nové sedlo okolo krku obyčejným stehem. Potom obšijte celé sedlo entlovacím stehem červenou nití – cca 1 cm od okraje. Sedlo můžete ještě náhodně prošít. Okraje sedla roztřepte, přesahující nitě odstřihněte.

Zadní sedlo košile ozvláštněte hrubou látkou
i (Zdroj: Jana Šebestová)
Zadní sedlo košile ozvláštněte hrubou látkou

Připravte si velkou nášivku na kapsu, podložte ji modrou džínsovinou a obstřihněte do nepravidelného tvaru. Položte ji na kapsu košile a prošijte červenou nití obyčejným stehem v linii okraje nášivky a entlovacím stehem v kraji džínsoviny. Nepřišijte kapsu ke košili. Na levou stranu košile položte čtyři kusy tkalounu, přišijte je širokým klikatým stehem (nejlépe třístehovým – jsou jím vybaveny kvalitnější šicí stroje) modrou nití.

Dozdobte tkalouny a nášivkou
i (Zdroj: Jana Šebestová)
Dozdobte tkalouny a nášivkou

Konce tkalounu nechte volně, jen je zastřihněte cca 1 cm od šití a roztřepte je. Stejným stehem a stejnou nití prošijte légu zapínání a límec košile.

Zdroj informací: Jana Šebestová

Publikováno: 24. 11. 2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce