reklama

Bedýnky jsou na výsluní

Není bedna jako bedna. Dej to do bedny, pak se na to podívám... máš nějakou bedničku, schovám to tam… těch beden na stěhování není nikdy dost... Pokud vás v dětství bavilo hrát si s kostičkami, a pokud máte rádi variabilní a přestavitelný nábytek, nechte se inspirovat praktickými úložnými bedýnkami.

i (Zdroj: Skywander)
Bedýnky vyřeší vaše starosti s úložným prostorem (Zdroj: Skywander)

Už jste si někdy zkoušeli vyrobit skřínku nebo stolek, přemýšleli jste o materiálu, rozměrech a povrchové úpravě a výsledek nebyl zrovna to pravé ořechové? Tak co kdybyste to zkusili s úložnými bedýnkami? Ne, nemyslíme to tak, abyste vzali bedýnky posbírané na půdě, v obchodech, brousili, natírali, hledali podobné rozměry a pak stejně zjistili, že na nábytek to teda nebude, protože tenké laťky, které po úpravě zbyly, neudrží nic pořádného. Chce to bytelný, pevný a dobře povrchově upravený materiál, variabilní a skladebné rozměry… a nápad.

Pokud máte nápad a chuť pustit se do sestavování vlastní nábytkové stěny, máme pro vás tip. Potřebujete jednoduchý stolek, botník, polici do koupelny nebo do kuchyně anebo rovnou celou nábytkovou stěnu? Tak si vzpomeňte na kostičkové hrady a města z vašeho dětství a pojďte si hrát.

Úložný prostor je potřeba i v koupelně
i (Zdroj: Skywander)
Úložný prostor je potřeba i v koupelně

Úložné bedýnky vnesou do interiéru nejenom originalitu a nespočet možných použití a kombinací, ale především dřevo - pocit, jaký umí navodit pouze tento přírodní materiál. Povrchová úprava je přírodní nebo patina. I díky tomu si můžeme vyladit interiér přesně podle potřeby. Můžeme ale popustit uzdu fantazii a barevně si je upravit podle sebe. Bedýnky využijeme i jako knihovnu, botník, skříň, ale zkrátka nepřijde ani milovník vína, který je může využít na uskladnění svých oblíbených lahví.

Jednotlivé bedýnky zapadají do sebe
Jednotlivé bedýnky zapadají do sebe (Zdroj: Skywander)
Nábytek podle vašich představ, to není sen
Nábytek podle vašich představ, to není sen (Zdroj: Skywander)

Co je to za bedýnky?

Že není bedna jako bedna, se přesvědčíte, pokud se na tyto bedýnky podíváte. Nikde žádné třísky a vykukující hřebíčky, nikde ztenčený materiál, suky a praskliny, poškození od minulého nákladu či použití. Krásné a dobře opracované dřevo v dostatečné síle, s pevnými spoji. Povrchovou úpravu si můžete vybrat – přírodní barvu, patinu nebo různé lazury.

Bedýnky jsou vyrobené ze smrkového broušeného dřeva. Síla dřeva je 18 a 20 mm, to dodává bedýnkám pevnost a dlouhou životnost. Spoj je proveden sponkováním a zajištěn kvalitním lepidlem. V rozích je ještě navíc zpevněn hranou nebo vloženým růžkem. Na dno je využita třeba překližka.

Jednotlivé velikosti bedýnek jdou díky poměrovému zvětšování dobře kombinovat a sestavit z nich lze opravdu téměř cokoliv. Pokud máte nějaké tajemství, které chcete mít dobře schované, postačí si spolu s bedýnkou objednat i dvířka. Pro snadné uchopení mají bedýnky na boku vyfrézované dva pohodlné úchyty. Pokud si chcete s povrchovou úpravou ještě pohrát, třeba ubrouskovou technikou, máte volné pole působnosti.

Boky s úchyty a v různé povrchové úpravě
i (Zdroj: Skywander)
Boky s úchyty a v různé povrchové úpravě

Pokud chcete sestavit skřínku, jsou k dispozici i dvířka či police ve stejném desénu, můžete tedy pustit fantazii „na špacír“.

Nejlépe přesvědčí konkrétní příklad:

Zařídit podkroví není jednoduché, sešikmené stropy, atypické rozměry a potřeba, aby nová police ladila se stávajícím zařízením. To by chtělo nápad! Bedýnky od rajčat to ale nebudou, potřebujeme něco bytelného a přitom pěkného. „Zátěžová zkouška“ a jde se na to!

Bedýnky je možné stavět vedle sebe i na sebe, těsně k sobě nebo s mezerou, přesně podle toho, jak potřebujeme. Zařízení podkrovní ložnice je laděné do světlých barev, okno ve štítu pouští dostatek světla, takže si pohrajeme se dvěma barvami – přírodní a tmavší namořenou - a s různými rozměry bedýnek.

Volit různé rozměry bedýnek? Jak je to možné, vždyť to nebude držet, napadne vás asi. Ale nemusíte mít obavy. Bedýnky sestavíte pomocí pouhého jednoho až dvou spojů bez vrtání a bez jakéhokoliv vyměřování - spoje se totiž mohou dát do kterékoliv bedýnkové spáry, která se náhodně „potká“ se spárou sousední bedýnky. Tak tohle zvládne opravdu každý. Třeba v případě zařizování dětského pokoje se rády zúčastní i děti a sestaví si stěnu podle vlastních představ. Teď už jen přidat vnitřní poličku a dvířka a sestava bude hotová.

Úložné bedýnky přizpůsobíte vašemu vkusu i prostoru
i (Zdroj: Skywander)
Úložné bedýnky přizpůsobíte vašemu vkusu i prostoru

Uspořádat oblíbené fotografie, porcelán a další věci do polic… pokud zjistíme, že nám ještě polička či nika chybí, není problém ji doplnit. Naskládat noviny a knížky do stojánku (opět, jak jinak, z bedýnky) a je hotovo.

Na závěr

Nábytek z bedýnek není žádná z nouze ctnost, ale možnost zařídit si pokoj nebo rovnou celý byt originálně, variabilně a rychle a v neposlední řadě, díky variabilitě sestavování, také cenově výhodně. Chcete mít pokoj každou chvíli jiný? Máte malé děti a chcete, aby v každém věku měly nábytek přizpůsobený svému věku a potřebám? Bedýnkujte! Zařizujete podkroví nebo pronajatý byt? Bedýnky jsou hit! Do nového bydlení si je pak vezmete s sebou a sestavíte do nových variant. Prostě, tohle vymyslela nějaká „bedna.“

Tak co vy na to, máte také chuť si hrát?

Zdroj informací: autorka článku

Publikováno: 15. 2. 2023, Autor: Petra Marková, Profil autora: Petra Marková