reklama

Jak instalovat designové rolety do oken?

Designové rolety do oken patří k důležitému vybavení domu. Nejde pouze o to, že přidávají oknům na přitažlivosti, ale v místnosti také regulují světlo, teplo, navozují příjemnou atmosféru, zabraňují usazování prachu na nábytku, dodávají soukromí a v neposlední řadě působí velmi elegantně. V tomto článku se dozvíte, jaké rolety jsou nejvíce oblíbené a jak je správně namontovat.

Okenní rolety lze nainstalovat velmi jednoduše (Zdroj: Depositphotos)

Designové rolety, jaké možnosti máme?

Rolety jsou stínící technikou, která se navíjí na tyč, hřídel, nebo válec. K navíjení přitom může dojít několika různými způsoby. Existuje celá řada rolet a rovněž i mnoho způsobů jejich ovládání. Všeobecně známe rolety venkovní (čili předokenní) a vnitřní (interiérové). Interiérové rolety jsou především látkové rolety, které se navíjí taháním řetízku nebo na dálkové ovládání. Takové rolety mají obvykle svou vlastní baterii, takže nepotřebují být napojeny na elektriku. V současné době látkové rolety zažívají boom. K těm nejoblíbenějším přitom patří stylové rolety den a noc, které do této kategorie rovněž spadají.

Látkové rolety
Látkové rolety jsou velmi elegantní (Zdroj: Depositphotos.com)

Designové rolety den a noc jsou praktické

Rolety den a noc jsou dokonalou kombinací rolet a žaluzií. Jejich kouzlo tkví v tom, že v sobě mají to nejlepší z obojího. Střídání horizontálních pruhů transparentní látky a mřížky se zcela zatemňujícími pruhy a mřížkami umožňuje dokonalou regulaci světla v místnosti. Jejich vzhled je jemný, takže dokáží vytvořit příjemnou atmosféru domova.

Žaluzie
Žaluzie slouží k zastínění (Zdroj: Depositphotos.com)

Tyto rolety se hodí nejen do klasických oken, ale i tam, kde jsou velké skleněné plochy nebo elegantní francouzská okna. Vybírat si můžete z široké škály barev. Na výběr máte i z profilu, který nemusí být plastový, ale kovový.

Detail rolety
Rolety mohou být v mnoha barevných variantách (Zdroj: Depositphotos.com)

Rolety den a noc můžete ovládat ručně, ale i elektricky. Rolety očistíte kartáčem nebo vysavačem se speciálním nástavcem. Vyčistit je však můžete i otřením vlhkou utěrkou. Pozor, tyto rolety se neumývají vodou, ani saponáty, poškodily by se. Rolety den a noc jsou bezpečné (nejsou hořlavé) a vhodné jsou dokonce i tam, kde žije alergik.

Zavěšení pruhů rolet
Roletové pruhy jsou zavěšeny každý zvlášť na háčky (Zdroj: Depositphotos.com)

Montáž rolet

Montáž těchto rolet je poměrně snadná. Zvládnete to sami. Namontovat je můžete na strop, do prostoru mezi okna či přímo na okno. S trochou zručnosti látkové rolety zavěsíte během půl hodiny.

Montáž rolet na okno

U montáže rolety na okenní rám, je nutné nejprve změřit šířku rámu, a to i včetně montážních konzol, přičemž je zapotřebí na obou stranách rámu nechat 5 milimetrovou mezeru, aby bylo možné roletu snadno nasadit. Před instalací se rozhodněte, jestli chcete řetízek pro ovládání na levou nebo pravou stranu.

Zaměření
Rolety musí být přesně na míru (Zdroj: Depositphotos.com)

Montáž rolet nad okno

Pokud chcete rolety namontovat na stěnu, je nutné si nejprve do zdiva vrtákem předvrtat 6 mm otvory, do nichž pak zasaďte hmoždinky o stejném průměru. Následně pak na ně přišroubujte konzoli a vruty lehce utáhněte. V dalším kroku na ně položte dlouhou lať a pomocí vodováhy zkontrolujte rovnost. Pod lať pak přiložte druhou konzoli a vyznačte si montážní otvory.

Montáž
Rolety se nasadí na přišroubované příchytky (Zdroj: Depositphotos.com)

Montáž rolet na strop

Na strop se rolety montují potom, co si nejprve odměříte střed okenního rámu a pomocí úhelníku jej přenesete na strop. Od tohoto středu pak vyměřte umístění pravé a levé konzole.

Roleta
Na rolety se nasadí koncovky, aby nevypadly z rámu (Zdroj: Depositphotos.com)

Zavěšení látky na navíjecí válec

Předpokládejme, že látku rolety není nutné nikterak upravovat. Potom zavěšení látky probíhá tak, že z válce odstraníte ochrannou fólii a na samolepící pruh přiložíte látku takovým způsobem, aby se z válce odvíjela směrem blíže k oknu. Dále pak zkontrolujte, zda máte správně umístěný navíjecí mechanismus. Dbejte na to, aby látka byla při nasazování rovně. 5 centimetrů od okraje látku ostře přeložte, k záhybu pak přiložte válec se samolepícím pruhem otočeným směrem nahoru. Válec oběma rukama otáčejte až k okraji látky. Hlídejte si, aby zůstala stále rovnoběžně s tímto okrajem. Naviňte ¾ rolety, a nakonec spodní okraj zasuňte do otvoru ve spodní liště. Navinutou roletu si následně zavěste na okno.

Stahování rolety
Rolety lze stáhnout ručně několika způsoby (Zdroj: Depositphotos.com)

Venkovní rolety se těm vnitřním vůbec nepodobají

Venkovní rolety s těmi vnitřními nemají nic společného. Jsou totiž vyrobeny z hliníku a jsou plněny polyuretanovou pěnou. Venkovní rolety čili předokenní rolety mají skvělé izolační vlastnosti, ochrání vás před venkovním hlukem, velká je i tepelná izolace a zatemnění místnosti. Venkovní roleta představuje také dokonalé zabezpečení domova.

Venkovní roleta
Venkovní rolety mají ochrannou funkci proti vloupání (Zdroj: Depositphotos.com)

Publikováno: 9. 10. 2019, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová