reklama

Konzole pro zavěšení závěsů a záclon jsou stále in

Záclony a závěsy do našich domovů patří již od nepaměti. Dávají nám pocit soukromí, zvědaví sousedé skrze ně nesledují naše každodenní aktivity. A na co záclony a závěsy pověsíme? No přeci na konzole, které prošly během několika let skutečnou revolucí. My si dnes představíme ty nejčastěji používané.

Konzole pro zavěšení závěsů a záclon jsou stále in a také velmi elegantní (Zdroj: Depositphotos)

Konzole pro zavěšení závěsů a záclon

Tytam jsou doby, kdy jsme záclony na okna věšeli stylem "každý pes - jiná ves", protože komu se nelíbily typizované konzole s překližkovou ochranou hliníkových drážek a v nich neustále se zasekávající kovovoplastové pojezdy doplněné zubatými žabkami, měl prostě smůlu. Anebo musel vycestovat do tehdejší NDR a zakoupit dřevěné tyče s dřevěnými kroužky. Výjimkou nebyly ani pofidérní pochromované hliníkové tyče usazené v plastových koncovkách, které se při pevnějším stisku mačkaly jako papír. A jak jsme na tom dnes s výběrem konzolí na záclony a závěsy?

Jednoduchá garnýž
Hliníkové tyče s chromovaným povrchem jsou klasikou (Zdroj: Depositphotos.com)

Materiál

Zůstaneme u klasiky, to znamená dřevo. Dřevěné tyče s potahem kresby letokruhů, ozdobné koncovky a k tomu vysoustruhované dřevěné kroužky s háčky na uchycení záclon již dávno nejsou poslední výkřik módy, ale jsou stále používané. Jejich cena je téměř zanedbatelná, jsou k dostání v mnoha rozměrechi barvách. Kroužky lze bez problémů dokoupit. Smontuje je hravě i dítě, do zdi se přichytávají na dvě hmoždinky a vruty. 

Ozdobná koncovka
Ozdobné koncovky dělají konzole zajímavějšími (Zdroj: Depositphotos.com)

Ve dřevě se také vyrábějí imitace oněch původních hranatých garnýží, dnes již v mnohem úpravnější formě. Obdélníkové "korýtko" v sobě skrývá jednu nebo dvě řady kolejniček a na ně se navlékají kovové jezdce s úchyty na záclony a závěsy. I tyto konzole lze sehnat ve světlém nebo tmavém provedení a koupíte si přesně ten rozměr, který na svá okna potřebujete. Současně je možné si nechat na míru vyrobit u truhláře nejen konzole, ale i vyřezávaný přední kryt, který kolejničky a jezdce schová.

Závěsy bez háčků
Některé závěsy a záclony mají všitá poutka (Zdroj: Depositphotos.com)

Velmi oblíbeným materiálem současnosti je kov. A zde je možností opravdu spousta. Od jednoduchých a hladkých tyčí bez ozdob se zátkovými koncovkami až po tepané a ručně zdobené garnýže vyrobené na míru podle našich představ. Můžete se rozhodovat mezi lesklou nebo matnou variantou, s chromovým potahem, zlaté stříbrné, bronzové nebo měděné. Nabízí se jednořadé nebo dvouřadé podle toho, zda budete chtít věšet pouze záclony nebo i závěsy.

Obyčejné háčky na drátu
Silný drát s háčky lze umístit taktéž na okna (Zdroj: Depositphotos.com)

Jako levnější a jednodušší varianta se prodávají hliníkové kolejničky s plastovými jezdci, které se přivrtají do stropu nad okno. Zde můžeme počítat sice s jedním zástupcem, ale zato v celé řadě barevných odstínů. 

Hliníkové konzolky
Tyto konzole se instalují do stropu (Zdroj: Depositphotos.com)

A je tu starý dobrý plast, který prostě nemůže chybět ani mezi konzolemi na pověšení záclon a závěsů. Plastové garnýže jsou tvrzené, takže hravě unesou váhu závěsů, jsou levné a praktické. Velmi často se kombinují s kovovými částmi, které spolu dobře ladí a vytvářejí zajímavý efekt. V plastu je škála barev a tvarů nepřeberná. Vybere si každý, protože lze nabídnout od úplně nejjednodušších po bohatě zdobené a tvarované.

Věšení závěsů na plastové garnýže
Plastová garnýž s kroužky je nejjednodušší varianta (Zdroj: Depositphotos.com)

Všechny typy konzolí pro zavěšení záclon a závěsů se přichytávají na hmoždinky buďto nad okna nebo ke stropu. Není k tomu potřeba žádné zvláštní nadání, montáž je jednoduchá a pro opravdové nešiky jsou samozřejmě přiloženy podrobné návody k použití. 

Instalace garnýží
Garnýže se připevní na hmoždinky a vruty (Zdroj: Depositphotos.com)

Rady a nápady

Na trhu lze sehnat nejen kvalitní konzole za rozumnou cenu, ale také jejich podstatně levnější a také o to víc nekvalitní napodobeniny. Zejména asijský trh je proslavený svou imitací a konzole zde zakoupené jsou někdy opravdu sázkou do loterie. Při nákupu si všímejte:

  • jak jsou garnýže silné v průměru tyče (čím tenčí, tím větší máte šanci, že se rozlomí vahou záclon)
  • ideální průměr tyče je 16 mm, ty opravdu dobré mají i 20 mm
  • délka dřevěných tyčí by neměla přesáhnout 2 metry, jinak hrozí postupné prověšování a poškození tyče, kovové tyče mohou být i delší, mají větší nosnost
  • kontrolujte kompletní výbavu - konzole se prodávají s koncovkami a kroužky nebo jezdci jako ucelená sada
  • nechte si garnýže předvést při sestavování a všímejte si, zda na sebe jednotlivé díly navazují a zda jdou hladce nasadit, vyhnete se tak pozdějším reklamacím
  • konzole jsou jako každý výrobek v záruce a máte právo je reklamovat
  • zvolte si prověřeného výrobce a prodejce a nakupujte to, co opravdu potřebujete, nenechte se zlákat různými "akčními" nabídkami
Závěsy s průvlakem
Slabší kovové tyče poslouží k bezháčkovému navléknutí závěsů (Zdroj: Depositphotos.com)

Konzole na pověšení záclon a závěsů kupujte v závislosti na stavu vaší peněženky, podle velikosti oken i jejich provedení. Uvědomte si také, do jakého materiálu budete konzole připevňovat a upřednostněte materiál, který je stabilní, barevně stálý a nepodléhá povětrnostním vlivům. Moderní a zajímavý ještě neznamená kvalitní.

Konzole do oblouku
Atypická okna potřebují atypické konzole pro pověšení záclon (Zdroj: Depositphotos.com)

Publikováno: 7. 10. 2019, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová