Jak pěstovat neúnavně kvetoucí katarant růžový aneb balkonovka značky ideál!

Katarant růžový (Catharanthus roseus) nebo také barvínkovec růžový je nízká, stálezelená rostlina původem ze slunného ostrova Madagaskar. Je ideální na slunnou terasu či balkon, libuje si na zídkách nebo v záhonech, kam praží sluníčko. Ostatně víc se dozvíte v našem videu.

Rostliny kvetou růžově až fialově od jara až do pozdního podzimu. Odkvetlé květy nemusíte venku odstraňovat, jednoduše je odnese vítr. Bohatě větvený keřík má listy vstřícné, oválné až vejčité, lesklé, dlouhé 2,5 - 9 centimetrů tmavě zelené barvy se světlou střední osou. Neobtěžují ho žádní škůdci ani houbovité choroby, jedině snad mšice ho umí pozlobit. Má rád kyprou, dobře propustnou a mírně kyselou zeminu a jednou za dva týdny dávku tekutého hnojiva.

katarant růžový 1
katarant růžový 1 (Zdroj: Jan Kundera)

Prima tip

Kataranty přezimují při teplotě 12 - 18 °C a omezené zálivce. Chcete-li si je namnožit, v předjaří odeberte z přezimujících rostlin vrcholové řízky. Když kořeny začnou tvořit kořenový bal, přesaďte je. 

Autor:

Po pražském dědovi jsem vyrážela do ulic s vodovkami a skicákem v kabelce, druhý mě zase jako lékárník ze „staré“ školy vedl ke znalostem přírodních léčiv, bylinek – po jeho boku jsem mohla za tárou míchat nejrůznější kapky, tinktury, masti, ale třeba i přírodní hnojiva nebo pesticidy. Od mala s nadšením pozoruji vše kolem sebe. Přirozené dětské nutkání zjistit, jak věci fungují, co se skrývá „pod obalem“, užít si i spálit se na vlastní kůži se mi postupně stalo obživou. Už dvacet let pozoruji svět očima reportérky v renomovaných českých médiích a dovednosti a vědomosti rozvíjené nutnými studii na školách i v praxi ráda předávám dál, třeba právě na webu Prima nápady. Nejlepší relaxací je pro mě práce – tvořím si, zdobím, zlepšuji, sázím, raduji se z vlastní úrody. Mám to štěstí, že tvůrčí nadšení sdílím s rodinou. S dcerou vaříme mýdla, s manželem pivo. 

Související k tématu