+26
. Jaroslav Vanča Jaroslav Vanča

Víte, co spojuje Jidášovo ucho a Vánoce? Bramborový salát!

Radostné Vánoce jsou tady, ale v lese to nijak radostně nevypadá. A navíc abychom nalezli typickou houbu končícího roku, musíme sestoupit do nevlídných tmavých strží, ke korytům potoků. Jde o stále populárnější houbu Jidášovo ucho, která má léčivé účinky a skvělé uplatnění v kuchyni. Když už máme Vánoce, zkusme Jidášovo ucho uplatnit do originálního bramborového salátu podle našeho receptu.

Domácnost > Tradice a svátky
+26
. Jaroslav Vanča Jaroslav Vanča

Výprava do lesa za adventními houbami: Na vánočního kubu to stačí!

Byl to pro nás houbaře vypečený rok! Kromě Šumavy a vůbec příhraničních hor to letos skoro nikde nebyla žádná velká sláva. Stříbrnou neděli jsem podnikl výpravu do lesa za adventními houbami do vánočního kuby. Našel jsem penízovku máslovou, lištičku pomerančovou i hlívu ústřičnou. Ulevilo se mi, na vánočního kubu to bude určitě stačit!

Zahrada > Rady na zahradu
+26
. Jaroslav Vanča Jaroslav Vanča

Kotrč kadeřavý: Oč podivnější, o to chutnější houba!

Určitě jste už někdy v lese objevili kotrč kadeřavý - podivnou houbu, která není nijak vzácná a nadto je nápadná jak svou velikostí, tak vzhledem. Jakkoli se kotrč kadeřavý klasické houbě nepodobá, znamená téměř vždy vydatný houbařský úlovek. Může totiž vážit až několik kilo! A co s ním? Zkuste náš recept na kotrčový sulc, je to delikatesa!

Recepty > Recepty
+26
. Jaroslav Vanča Jaroslav Vanča

Houbová hádanka: Je to zelené, roste to v listopadu a jí se to. Co je to?

Procházíme-li zdánlivě již spícím listopadovým lesem, můžeme narazit na různobarevné jedlé houby, vykukující na nás ze spadaného listí. Co když nalezneme houby s nápadně zeleným kloboukem? Sebrat? Nesebrat? Dvě zeleně zbarvené houby, spíše houbičky, kterými jsou límcovka měděnková a strmělka anýzka tedy rozhodně sebrat a sníst! A to je odpověď na naši hádanku.

Recepty > Recepty
+26
. Jaroslav Vanča Jaroslav Vanča

Královna zimního lesa: Věřili byste, že léčivá hlíva ústřičná je masožravá?

Jakýpak zimní les, řeknete si, vždyť ještě několik týdnů potrvá podzim, a zdá se, že teplotně nadnormální. S houbami se však děje cosi podivného. Rozlehlé lesy v okolí Kladna, kam jsem za houbařením vyrazil, mě svou nabídkou překvapily. Po hřibovitých houbách ani památky, dokonce i těch podzimních pomálu. Zato se mi nabízel poněkud předčasný repertoár hub vysloveně zimních, na něž vyrážím až v období Vánoc. Takovou typickou zimní houbou, mykology přezdívanou královna zimního lesa, je hlíva ústřičná (Pleurotus ostreatus) s mnoha léčivými účinky.

Recepty > Recepty
+26
. Jaroslav Vanča Jaroslav Vanča

Houby a mráz. Jak to jde dohromady? Kupodivu dost dobře!

Ty nejodolnější z hřibovitých hub jako třeba hřib hnědý rostou dokonce v listopadu, tedy v době, kdy se již poměrně hojně vyskytují mrazíky. Protože se poslední dobou vyrojily zprávy o jedovatosti hub přešlých mrazem, řekněme si, jak to s mraženými houbami vlastně je a jak jdou dohromady houby a mráz.

Recepty > Recepty
+26
. Jaroslav Vanča Jaroslav Vanča

Hřib žlutomasý neboli babka je nejsbíranějším druhem hub hřibovitých u nás

Hřib žlutomasý, ve starších atlasech označovaný ještě jako suchohřib, je nejpopulárnějším, neboť nejsbíranějším druhem hřibovitých. Nespletete si ho, jeho pokožka je matná a suchá, rozpraskaná do malých políček, připomínajících vrásky (odtud lidový název babka). Zastavme se u těchto velice chutných „houbových proletářů“

Zahrada > Katalog rostlin
+26
. Jaroslav Vanča Jaroslav Vanča

Proč a jaký světový rekord drží václavky? A víte, že syrové jsou jedovaté?

Když začnou na podzim medově zbarvené václavky obecné růst, objeví se většinou v hotových přívalech. Václavky vyrůstají v trsech i jednotlivě na kmenech a pařezech různých dřevin. A protože se na rozdíl od jiných hub nerozmnožují pouze výtrusy, drží jedinečný světový rekord: podhoubí jediné václavky, objevené v americkém státě Oregon, zaujímá plochu zhruba 880 hektarů, což je více než 1200 fotbalových hřišť! A protože václavky jsou za syrova jedovaté, musí se tepelně upravit – zkuste náš recept na václavky v červeném víně.

Recepty > Recepty
+26
. Jaroslav Vanča Jaroslav Vanča

Poznáte 3 nejjedovatější houby podzimního lesa? Prim hraje muchomůrka zelená

Našim nejjedovatějším houbám, které rostou na podzim, vévodí muchomůrka zelená či hlízovitá, po ní následuje muchomůrka tygrovaná či panterová a pavučinec plyšový; závojenka olovová a vláknice načervenalá se vyskytují spíše zjara. Prozradíme, jak v podzimním lese poznáte 3 nejjedovatější houby a co dělat, když už je sníte.

Zahrada > Katalog rostlin
+26
. Jaroslav Vanča Jaroslav Vanča

Houby podzimního lesa: Vypadá to jako klouzek, ale je to vůbec klouzek?

Ve velkém množství se na podzim v lese vyskytují hřibovité houby, nad nimiž se nezkušený houbař pozastaví: Vypadá to jako klouzek, je to vůbec klouzek? Byla by škoda výbornými klouzky neobohatit svůj jídelníček a neprominout jim jedinou drobnou nevýhodu, že se totiž vinou své konzistence při dopravě často deformují. Podívejme se na ně a vezměme je pěkně popořadě, kousek po kousku, klouzek po klouzku.

Zahrada > Katalog rostlin
+26
. Jaroslav Vanča Jaroslav Vanča

Houby: Muchomůrku růžovku neboli masáka ani sucho nezdolá

Muchomůrku růžovku (Amanita rubescens) neboli masáka zná asi každý. Jde o houbu velmi oblíbenou, a to jak díky hojnosti výskytu i skutečnosti, že ji nezdolá ani velké sucho, tak vynikající chuti – v anketě České mykologické společnosti o nejchutnější houbu skončila svého času na prvním místě, dokonce před pravými hřiby. Už jste ochutnali masákovou "svíčkovou"? Recept máme!

Zahrada > Katalog rostlin
+26
. Jaroslav Vanča Jaroslav Vanča

Holubinka celokrajná: Lahodná houba, které neublíží ani velké sucho

Je to skoro zázrak, ale i v dnešním horkém počasí houbař nemusí odcházet z lesa s úplně prázdným košíkem. Jedno z mála míst, kde lze i v současných úmorných vedrech nalézt jedlé a navíc chuťově vynikající houby, jsou Krušné hory. Především pro některé druhy holubinek je tamní prostředí přímo ideální, neboť se nejraději vyskytují v horských oblastech, a navíc jim nevadí ani sucho.

Zahrada > Katalog rostlin
+26
. Jaroslav Vanča Jaroslav Vanča

I za extrémního sucha můžeme najít houbařské poklady: Houbař na dovolené

Vysýchání země vinou nekončících veder pokračuje a houbařským rájem přestává být i ona příslovečně štědrá Šumava. V rámci své dovolené jsem se vydal na opačný pól naší republiky – do nejvyšších partií Krušných hor. A udělal jsem dobře; už v hostinci mezi místními jsem se dozvěděl, že zde porůznu rostou i hřibovité houby, prý „daleko od sebe“, zato však tvrdé a zdravé. Jako by i larvám bedlobytek (způsobujícím známou „červivost“ houbové dužniny) vysoké teploty a snížená vlhkost přestávaly svědčit…

Zahrada > Katalog rostlin
+26
. Jaroslav Vanča Jaroslav Vanča

Víte, jaká je nejoblíbenější česká jedlá houba? Hřib smrkový!

Byť je i začátek prázdnin na srážky stále chudý, delší noci znamenají větší podíl vzdušné vlhkosti, která slouží k probouzení podhoubí neboli mycelia. I takto se dají vysvětlit nálezy hřibovitých hub i ve vysloveně suchých oblastech – takovým nálezem může být hřib smrkový, nejoblíbenější česká jedlá houba. I v těch nejsušších obdobích teď najdete štítovku jelení, která houbaře nikdy nezklame.

Zahrada > Katalog rostlin
+26
. Jaroslav Vanča Jaroslav Vanča

Houby konce června: lahodná pečárka císařská a nápadný sírovec žlutooranžový

Po úmorných suchých a horkých dnech se les (alespoň na některých místech) rozvoněl nezaměnitelným odérem podhoubí. Kdo obývá či navštěvuje oblasti srážkově bohatší – tedy především Šumavu, Plzeňsko či Českomoravskou vrchovinu – mohl se už letos chlubit nálezy hub hřibovitých. Pojďme si představit dvě jedlé houby, které můžeme najít na konci června: pečárku císařskou a sírovec žlutooranžový. A taky prozradíme, co s nimi dělat v kuchyni.

Zahrada > Katalog rostlin
+26
. Jaroslav Vanča Jaroslav Vanča

Holubinka nazelenalá je houba, pro kterou se rozhodně vyplatí shýbnout

Vyznáte se v holubinkách? Odpovíte-li, že ano, máte náš obdiv! Oč je holubinka snadněji poznatelná ve smyslu rodu, tím komplikovanější je její zařazení do správného druhu. Vždyť ve světě (a to na všech kontinentech) je popsáno na 750 druhů holubinek, v České republice pak kolem sto padesáti, a ani toto číslo zřejmě nebude konečné.

Zahrada > Katalog rostlin
+26
. Jaroslav Vanča Jaroslav Vanča

Ucho Jidášovo: Zvláštní houba připomínající ušní boltec chutná i léčí

Roste bez přestávek po celý rok. Leč ve chvíli jejího nedávného nálezu jsem dostal vysloveně chuť na zeleninový salát, v němž právě ona tvoří tu nejdůležitější ingredienci. Ve vedrech, která jsme zažívali, je totiž vynikajícím osvěžením. Už víte, o které houbě je řeč? Ano, je to ucho Jidášovo neboli boltcovitka bezová, již si lidé u nás v posledních letech oblíbili jak pro její zvláštní konzistenci, tak pro její léčebné účinky. Kupovat si pytlíčky sušené houby, kterou si můžete v čerstvém stavu natrhat na kdejakém bezovém keři, zdá se ovšem poněkud zbytečným…

Zahrada > Katalog rostlin
+26
. Jaroslav Vanča Jaroslav Vanča

Chuťově vynikající a běžně zaměňovaní hřib kovář a hřib koloděj aneb Nebojte se modráků

Naleznete-li krásně, leč i poněkud podezřele vybarvenou hřibovitou houbu (pestrost barev se ještě zvýší, použijete-li při jejím dobývání či okrajování nože), půjde pravděpodobně o příslušníka skupiny modrajících hřibů, jež lid houbařský nazývá prostě „modráky“. Modrání dužniny na poraněných místech je způsobeno rychlou oxidací přítomných kyselin a samo o sobě rozhodně neznamená, že by takto „postižená“ houba byla nutně nejedlá, jedovatá či naopak jedlá. Mezi modrající hřiby patří známá a běžně zaměňovaná, chuťově ovšem stejně vynikající dvojice hřib kovář (Boletus erythropus) a hřib koloděj (Boletus luridus), ale i populární hřib borový, stejně jako vzácnější hřib modračka, hřib sivý, hřib le Galové či hřib Quéletův.

Zahrada > Katalog rostlin
+26
. Jaroslav Vanča Jaroslav Vanča

Drahokamy podzimního lesa voskovka černající a krásnorůžek lepkavý aneb Když zasvítí oranžová..

Když na zeleném podkladu zazáří oranžová barva houbové plodnice, bývá návštěvník lesa natolik okouzlen, že mu otázka kuchyňského upotřebení takových přírodních drahokamů snad ani nepřijde na mysl. Vlastně si nedovedu představit alespoň trochu výtvarně cítícího člověka, který by tyto dva druhy hub označil hanlivým pojmenováním „prašivky“.

Zahrada > Katalog rostlin
+26
. Jaroslav Vanča Jaroslav Vanča

Vládkyně podzimního lesa václavka obecná: Jakkoli je oblíbená, není tak úplně neškodná

Václavka obecná (Armillaria mellea) je nepřehlédnutelná, poznáme ji podle medově hnědě zbarvených klobouků, jakož i podle prstenu zdobeného tmavohnědými vločkami. Bílý poprašek, považovaný někdy za plíseň, je neškodným výtrusným prachem. Sbírat lze i větší plodnice, pokud jsou ovšem čerstvé, a tudíž zdravé. Záměna je možná snad jen za jiné druhy václavek, případně za neškodnou šupinovku kostrbatou.

Zahrada > Katalog rostlin
+26
. Jaroslav Vanča Jaroslav Vanča

Je to krásné a nejí se to, co je to? Symbol všech prašivek muchomůrka červená vlastně příliš jedovatá není

Dnes si posvítíme na pravou prašivku, symbol všech jedovatých hub, která není příliš jedovatá a ve statistikách otrav navíc téměř vůbec nefiguruje. Je jí právě nyní v našich lesích jak naseto a nemůžeme jí upřít, že je sama o sobě krásná, a že takto dokonce od dětství formuje náš vztah k estetice. Coby ozdoba smrkových, ale i březových lesů je muchomůrka červená (Amanita muscaria) natolik známá, že si většinou nevšimneme ani její pochvy ani rýhovaného prstenu.

Zahrada > Katalog rostlin
+26
. Jaroslav Vanča Jaroslav Vanča

Pestrobarevný svět holubinek aneb Fialové může znamenat i fujtajblové

Kráčíte-li podzimním lesem a vnímáte-li barevnou pestrost houbových plodnic, můžete nabýt pocitu, že na ni ani houbařský atlas nestačí. A on opravdu nestačí, třeba co se týče holubinek, jichž je právě nyní k vidění úplně nejvíc. A to snad ve všech odstínech barevného spektra – tak třeba fialové jsou holubinka křehká (Russula fragilis) a holubinka jízlivá (Russula sardonia).

Zahrada > Katalog rostlin
+26
. Jaroslav Vanča Jaroslav Vanča

Hnojník obecný: Libá houba s nelibým jménem báječně chutná a posiluje imunitu

Může to opravdu působit trochu nezvykle. Aby se jedlá, ba opravdu lahodná houba jmenovala zrovna hnojník? Ale ona je vůbec zvláštní: působí křehce, elegantně, ba jaksi naparáděně, jako houbová kráska odněkud z exotických pralesů, a přitom v našich drsnějších podmínkách roste a plodí až do zámrazu. Hnojník obecný se řadí mezi houby s léčivými účinky. Prokazatelně snižuje krevní tlak i hladinu cukru v krvi, a především posiluje imunitu!

Zahrada > Katalog rostlin
+26
. Jaroslav Vanča Jaroslav Vanča

Co je to za podzimně pestrobarevné houby? Lakovka ametystová a šafránka červenožlutá!

I když jsme před nedávnem uvedli, že fialový může znamenat i fujtajblový, rozhodně to neplatí pro všechny takto barevné houby a houbičky, které můžete ještě nyní v našich lesích najít. Jednou takovou docela chutnou, byť trochu podezřele barevnou houbičkou je lakovka. To šafránka s fialově purpurovým kloboukem se také jíst dá, ale není to žádná sláva.

Zahrada > Katalog rostlin
První Předchozí 1 2 Poslední