+26
. Zdena Nováčková Zdena Nováčková

Hřbitovní kvítí aneb Když místo posledního odpočinku připomíná rozkvetlou zahrádku

Květiny přímo na hrobě jsou vhodným řešením pro celoroční výzdobu. Dříve byly rostliny běžné, později se od nich ustupovalo, a pro relativně snazší údržbu se volily kamenné desky. V poslední době se zase projevuje návrat k hřbitovnímu kvítí, tedy trendu, aby hroby připomínaly malé květinové zahrádky. Má to svoji logiku, protože živá zeleň přímo na hrobě určitým způsobem uzavírá koloběh přírody.

Zahrada > Rady na zahradu
+26
. Zdena Nováčková Zdena Nováčková

Řepík podporuje sexuální apetit aneb Seznamte se s králem bylin

Řepík lékařský (Agrimonia eupatoria) je významná léčivka, která byla a je známá jako královská bylina, protože kdysi zachránila život pontskému králi Eupatorovi, když mu byla podána jako protijed při otravě jater. Řepík býval také rostlinkou magickou, která od člověka odháněla všechno negativní – a kdo by to nechtěl… Lidově se mu říká např. řepíček, konopěnec, útrobník, eupatoria, truňk sv. Kunhuty či stonček.

Zdraví > Zdraví
+26
. Zdena Nováčková Zdena Nováčková

Prevence chřipky a nachlazení: 5 nejlepších léčivých receptů z aronie

Podzim je bohatý na sběr léčivých plodů počínaje ořechy a šípky konče. Neměli bychom zapomenout na plody aronie neboli černé jeřabiny, které patří k velice ceněným léčivkám – působí jako prevence chřipky a nachlazení, zpevňují cévy, upravují činnost štítné žlázy, a dokonce prý prodlužují život. Máme pro vás 5 receptů z aronie, které stojí za to vyzkoušet!

Zdraví > Zdraví
+26
. Zdena Nováčková Zdena Nováčková

Šalvěj lékařská si poradí s kašlem i blbou náladou: Jak si udělat domácí sirup

Šalvěj lékařská (Salvia officinalis) je bylinka spojovaná s věčným mládím. Jedna legenda praví, že touhou šalvěje je udělat člověka šťastným a nesmrtelným! Aromatické, sametově hebké zelenošedé až stříbrošedé lístky jsou trpké až svíravě nahořklé, ovšem jejich protizánětlivé, antivirotické a antiobiotické účinky tenhle chuťový hendikep spolehlivě přebijí.

Zdraví > Zdraví
+26
. Zdena Nováčková Zdena Nováčková

Zázračné léčivé pichlavé bodláky: Ostropestřec mariánský, bělotrn kulatohlavý a kořen maralí

Všechny tři byliny – ostropestřec mariánský (Silybum marianum), bělotrn kulatohlavý (Echinops sphaerocephalus) i kořen maralí (Rhaponticum carthamoides) – mají pichlavé ostny, jejich květy milují včely, jsou velice dekorativní a každá z nich pozitivně působí na člověka. A můžete si je pěstovat na zahradě na záhonu nebo ve velkých nádobách na balkoně a terase. A taky prozradíme recept na domácí olej z ostropestřce.

Zahrada > Pěstujeme
+26
. Zdena Nováčková Zdena Nováčková

Chcete zdravě zhubnout? Tak to si nenechte ujít květy černého bezu

Ano, jsou to právě nažloutlé květy černého bezu (Sambucus niger), které podporují hubnutí. Vyjděte si na procházku, vezměte si s sebou košík a nůžky a nasbírejte si bezové květy, pak si vyberte některý z našich receptů a začněte s domácí výrobou pomocníků na snižování váhy.

Zdraví > Zdraví
+26
. Zdena Nováčková Zdena Nováčková

Nepusťte si klíšťata k tělu! 5 domácích receptů na přírodní repelenty

Hledáte přírodní cestu ochrany před nebezpečnými klíšťaty, potom vás jistě zaujmou repelenty z bylin a koření. Vždyť dříve se proti klíšťatům bojovalo výhradně čistě přírodně, tak proč to nevyzkoušet i dnes. Nepusťte si klíšťata k tělu! Máme pro vás 5 domácích receptů na přírodní repelenty, které vás pomohou ochránit. A nezapomněli jsme ani na pejsky.

Zahrada > Rady na zahradu
+26
. Zdena Nováčková Zdena Nováčková

Objevte léčivou sílu mladých listů a pupenů stromů

Dost často se mluví o přijímání energie ze stromů, stačí obejmout kmen nebo chvíli posedět pod korunou a člověk získá novou chuť do života. Stejné blahodárné účinky mají i listy a pupeny. Ostatně je na tom založená celá věda - gemmoterapie, která právě využívá sílu účinků pupenů. Objevte léčivou sílu mladých listů a pupenů stromů ještě dnes.

Zdraví > Zdraví
+26
. Zdena Nováčková Zdena Nováčková

Vyměňte kakao za karob aneb recept na zdravější Vánoce

Karob neboli svatojánský chléb se vzhledem i chutí podobá slazenému kakau, ale je zdravější, protože má mnohem méně tuku a neobsahuje žádné stimulační látky a nezpůsobuje psychickou aktivitu. V běžných receptech na vánoční cukroví se karobem nahrazuje kakao v poměru 1:1. A když už jsme u těch Vánoc, traduje se, že když přidáte svatojánský chléb jako ozdobu na sváteční stůl, zaručí to pevné zdraví pro nadcházející rok všem stolovníkům.

Domácnost > Tradice a svátky
+26
. Zdena Nováčková Zdena Nováčková

7 druhů koření + 7 receptů na podporu hubnutí

Jsou takové druhy koření, které už pouhým přidáním do jídla nastartují metabolismus – a podstatně lépe se vám hubne. Jestli jste si právě teď naordinovali dietu, určitě byste právě těmito 7 druhy koření neměli šetřit. Navíc pro vás máme 7 zaručených receptů pro lepší trávení a podporu hubnutí, které byste měli vyzkoušet.

Zdraví > Zdraví
+26
. Zdena Nováčková Zdena Nováčková

6 domácích receptů na lásku s kořením a bylinami

Bylinné lektvary, aby někdo někoho miloval, nebo se naopak odmiloval, jsou staré jako lidstvo samo. Nápoje lásky dříve vařily čarodějky a babky kořenářky, teď si některý můžete připravit i sami doma. Máme pro vás 6 zaručených domácích receptů, které umí přičarovat vášeň a touhu nebo přinejmenším dobrou náladu. Oslavte svátek zamilovaných kořením a bylinami!

Recepty > Recepty
+26
. Zdena Nováčková Zdena Nováčková

Recept na domácí bylinkové mýdlo: levandulové zklidňuje, šípkové hydratuje

Stejně jako připravujete čerstvé chutné domácí jídlo, můžete se pustit bez obav do přípravy vlastního mýdla. Máme pro vás zaručený recept na domácí bylinkové mýdlo! I když možná váš výtvor vzhledově nebude tak úplně dokonalý, budete mít radost z tvorby, získáte voňavé mýdlo a hlavně budete vědět, co přesně vaše mydlinky obsahují. Například domácí levandulové mýdlo zklidňuje a působí protizánětlivě, šípkové hydratuje a stahuje póry, heřmánkové zlepšuje mastnou a citlivou pleť a rakytníkové pomáhá na popáleniny.

Zdraví > Zdraví
+26
. Zdena Nováčková Zdena Nováčková

Jak pěstovat bobkový list: Chceme-li prospět svému zdraví, měli bychom mít čerstvé listy stále po ruce

Bobkový list (Laurus nobilis) nebo také vavřín ušlechtilý pochází z Malé Asie, odkud se dostal do Středozemí. V našich podmínkách se pěstuje spíše v nádobách, protože v zimě by mohl vymrznout. Dekorativní rostlina se dobře tvaruje a dělá radost na zahradě, na balkoně i v bytě. Známe ho především jako koření, bez kterého by nám nechutnala rajská, nakládaná zelenina nebo třeba zvěřina. Ale nejen jeho zajímavá vůně je lákavá – má i řadu příznivých účinků na naše tělo, například pomáhá při chřipce a nachlazení, zlepšuje činnost srdce a jater, podporuje tvorbu žluči.

Zahrada > Pěstujeme
+26
. Zdena Nováčková Zdena Nováčková

Rozchodnice růžová alias zlatý kořen: Jak si vypěstovat mocné afrodiziakum

Rozchodnice růžová (Rhodiola rosea) je tučnolistá trvalka s mnoha drobnými žlutými kvítky. Patří do rodiny adaptogenů, které zvyšují odolnost organismu proti stresovým situacím, zlepšují schopnost odolávat změněným podmínkám – prostě pomáhají tělu adaptovat se. Léčivé látky jsou v dužnatém oddenku, nati i kořenech. Roste volně v přírodě ve vyšších nadmořských výškách, ale její sběr je zakázaný; jedná se o ohroženou rostlinu. Dá se pěstovat na zahrádce i v nížinách a teplejších oblastech, když jí poskytnete vhodné podmínky.

Zahrada > Katalog rostlin
+26
. Zdena Nováčková Zdena Nováčková

Jarní detox v zeleném looku aneb Když medvědí česnek hraje prim

Proč jarní detox v zeleném looku? Pojďme si představit tři krásně zelené byliny, od kterých jste možná ani nečekali, že vám s jarní očistou pomůžou: hlavní roli zaujímá medvědí česnek, úspěšně mu sekundují pýr plazivý a rdesno ptačí. Všechny pozitivně ovlivňují detoxikaci organismu, která pomůže nejen v procesu hubnutí, ale také k posílení imunity.

Zdraví > Zdraví
+26
. Zdena Nováčková Zdena Nováčková

Jak proti chřipce? Běžte na to chytře s bylinami, které i dobře chutnají

Jak proti chřipce? Zkuste domácí bylinné sirupy, šťávy či lektvary! Můžete je přidávat jako sladidlo do čaje, popíjet jen tak nebo užívat po lžičkách. Pomáhají zvyšovat obranyschopnost organismu v čase chřipek, ale také si na nich pochutnáte. Máme pro vás 5 receptů, které určitě stojí za vyzkoušení! Všechny jsou na chřipku, nachlazení a zvýšení imunity.

Zdraví > Zdraví
+26
. Zdena Nováčková Zdena Nováčková

3 nejznámější byliny pro detoxikaci: kopřiva, pampeliška a jetel rostou na každé louce

Není pochyb, že detoxikace je pro náš organismus prospěšná. Škodlivé látky se do těla dostávají jídlem, dýcháním i kůží různými kosmetickými přípravky a oslabují imunitu. Detoxikace je očistný proces, kterým se odstraňují nejen toxiny, ale také regeneruje a omlazuje. Nejpřirozenějšími pomocníky jsou byliny, které najdete na každé louce – kopřiva dvoudomá, pampeliška lékařská a jetel luční.

Zdraví > Zdraví
+26
. Zdena Nováčková Zdena Nováčková

Rychlé hubnutí s jalovcem: Proč právě tohle koření pomáhá?

Jalovec obecný zrychluje i zlepšuje látkovou výměnu, jeho vliv se využívá na hospodaření se žlučí a regeneraci jater, což má očistný účinek na organizmus – a tak významně podporuje hubnutí. Když sníte občas víc jídla a rozžvýkáte jednu jalovcovou kuličku (slupku můžete vyplivnout), během chvíle se zrychlí trávení.

Zdraví > Zdraví
+26
. Zdena Nováčková Zdena Nováčková

Jak přežít kocovinu: 9 bylin, které urychlují odbourávání alkoholu

V přírodní lékárně najdeme velmi účinné rostliny, které pomáhají odbourávat alkohol a mírnit nepříjemné projevy nadměrného popíjení. Jak se tělo zbavuje škodlivých látek, souvisí s činností jater. Bolest hlavy, žaludek jako na vodě, zpomalené reakce a únava, to všechno jsou důsledky bujarých oslav, které bývají spojené s vítáním nového roku. Které byliny byste měli mít po ruce?

Zdraví > Zdraví
+26
. Zdena Nováčková Zdena Nováčková

Používáte muškátový oříšek a muškátový květ? Ne? To děláte chybu!

Muškátový květ i muškátový oříšek je koření z jednoho stromu, ale každý má odlišnou vůni i chuť a hlavně zcela jiné, ovšem velice prospěšné účinky na zdraví. Měli byste vědět, že muškátový květ není květem, ale míškem pokrývající tvrdou pecku. Ani muškátový oříšek není v pravém slova smyslu ořechem, ale jádro pecky muškátového plodu. Květ i oříšek, jak je nazýváme, jsou ze stromu muškátovníku vonného (Myristica fragrans), nebo se mu také říká macizeň pravá.

Recepty > Recepty
+26
. Zdena Nováčková Zdena Nováčková

7 nejznámějších bylin na žaludek aneb Jak přežít vánoční hodování ve zdraví

Vánoce přicházejí a s nimi i doba, kdy si dopřáváme co hrdlo ráčí a nějaká dieta nám může být ukradená. Krátkodobé přejídání se dá tolerovat, ale obžerství čili nestřídmost patří k sedmi smrtelným hříchům, takže pozor. Ale naštěstí v přírodě najdeme dost účinných rostlin, které podporují trávení a dají naše zkažené žaludky zase do normálu.

Zdraví > Zdraví
+26
. Zdena Nováčková Zdena Nováčková

Skořice je koření i lék: To se budete divit, kolik toho umí!

Skořice je oblíbeným kořením, neobejde se bez něj vánoční svařák či štrúdl. Ovšem je také silným antioxidantem, takže posiluje imunitu a nabízí široké spektrum antibiotických účinků. Dnes je skořice poměrně levná, takže nic nebrání tomu, aby se stala součástí jídelníčku i domácí bylinné lékárničky. Se skořicí ale zacházejte jako s lékem, optimální denní dávka by neměla přesáhnout tři gramy!

Zdraví > Zdraví
+26
. Zdena Nováčková Zdena Nováčková

Objevte kouzlo chilli papriček: Ďábelsky pálí, andělsky léčí

Chilli papričky (Capsicum frutescens), někdy se také používá název kajenský pepř, pocházejí ze střední Ameriky. Existuje nespočet druhů a odrůd nejrůznějších tvarů, barev i pálivosti. Že chilli papričky pálí jako čert, způsobuje rostlinný alkaloid - kapsaicin, který ale má naprosto úžasný pozitivní efekt na naše zdraví.

Zahrada > Pěstujeme
+26
. Zdena Nováčková Zdena Nováčková

Šišák bajkalský je tím pravým ořechovým, když potřebujete posílit imunitu nebo zahnat chmury

Šišák bajkalský (Scutellaria Baicalensis) je trvalka, která u nás sice neroste volně v přírodě, ale stále častěji se pěstuje na zahrádkách; nevyžaduje žádnou zvláštní péči a dobře přezimuje. V přírodní léčbě si u nás teprve hledá svoje místo na slunci, přestože díky svým protizánětlivým účinkům patří k základním bylinám tradiční čínské, tibetské a japonské medicíny.

Zdraví > Zdraví
+26
. Zdena Nováčková Zdena Nováčková

Rozmarýn lékařský nemá chybu: Zlepšuje náladu, rozehřívá tělo, zvýrazňuje chuť a krásně voní

Rozmarýn lékařský (Rosmarinus officinalis) je hustý keřík, silně vonící a kvetoucí drobnými bílými nebo modrými kvítky. Divoce roste ve Středomoří. Sice se zpívá „Na tom pražském mostě rozmarýnka roste“, ale neroste… v našich podmínkách se bylina pěstuje v nádobách, protože není mrazuvzdorná. V létě může být venku, ale zimu na zahradě by s největší pravděpodobností nepřežila.

Zahrada > Katalog rostlin
První Předchozí 1 2 Poslední