+26
. Marta Pawlicová Marta Pawlicová

Jak vypěstovat mangold, zdravou zeleninu plnou vitaminů

Mangold u nás nepatří k nejoblíbenějším, i když se jedná o zdravou listovou zeleninu plnou vitaminů s mnohostranným využitím v kuchyni. Tak bychom to měli rychle napravit, co říkáte? Vybrat si můžete buď mangold listový, který vytváří mnoho hladkých nebo zkadeřených listů, nebo řapíkový, známý i pod názvem chřestový – ten má mohutné, podélně rýhované řapíky. A klidně zkuste pěstovat oba dva, poradíme vám, jak na to.

Zahrada > Pěstujeme
+26
. Marta Pawlicová Marta Pawlicová

Cibuli si můžete vypěstovat buď ze sazečky, nebo ze semen

Těžko byste v našich krajích hledali zahradu, na které se nepěstuje příjemně štiplavá a zdravá cibule kuchyňská (Allium cepa). Daří se jí totiž téměř všude. Tuhle nepostradatelnou zeleninu si můžete vypěstovat buď ze sazečky, nebo ze semen. Poradíme, jak na to a jaké odrůdy si vybrat.

Zahrada > Pěstujeme
+26
. Marta Pawlicová Marta Pawlicová

Masožravých rostlin v bytě se nebojte! Určitě vás nesežerou!

Exotické masožravé rostliny jsou krásné, zároveň ale vzbuzují respekt. Není se však vůbec čeho obávat. Láčkovka, rosnatka či mucholapka jsou krásné i užitečné zároveň. Nejenže jsou ozdobou interiéru a jejich pěstování je velice snadné, mohou také výrazně přispět k eliminaci nežádoucího hmyzu v domácnosti. Pěstování masožravých rostlin doma se tedy nebojte! Určitě vás nesežerou! Tak co, pořídíte si jednu?

Zahrada > Pěstujeme
+26
. Marta Pawlicová Marta Pawlicová

Chcete mít dobrý celer? Vypěstujte si ho! A začněte vlastní sadbou

Chcete-li mít dobrý, kvalitní a zdravý celer, je nejvyšší čas zasít semínka, protože celer má dlouhou vegetační dobu. Únorový či nejpozději březnový výsev platí pro u nás nejoblíbenější celer bulvový, tak stále modernější listový i řapíkatý. Poradíme vám, jak si předpěstovat vlastní sadbu i jaké odrůdy si vybrat.

Zahrada > Pěstujeme
+26
. Marta Pawlicová Marta Pawlicová

Podzim je ideální doba na výsadbu růží: 5 tipů na správné sázení

Od poloviny října do poloviny listopadu je ideální doba pro výsadbu všech druhů růží, zvláště keřových. Pokud to z jakéhokoli důvodu nestihneme, je vhodnější vysadit je až na jaře během března až dubna; u stromkových růží je jarní termín dokonce vhodnější. Máme pro vás 5 tipů na správné podzimní sázení růží.

Zahrada > Pěstujeme
+26
. Marta Pawlicová Marta Pawlicová

Předpověď počasí na 20. a 21. října: Tipy, co se dá dělat o víkendu na zahradě

Předpověď počasí na třetí říjnový víkend naznačuje, že se ochladí a možná i trochu sprchne. V sobotu očekáváme přes den teploty kolem 15 °C, v neděli bude ještě o pár stupňů chladněji. Teplé počasí se tak s námi na letošní rok rozloučí. Zdá se, že se tentokrát lidová moudrost, která říká, že svatá Voršila (21. 10.) zimu posílá, vyplní. Máme pro vás tipy, co se dá v tomhle počasí dělat na zahradě: řešit problém se strupovitostí jablek a hrušek, připravit zeleninu na pěstování v zimě nebo správně zkypřit půdu pod ovocnými stromy.

Zahrada > Pěstujeme
+26
. Marta Pawlicová Marta Pawlicová

Předpověď počasí na víkend 13. a 14. října aneb babí léto na zahradě

Předpověď počasí na druhý říjnový víkend říká, že nás čeká krásné babí léto! Užijeme si slunečních paprsků i příjemných teplot, které se vyšplhají až k 23 °C, jen někde se objeví ranní mlhy. Co dělat na zahradě, která je ve znamení babího léta? Třeba můžeme spadané listí využít plošným kompostováním, těšit se z rozkvetlých jiřinek a připravit se na jejich zazimování nebo vysadit keře rybízu a angreštu. A jelikož na víkend podle lunárního kalendáře připadají dny listů, měli bychom si udělat zásobu nejen krásných barevných listů, ale i květů a plodů na podzimní dekorace.

Zahrada > Pěstujeme
+26
. Marta Pawlicová Marta Pawlicová

Předpověď počasí na první říjnový víkend: Co dělat na zahradě? Sklidit úrodu!

Předpověď počasí na první říjnový víkend vypadá docela dobře – přes den má být polojasno s teplotami kolem 20 °C. To vypadá na ideální počasí na podzimní práce na zahradě. Především je potřeba sklidit a správně uskladnit všechno, co se urodilo. A nezapomeňte se těšit z posledních letošních květů, než je spálí mráz. Lidová pranostika totiž říká, že na svatého Placida (5. 10.) zima teplo vystřídá – tak si užijte poslední pěkné dny.

Zahrada > Pěstujeme
+26
. Marta Pawlicová Marta Pawlicová

Předpověď počasí na poslední víkend v září: Co dělat na podzimní zahradě

Předpověď počasí na poslední zářijový víkend potvrzuje, že už k nám vtrhl opravdový podzim. Můžete se připravit na noční mrazíky a denní teploty kolem 12 °C! A má to tak být, neboť 28. 9. je svatého Václava a od tohoto dne už se dají čekat jen zimu a plískanice, aspoň podle lidových pranostik: Přijde Václav - kamna připrav! Ovšem na zahradě je a bude ještě práce dost a dost, takže tady jsou naše tipy. Postarejte se o zeleninu, která ještě stále roste, natrhejte si květiny na sušení nebo si posviťte na hraboše, aby vám nezničil zahradu.

Zahrada > Pěstujeme
+26
. Marta Pawlicová Marta Pawlicová

Kdy a jak připravit pažitku k rychlení? Proč pěstovat pažitku i v zimě?

Pažitka pobřežní (Allium schoenoprasum) je blízkou příbuznou česneku i cibule. Lidově se jí říká různě, třeba šnytlík, šnytlink, šnytlich, šnytloch, šnytlok, šnitlink, šnitlík, šnydlink, šnytlik, vošlejch či ošlejch. Její růst venku na zahradě na podzim končí, takže chcete-li mít čerstvou pažitku nabitou vitaminy i nadále, připravte ji k rychlení. Poradíme vám, jaké odrůdy jsou k zimnímu rychlení vhodné i jak a kdy na to. A představíme vám také méně známou česnekovou pažitku.

Zahrada > Pěstujeme
+26
. Marta Pawlicová Marta Pawlicová

Předpověď počasí na první podzimní víkend: Už víte, co budete dělat na zahradě?

Astronomický podzim nastane v neděli 23. září ve 3 hodiny a 54 minut, takže nás čeká první podzimní i poslední letní víkend. Předpověď počasí na čtvrtý zářijový víkend naznačuje zataženou oblohu a výrazné ochlazení - teploty kolem 17 °C! Už víte, co budete dělat na zahradě? Pokud to půjde a nebudete raději sedět doma u kamen, věnujte se růžím, výsadbě jarních cibulovin, nezapomeňte zasít zelené hnojení a přihnojit ovocné dřeviny.

Zahrada > Pěstujeme
+26
. Marta Pawlicová Marta Pawlicová

Jaká je předpověď počasí na víkend 15. a 16. září? Tipy, co dělat na zahradě!

Předpověď počasí na třetí zářijový víkend je vcelku příznivá. Má být převážně polojasno s příjemnými teplotami kolem 23 °C. Už víte, co budete dělat na zahradě? Pokud ne, tady jsou naše 3 tipy: zasejeme ředkvičky či zimní špenát, zkontrolujeme stav drobných staveb a plotů a podle potřeby je opravíme, při práci zbytečně nesaháme na nebezpečné rostliny, jakou jsou bolševník nebo pryšec. Podle lunárního kalendáře nejsou žádné práce zakázány, buďme tedy aktivní a dopřejme své zahradě přípravu na podzim.

Zahrada > Pěstujeme
+26
. Marta Pawlicová Marta Pawlicová

Předpověď počasí na druhý víkend v září: Víme, co dělat na zahradě!

Jaká je předpověď počasí na víkend 8. a 9. 9. 2018? Má být převážně polojasno s příjemnými teplotami kolem 23 °C, takže ideální počasí pro pracovité zahrádkáře. Co dělat na zahradě? I když podle lunárního kalendáře není neděle vhodný den na teď aktuální sklizeň úrody a zavařování, určitě lenošit nebudeme, že? A tady jsou naše 3 tipy: začínáme s výsadbou většiny jarních cibulovin, sklizní vlašských ořechů a pomalu vrcholí výsadba jahodníku.

Zahrada > Pěstujeme
+26
. Marta Pawlicová Marta Pawlicová

Víte, jak poznáte, že jsou jablka správně zralá, jak je sklízet a uskladnit?

Jabloň (Malus domestica) je ideální strom na každou zahradu. Na jaře je obsypaná krásnými květy, na podzim barevnými plody. Daří se jí u nás všude, v nížinách i na horách. Musíte uznat, že bez šťavnatých a voňavých jablíček by bylo babí léto bez chuti. Víte, jak se pozná, že jsou jablka správně zralá, jak je sklízet a uskladnit?

Zahrada > Pěstujeme
+26
. Marta Pawlicová Marta Pawlicová

Předpověď počasí na první víkend v září: Co dělat na zahradě?

Jaká je předpověď počasí na víkend 1. a 2. 9. 2018? Má být oblačno, deštivo a poměrně chladno, vypadá to, že se nám bude lépe dýchat. Co dělat na zahradě? Tady jsou naše 3 tipy: začínáme s rychlením bylin a přesazováním trvalek, sklízíme postupně jádrové ovoce a zkrášlujeme trávník. K 1. září (sv. Jiljí) se váže hodně lidových pranostik, které předpovídají, jaké bude babí léto a podzim: Jiljí jasný – podzim krásný. Když na svatého Jiljí prší, celý podzim voda crčí. Tak se necháme překvapit.

Zahrada > Pěstujeme
+26
. Marta Pawlicová Marta Pawlicová

Předpověď počasí na poslední srpnový víkend: Co dělat na zahradě, když se ochladí

Jaká je předpověď počasí na poslední srpnový víkend 25. a 26. 8. 2018? Dlouho očekávaný déšť by s sebou měly přinést i výrazné ochlazení s denními teplotami kolem 20 °C, takže nás čeká pořádná změna. V neděli je úplněk a podle lunárního kalendáře to je den, kdy bychom měli nejen my, ale i naše zahrady, odpočívat. Ale i tak tu máme tipy, co na zahradě dělat, když se nám ochladí: postarejte se o ostružiny, zasejte jarní zeleninu nebo začněte s pěstováním hub.

Zahrada > Pěstujeme
+26
. Marta Pawlicová Marta Pawlicová

Co ohrožuje naše hrušky? Záludná rez hrušňová! Dá se s ní bojovat?

Hrušky, kdysi velmi ceněné a vyhledávané ovoce, se v poslední době ocitají na okraji zájmu pěstitelů a mizí z našich zahrad. Rozměrné koruny hrušní se těžko vejdou do malých zahrádek, ale hlavní podíl na jejich úbytku má záludná houbová choroba – rez hrušňová neboli rzivost hrušně (Gymnosporangium sabinae). Jak se s ní dá bojovat?

Zahrada > Pěstujeme
+26
. Marta Pawlicová Marta Pawlicová

Jak proti zákeřným chorobám rajčat: Největšími strašáky jsou fytoftora a botrytida

Rajčata sice patří mezi poměrně odolné plodiny, nicméně i na ně zaútočí nepříjemná onemocnění. Velmi často je napadají především plíseň bramborová neboli fytoftora (Phytophthora infestans) a šedá hniloba neboli botrytida (Botrytis cinerea). Plíseň patří mezi velmi zákeřné nemoci rajčat a umí potrápit kdejakého, i velmi zkušeného zahradníka. V posledních suchých letech problémů s houbovými onemocněními sice ubývá, ale rozhodně nezmizely úplně.

Zahrada > Pěstujeme
+26
. Marta Pawlicová Marta Pawlicová

Předpověď počasí na třetí srpnový víkend + rychlé rady do zahrady

Jaká je předpověď počasí na třetí srpnový víkend 18. a 19. srpna 2018? O víkendu bude slunečné počasí s průměrnými teplotami okolo 29 °C, při zvětšené oblačnosti se mohou objevit přeháňky, takže žádné velká změna nepřijde. Podle lunárního kalendáře je sobota ve znamení květů, a tak se na zahradě věnujte hlavně kytičkám. A tady jsou naše rychlé rady: postarejte se o kvetoucí růže, začněte s výsadbou prvních jarních cibulovin a zasaďte čemeřici.

Zahrada > Pěstujeme
+26
. Marta Pawlicová Marta Pawlicová

Jak si vypěstovat okurky: Rod Cucumis má stále co nabídnout, čím zaujmout i překvapit

Šlechtitelé za poslední roky znásobili odrůdy všech zelenin, ale nejvíce je to znát u okurek. Už si můžete pěstovat nejen salátovky a nakládačky, ale hadovky dlouhé, krátké, a dokonce i mrňavé, nakládačky hruboostné, hladké, partenokarpické i střapečkové. Skvěle chutnají a prospívají našemu zdraví, ale zvládnou i zdobit.

Zahrada > Pěstujeme
+26
. Marta Pawlicová Marta Pawlicová

Předpověď počasí na druhý srpnový víkend aneb Rychlé rady do zahrady

Jaká je předpověď počasí na víkend 11. a 12. srpna 2018? Po tropických dnech a nocích nás v sobotu čekají letní teploty kolem 25 °C, v neděli už zase začnou stoupat, ale i tak to bude jistě příjemné ochlazení. Na co se soustředit na zahradě? Lunární kalendář radí v udělat si v sobotu siestu a začít až v neděli. Tady jsou naše rychlé rady: postarejte se po dovolené o trávník, vrhněte se na živý plot a ochutnejte rané hrozny.

Zahrada > Pěstujeme
+26
. Marta Pawlicová Marta Pawlicová

Víte, které trvalky milují slunce, snáší sucho a kvetou celé léto? Floxy!

Floxy kdysi zdobily každé venkovské stavení, každou zahrádku. Pak se objevily modernější trvalky a nenáročné floxy se skoro vytratily. Teď se naštěstí opět vracejí na výsluní, aby nám svou krásou a opojnou vůni zpříjemnily letní podvečery. A protože dobře snáší sucho a milují slunce, jsou dnes floxy ideální trvalkou. Poradíme, jaké druhy a jak je na zahradě pěstovat.

Zahrada > Pěstujeme
+26
. Marta Pawlicová Marta Pawlicová

Předpověď počasí na víkend 14. a 15. července: Rychlé rady do zahrady

Jaká je předpověď počasí na druhý červencový víkend 14. a 15. 7.? Podle meteorologů má být příjemný letní víkend s ojedinělými bouřkami a přeháňkami. Výraznější srážky budou mít pouze lokální charakter, takže plošné a trvalejší srážky nečekejte. Na co se soustředit na zahradě? Tady jsou naše rychlé rady: postarejte se o jabloně a švestky, které letos slibují bohatou úrodu, sklízejte okurky, cukety a další dozrávající zeleninu, nezapomeňte pečovat o bylinkovou zahrádku.

Zahrada > Pěstujeme
+26
. Marta Pawlicová Marta Pawlicová

Víte, kdy jsou švestky správně zralé a  můžete je utrhnout?

Tak už nám dozrávají švestky. Letos mnohde o trochu dřív, ale většinou jsou na stromech v hojném počtu. Oblíbené ovoce pozdního léta není příliš náročné na pěstování a kromě báječné chuti se může pochlubit i léčivými schopnostmi, hlavně detoxikačními. Poznáte, kdy jsou švestky správně zralé a můžete je utrhnout?

Zahrada > Pěstujeme
+26
. Marta Pawlicová Marta Pawlicová

Předpověď počasí na víkend 28. a 29. července aneb Rychlé rady do zahrady

Jaká je předpověď počasí na poslední červencový víkend? Čekají nás tropy, většinou má být jasno až polojasno. Nejvyšší denní teploty překročí třicítku a ani v noci se moc neochladíme. Z veder se budou tvořit bouřky, ale jen někde, takže všichni se asi neochladíme. Co dělat na zahradě? Tady jsou naše rychlé rady: likvidujeme hnijící ovoce pod stromy, připravujeme se na uskladnění úrody, množíme a zmlazujeme odkvetlé trvalky a zaměříme se na hmyz, který zasluhuje naši ochranu.

Zahrada > Pěstujeme
+26
. Marta Pawlicová Marta Pawlicová

Jak a kdy se pustit do slunečnic: Líbí se vám víc obři, nebo spíš trpaslíci?

Květ slunečnice roční (Helianthus annuus) může být citronově žlutý, zlatožlutý - typicky slunečnicový, oranžový, červený, ale bílý a černý; jednoduchý, poloplný i plný. Slunečnicím se nejlépe daří na plně osluněném místě - a není se co divit, vždyť slunce mají tyto rostliny už v názvu. Poradíme, jak a kdy se pustit do pěstování slunečnic.

Zahrada > Pěstujeme
+26
. Marta Pawlicová Marta Pawlicová

Letní zahrada: Plevel je pěkný prevít, ale může být i užitečný

Mít tak zahradu bez úporného plevele, to je sen všech zahrádkářů. Jenomže plevel je převít a roste mnohem rychleji než pracně pěstované rostliny. Ale na druhou stranu - víte, že plevel naznačuje mnohé o půdě, kde roste? Z nadměrného výskytu některých plevelů se dá usuzovat na důležité vlastnosti půdy. Prozradíme, jak to vlastně je.

Zahrada > Pěstujeme
První Předchozí 1 2 3 Poslední