reklama

Akvarijní rybky, které mohou chovat i děti

Pořídit akvárium potomkům se řadě z vás může zdát jako bláznivý nápad. Vybavení a samotné akvárium stojí sice nějaké finance, ale při výběru správných druhů rybek, začne akvaristika děti velmi rychle bavit. Nenáročné druhy, jako jsou živorodky, dania nebo parmičky, snesou dost prohřešků chovatele. Které akvarijní rybky jsou pro chov dětmi ty nejvhodnější? Jak akvárium zařídit, aby v případě narození mladých rybek nebyl potěr ohrožen?

i (Zdroj: Depositphotos.com)
Akvaristika je velmi nenáročný koníček, kterému se mohou věnovat i děti (Zdroj: Depositphotos)

Akvarijní rybky pro úplné začátečníky

Živorodka duhová, známá také jako paví očko, je jedním z nejrozšířenějších druhů mezi akvaristy obecně. Rybka, dorůstající v dospělosti do délky maximálně 6 cm, zaujme především velkou nenáročností a vysokou plodností. Jeden pár, kterému bychom měli vyhradit alespoň 20 litrů vody, se může stát zdrojem několika vrhů ročně. Desetičlenné hejno pavích oček se ve stolitrovém akváriu velice rychle rozmnoží. Samci jsou krásně vybarvení a řitní ploutev mají přetvořenou v gonopodium, prostřednictvím kterého se páří se samicemi. Samice jsou nevýrazně zbarvené a zavalitější.

Vývin mladých rybek trvá po páření zhruba jeden měsíc. Jedna samička porodí kolem 30 živých mláďat, která se živí drobnou stravou, jako vařený žloutek nebo krmivo pro potěr. Rybky dospívají ve třech až čtyřech měsících. Pokud si chceme rozmnožit jednu barevnou variantu, musíme ostatní samce s jinak barevnými ploutvemi oddělit. Pro porod mláďat samice přemístíme do plastové porodničky nebo silně zarostlé nádrže, kde se mladí jedinci ukryjí před ostatními, kteří představují pro potěr nebezpečí.

Paví očka
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Paví očka jsou nejvhodnějšími rybkami pro děti

Dospělým rybkám nabízíme jako potravu nejen běžné vločkové krmivo. Mražené patentky, nitěnky nebo plankton z rybníka budou dobře prospívat. Krmíme v zásadě jednou denně a vodu alespoň jednou za měsíc zbavíme detritu, který rybky vylučují. Vzhledem k jejich rychlému metabolismu se nehodí do společnosti jiných rybek, které mají vysoké požadavky na čistotu vody. Výkonná filtrace a voda s teplotou kolem 22 °C je nutností.

Podobné nároky na chov i odchov mají mečovky a platy, které se s pavími očky velmi dobře snesou. Při společném chovu dbáme na hustý porost s dostatkem volného prostoru pro plavání.

Mečovky
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Mečovky červené jsou stejně jako paví očka živorodky

Hodně prostoru pro plavání

Danio pruhované je dalším velmi nenáročným druhem akvarijní rybky, tedy vhodným i pro akvárium, které si budou děti obhospodařovat samy. Tato rybka je velmi aktivní plavec, má dlouhé a úzké tělo o délce maximálně 5 cm. Na první pohled zaujmou modravým zbarvením se světlým proužkováním. Při chovu této rybky však musíme akvárium zakrýt, aby rybky nevyskočily. Podobně jako v případě pavího očka se stavíme i k chovu - pravidelná a pestrá strava zaručí dobrý zdravotní stav. Dania jsou však velmi nenáročné na teplotu a nevadí jim občasný pokles teploty až k 18 °C. Stejně nenáročné je danio zlaté. Oba druhy rybek existují i v závojové formě.

Danio pruhované
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Danio pruhované je dekorativní rybka

Razbora klínoskvrnná je typickým představitelem nenáročné rybky pro větší akvária s klidnou vodou. Velmi dobře se snáší s mnoha dalšími druhy malých kaprovitých rybek, jako jsou parmičky či dania. Rybka s délkou maximálně 5 cm vyniká především v tmavších akváriích a při stravě, kde je veden důraz na vybarvení. Samci jsou potom sytě zbarvení, jejich tělíčka mají nádech do tmavě rudé s výrazným černým klínem. Samice jsou zavalitější a poznáme je především díky kratší výšce černého klínu. Samci se často navzájem zastrašují roztaženými ploutvemi, avšak nedochází k žádným vážným šarvátkám. Je to známkou jejich velmi dobrého zdravotního stavu. Pro chov jim stačí středně tvrdá voda s teplotou kolem 23 °C, avšak pro odchov musíme dodržet některé specifické parametry, jako uhličitanová tvrdost.

Razbory
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Razbora klínoskvrnná je klidný a velmi společenský druh

Parmičky pro každého

Parmička nádherná, čtyřpruhá a pětipruhá patří k těm druhům, které dobře snášejí některé chovatelské prohřešky. Ve všech třech případech se jedná o velmi aktivní plavce, které po celý den provádějí průzkum každého místa v akváriu. Jediná parmička čtyřpruhá je druhem, který zásadně chováme ve větším hejnu a jen s podobně zaměřenými druhy. Nikdy je nedáváme do společnosti s rybkami, majícími závojové nebo dlouhé ploutve, které jim tento druh okusuje. Z těchto druhů je nejklidnější parmička pětipruhá, která se dobře snáší se všemi ostatními druhy. Samci těchto druhů mají výrazné načervenalé zbarvení a občas jsou zdrojem drobných potyček, které je ale nijak nemohou poranit. Pro zisk mladých rybek pár přemisťujeme do silně zarostlé nádrže, aby jedinci nemohli nakladené jikry sežrat. Teplota vody, její tvrdost a reakce jsou v zásadě stejné jako u razbor. Parmička čtyřpruhá je však citlivá na obsah dusitanů ve vodě, proto bychom měli akvárium pravidelně čistit.

Parmičky
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Parmičku čtyřpruhou chováme zásadně v hejnu

Vhodné rybky pro čištění dna

  • Mřenka pákistánská, malý flekatý sumeček s velmi přátelskou a klidnou povahou. Krmíme tabletkami pro rybky na dně akvária. Dobře prospívá v klidné a čisté vodě.
  • Pancéřníčci, klasičtí čističi v mnoha různých druzích, se taktéž dobře snášejí s dalšími rybkami. Rozmnožování je možné i ve společném akváriu s jinými rybkami.
  • Krunýřovci, známí jako Ancistrus, jsou výborní pro likvidaci řas, avšak často požírají i zeleň v akváriu. V hustě zarostlém akváriu s klidnou vodou, se často podaří bez výraznější péče odchovat několik mladých potomků. Albíni, kteří jsou nabízeni často na burzách a v prodejnách, jsou však podstatně choulostivější.
Ancistrus
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Sumeček "přísavník" je legračním společníkem akvárií

Publikováno: 11. 9. 2019, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček