reklama

Jarní línání: Jak efektivně zvládnout péči o vašeho chlupatého parťáka

Jarní výměna srsti u psa tzv. „línání“ je přirozeným procesem, který však může pro leckteré majitele představovat každoroční výzvu. Nejen, že se domácnost snadno promění ve věčnou bitvu s chlupy, ale za nadměrnou nebo problematickou výměnou srsti mohou v některých případech stát také zdravotní problémy. Jak o srst pečovat a jak včas odhalit případné neduhy? To nám poradí specialistka ze psího salonu.

Přesrsťování je cyklické a dochází k němu v závislosti na množství denního světla. Často tak psi, kteří žijí v bytě pod umělým světlem, línají celoročně a psi žijící venku zpravidla dvakrát do roka – na jaře a na podzim. Samotnou podobu a intenzitu línání ovlivňuje řada faktorů, jako například častá změna venkovní teploty, kvalita a vyváženost stravy, hormony, věk, ale také stres. U stejného psa se tak může v různém období měnit intenzita línání. Proces přesrsťování je také důležitým indikátorem zdraví domácího mazlíčka.

„Na jaře můžeme zpozorovat na srsti psa prořídlá místa, kde srst nepřiléhá nebo chlupy s různou délkou, které pak často tvoří vypadávající chomáče. Tyto změny jsou dočasné a přirozené pro sezónní línání. Pokud ale na srsti pozorujeme symetricky zvětšující se lysiny, podráždění kůže, zarudnutí, svědění kůže, tvorbu pupínků nebo drobných ranek, je třeba problém konzultovat s odborníkem ze psího salónu nebo rovnou s veterinářem,“ vysvětluje odbornice Martina Hegr Klivarová. Nadměrné línání a špatná kvalita srsti může být způsobena nekvalitní výživou, parazitárními infekcemi, alergiemi, reakcí na léky, ale může také poukazovat na systémové onemocnění jater, ledvin, štítné žlázy nebo nadledvinek.  

Vneste do péče pravidelnost

Línání sice nelze zastavit, ale můžeme zavést režimová opatření tak, abychom se co nejvíce vyhnuli všudypřítomným chlupům po celé domácnosti. Nejefektivnějším způsobem je pravidelné vyčesávání odumřelé srsti psa, přičemž výběr správného kartáče je klíčový. Zatímco u krátkosrstých plemen je to o něco jednodušší a primárně si majitel vystačí s vyčesávací rukavicí, kterou jednoduše navlékne na ruku a po směru růstu srsti ji hlazením vyčesává, u dlouhosrstých plemen se doporučuje vhodná kombinace různých kartáčů, které odstraní chlupy z povrchu, vyčešou podsadu a také promasírují pokožku.

Vyčesávací kartáč
i (Zdroj: Super zoo)
Vyčesávací kartáč

Tip:

Je vhodné použít například vyčesávací kartáč KAY, jehož štětiny odstraní prach, odumřelou srst a podsadu.

Pravidelné vyčesávání psa je příjemné a relaxační jak pro mazlíčka, tak pro jeho majitele. Kromě toho posiluje vazby mezi psem a majitelem a buduje vzájemnou důvěru. Krátkosrstá plemena mohou vyžadovat kartáčování jednou týdně, zatímco dlouhosrstá plemena vyžadují často každodenní péči. Při kartáčování je potřeba nejen odstranit volné chlupy, ale pozitivní účinky má také samotné masírování kůže, které podporuje zdraví srsti a zabraňuje tvorbě případných kožních problémů. U štěňátek je rozumné pečovat o srst formou hry, tak aby lépe spolupracovalo. Ideální pomůckou jsou vyčesávací rukavice nebo kartáče, které lze navléct na ruku.

Speciální rukavice z mikrovlákna
i (Zdroj: Super zoo)
Speciální rukavice z mikrovlákna

Tip:

Po procházce můžete využít také třeba speciální rukavici z mikrovlákna Epic Pet Clean&Dry s vysokou savostí, která nejenže příjemně masíruje, ale také vašeho čtyřnohého parťáka vysuší a očistí.

Koupel jako snadná pomoc

Pravidelné koupele s použitím vhodného šamponu, nejenže odstraní uvolněné chlupy a odumřelé kožní buňky, ale také udržují srst vašeho mazlíčka čistou a zdravou. Důležitý je přitom správný výběr šamponu i kondicionéru. Odborníci doporučují použití šamponů speciálně navržených pro psy, které respektují pH jejich kůže a minimalizují riziko alergických reakcí. Kondicionéry nebo oleje na srst mohou být užitečné pro udržení vlhkosti a lesku srsti, což může snížit línání, a hlavně usnadní rozčesávání psí srsti.

Jarní péče o psí srst je náročnější, pravidelné koupání je základem
i (Zdroj: Super zoo)
Jarní péče o psí srst je náročnější, pravidelné koupání je základem

„Při výběru správného šamponu je důležité dbát na typ pokožky a srsti psa a sledovat, k čemu je daný produkt určen. V nabídce máme šampony proti parazitům, na citlivou pokožku s lupy, na potlačení zápachu, na těžko rozčesatelnou srst, hydrataci, zvýšení lesku srsti, ale i šampony určené pro teriéry, dlouhosrsté nebo krátkosrsté psy. Dobrým pomocníkem je i kvalitní kondicionér, který srsti dodá lesk a zajistí její snadné rozčesávání,“ dodává Martina Hegr Klivarová. Za koupáním by měla následovat i tečka v podobě vyživujícího spreje, který srst nejen vyživí, dodá jí lesk a ochrání ji před nečistotami.

Pomůže i zdravá strava a pohyb

Dopřejte svému psímu parťákovi dostatek pohybu a hydratace. Pravidelná fyzická aktivita a dostatečný příjem vody jednoznačně podporují zdraví kůže a srsti, což může mít pozitivní vliv na celý proces línání. Dbejte také na to, aby měl váš pes vyváženou stravu obsahující dostatek živin, vitamínů a minerálů – obzvláště důležité pro zdravou srst jsou omega 3 a 6 mastné kyseliny, vitaminy skupiny B, zinek a biotin. Volba by měla určitě padnout na kvalitní krmivo bez nadměrného množství umělých přísad a náhražek.

Zdroj informací: Super zoo

Publikováno: 19. 4. 2024, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce