reklama

Výcvik psa je důležitý

Výcvik psa je velmi důležitou součástí péče. Nevychovaný a nevycvičený pes může být velmi nebezpečný. Setkání se špatně vycvičeným psem je nepříjemná zkušenost nejen pro psy, ale i pro jiná zvířata či lidi. Základní povely pro psa zvládnete nejen u štěněte, ale můžete je naučit i dospělého psa. Poradíme, jak vašeho psa vycvičit.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Povely pro psa

Všichni psi mají výcvik rádi, jen ti dominantnější jsou velmi tvrdohlaví. Výcvik psa psychicky stimuluje a chrání před osvojením zlozvyků, které často vznikají z nudy. Ideální je cvičit povely pro psa už od začátku, kdy si psa pořídíte. Předejdete tak špatným návykům, které se u dospělého psa jen velmi špatně odbourávají. Mnoho majitelů malých plemen má často milné názory, že malá plemena se cvičit nemusí, protože nejsou nebezpečná. Bohužel tomu bývá právě naopak, často jsou to právě nevychování malý „štěkalové“, kteří doráží na větší psy nebo i na lidi. Výcvik psa spočívající v základní poslušnosti, která se skládá z různých povelů, na které pes správně reaguje a je snadněji ovladatelný. Toto je důležité především pro psy žijící ve městech a nijak nezáleží na rase ani na velikosti. 

Povely pro psa lze naučit pozitivní motivací

Principem pozitivní motivace je souhra a kladný vztah mezi psem a jeho pánem. Povely pro psa lze docílit souhrou činností za využití pozitivní motivace. Výcvik psa je zaměřen především na kladný přístup, motivaci a odměnu. Důležitým faktorem úspěchu je rovněž trpělivost, která je cestou k vycvičenému a spokojenému mazlíčkovi. Pozitivní motivace se využívá nejen k výcviku poslušnosti civilních psů, ale i dalším výcvikům – například pro výcvik psů určených ke služebním účelům, k vyhledávání různých komodit, záchranářským psům nebo psům obranářům.

Pes se díky pozitivní motivaci lépe soustředí na výcvik. Jedná se o učení prostřednictvím operativního podmiňování, kdy necháte aktivitu zcela na psovi, který se tak učí z následků svého chování. Na základě pozitivního posílení získává pes od cvičitele něco, co chce, a to je pro něj příjemné. Základem je pozitivní přístup, nezbytná trpělivost, vybraný způsob odměny – pamlsek, hračka nebo slovní pochvala. Učit psa můžete jen pravidelným tréninkem.

Provedení pozitivní motivace

Nenechte se odradit, pokud u psa sledujete, že nemá na trénink náladu. Pes může být unavený, a proto na něj nijak netlačte. Buďte důslední, ale zároveň ohleduplní a respektujte jeho potřeby. Především u štěňat se vyplatí trpělivost, protože jsou v tomto období zvídavá a soustředí se na výcvik jen na velmi krátký okamžik. Ideální je období po 4. měsíci věku štěněte, kdy už má pes vyvinutější svalovinu. V letních měsících trénujte raději ráno nebo až v podvečer, když už nejsou tak vysoké teploty. S výcvikem začněte nejlépe od štěněte, ale dá se vycvičit i dospělý pes.

Buďte při tréninku trpěliví

Snažte se dopřát psovi mezi tréninkem i zábavu s dostatkem pohybu nebo her, samozřejmě nezapomeňte na mazlení. Trénink povelů pro psa musí vycházet směrem od vás k psovi, ale zároveň opačným směrem od psa k vám. Vyhněte se jakémukoliv křiku, nadávání, snažte se držet své emoce na „uzdě“. Nepřípustné je jakékoliv ubližování nebo týrání psa.

Při výcviku mějte u sebe pamlsky, další možností je i oblíbená hračka. Psa nezapomeňte dostatečně chválit a hlaďte jej. Můžete mít společný rituál, který spočívá ve slovní pochvale, poplácání či pohlazení nebo odměně ve formě oblíbené hračky. K tomuto výcviku nepatří stres ani strach. Důležitý je rovněž dostatečný odpočinek pro psa. Pokud si na trénink netroufáte a nevíte, jak povely trénovat, obraťte se na profesionály, kteří vám s výcvikem jistě rádi poradí.

Dopřejte psovi po tréninku i hru s oblíbenou hračkou
i (Zdroj: Šárka Miškovská)
Dopřejte psovi po tréninku i hru s oblíbenou hračkou

Povely pro psa jsou snazší s klikrem

Psa můžete cvičit k povelům i za pomoci klikru, který slouží k akustickému vjemu. Místo klikru lze využít i slovní marker např. „super“ nebo „šik“. Klikr vydává velmi specifický zvuk – pes jej má spojen nejčastěji s odměnou. U služebních psů je klikr nezbytnou pomůckou při základním výcviku, kdy je tento typický zvuk vydávaný zmáčknutím spojen se správným chováním nebo určitým povelem.

Velmi dobře klikr funguje na základní povely pro psa. Například při povelu „nose touch“, když se pes dotkne čumákem vaší ruky, vyslovíte „super“ nebo zmáčknete ihned klikr. Pes dostane tímto tři zprávy, že něco udělal správně, že dostane odměnu a že může s tímto chováním skončit. Taková komunikace je se psem mnohem jednodušší, a tím je trénink jednoznačně efektivnější.

Klikr vydává pro psa velmi specifický zvuk
i (Zdroj: Šárka Miškovská)
Klikr vydává pro psa velmi specifický zvuk

Pokročilejší využití klikru

Tento zvuk může vést psa k nalezení určitého předmětu a následné odměně, pokud pes daný předmět správně označí. U výcviku se pes postupně neodměňuje u každého kliknutí, ale až po druhém nebo až třetím kliknutím. S tím je spojen i „shaping“ neboli tvarování, které je založeno na navádění psa k povelu po malých krůčcích. U výcviku aportu se bude jednat o kroky, které budou odměňovány po částech. Nejdříve pes dostane odměnu za to, že vezme aport do tlamy, poté za to, že vydrží určitou dobu aport v tlamě. Další odměna bude za to, že vám aport přinese. Následně můžete všechny kroky spojit v jeden celek a odměnu pes dostane až za aport činky. Klikr navádí svým typickým zvukem psa k zasloužené odměně.

Povel „Ke mně!“

Nejčastěji je tento povel spojován se jménem psa, tedy např. „Aimee ke mně!“ Lze nejprve využít slovní marker nebo klikr spojený s dotykem čumáku, kdy se pes přijde dotkne se čumákem ruky a vy v tento moment odhodíte pamlsek kousek od vás. Pes se automaticky otočí za hozeným pamlskem a vrátí se zpět k vám. Přes „nose touch“ lez psa velmi snadno vycvičit k povelu ke mně. Postačí opět jen vyslovit jméno a povel ke mně a hodit psovi odměnu do strany. Trénujte několikrát za sebou, až si pes tento povel zafixuje jako podmíněné chování. Stejně můžete pokračovat i ostatních základních povelů, jako jsou: sedni, lehni, k noze, přestaň nebo zůstaň.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, ifauna.cz, onlinepsiskola.cz, B. Fogle: Velká kniha péče o psa

Publikováno: 27. 3. 2024, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská