reklama

Máme pro vás nápad na originální dárek, který se hodí nejen pod stromeček

Ručně vyrobený dárek vhodný nejen pod stromeček vás nemusí vůbec zruinovat. Ty nejlepší dárky přece nemusí stát spoustu peněz. Inspirujte se u nás a tvořte s námi. Připravili jsme si pro vás návod krok za krokem. Tvoření má blahodárné účinky i na duševní zdraví. Nevěříte? Přesvědčte se! Seznamte s něčím novým, co jste třeba dosud neznali.

i (Zdroj: Adriana Dosedělová)
Vyrobený dárek vás nemusí zruinovat (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Vyrobený dárek z dřevěných panenek

Vlastnoručně vyrobený dárek z dřevěných kolíčkových panenek nemusíte dát pouze pod vánoční stromeček, ale třeba i k výročí svatby, narození nového člena rodiny nebo kdykoliv jindy. Co jsou kolíčkové panenky? Kolíčkové panenky jsou malé dřevěné panenky, které mají tvar podobný retro kolíčkům na prádlo. Typické pro ně je zaoblená hlava a válcové tělíčko. Nejsou však nějak detailně propracovány, což vám dává široké možnosti v oblasti tvoření.

Kolíčkové panenky nabízí nadčasový herní zážitek. Povzbuzují jejich uživatele, aby do nich promítli své vlastní příběhy a scénáře. Jsou to všestranné hračky, protože mohou být čímkoliv – od krále nebo královny, až po rodinného člena. Záleží jen na vás, co si z nich vyrobíte. Malé dřevěné panenky nejsou žádnou žhavou novinkou, existují již mnoho let. Jde totiž o tzv. “holandské panenky” nebo také "panenky Grodnertal", které se objevily již na počátku 19. století. Tyto panenky získaly své jméno podle údolí v Německu, kde se také převážně vyráběly. Hodí se nejen k výrobě různých dekorací a dárků, ale i ke hře, k vyprávění příběhů nebo k tvoření různých deskových her. Práce s figurkami je snadná a zábavná. Baví malé i velké. 

K tvoření potřebujete dřevěné figurky, fixy nebo akrylové barvy, rámeček, tavnou pistoli a tužku
i (Zdroj: Adriana Dosedělová)
K tvoření potřebujete dřevěné figurky, fixy nebo akrylové barvy, rámeček, tavnou pistoli a tužku

Vlastnoručně vyrobený dárek z kolíčkových panenek se neobejde bez: 

  • dřevěného hlubokého rámečku
  • tavné pistole s lepidlem
  • fixů, především bílého, černého a zlatého (permanentních nebo akrylových)
  • tužky
  • dřevěných figurek různých velikostí
  • motouzů
  • nůžek
  • drobných dekorativních prvků
  • barevných a ozdobných papírů
  • černého kartonu
  • akrylových barev
  • štětců a kelímku s vodou
  • laku

Postup výroby rodinného obrázku:

Vyberte si figurky, které potřebujete
i (Zdroj: Adriana Dosedělová)
Vyberte si figurky, které potřebujete

Ručně vyrobený dárek je založen na jednoduchosti. Z krabičky surových dřevěných panenek si vyberte daný počet figurek, které potřebujete. V našem případě jsme potřebovali figurku na vytvoření maminky, tatínka, chlapečka a ještě menšího chlapečka. Pokud chcete, můžete rodinu doplnit i o zvířecího člena. My jsme proto přidali figurku na kočičku.

Tužkou si podobu figurek předkreslete
i (Zdroj: Adriana Dosedělová)
Tužkou si podobu figurek předkreslete

Vymyslete si, jaké figurky byste chtěli mít. Mohou být úplně jednoduché, minimalistické, kdy každou pouze natřete jednou barvou, nebo do detailu propracované. Děti si s figurkami mohou více vyhrát a nakreslit je podle sebe. Touto cestou jsme šli. Vždy je však dobré, si svou představu tužkou nejprve nakreslit. 

Figurky namalujte podle svých představ
i (Zdroj: Adriana Dosedělová)
Figurky namalujte podle svých představ

Po vytvoření návrhu začněte s malováním. Pro děti bude nejjednodušší sáhnout po fixech. Ty sice nezaručují dokonalou a ostrou kresbu, bude se jim však s nimi lépe pracovat. Starší děti a dospělí mohou bez obav sáhnout po akrylových barvách, které vypadají na figurkách mnohem lépe.

Hotové figurky nalakujte
i (Zdroj: Adriana Dosedělová)
Hotové figurky nalakujte

Namalované figurky je nutné nalakovat. A zde pozor, fixy by se vám při použití vodou ředitelného laku rozpily. Nalakovat je proto můžete lakem na nehty, lakem ve spreji, ale funguje i silný lak na vlasy. Klasicky namalované figurky akrylem nalakujte běžným vodou ředitelným lakem.

Rozložte si rámeček na jednotlivé díly
i (Zdroj: Adriana Dosedělová)
Rozložte si rámeček na jednotlivé díly

Než vám figurky uschnou, rozložte si hluboký rámeček na jednotlivé díly. Odstraňte z něj sklo i podkladový papír. Z barevných papírů vyberte vhodný kontrastní, který bude korespondovat s figurkami. Nalepte ho na hnědou základnu – buď pomocí tuhého lepidla, nebo oboustranné lepicí pásky. Vše si důkladně změřte, aby potom paspartovací rámeček na barevném papíru pěkně seděl.

Do rámečku si vyznačte, kde chcete figurky nalepit
i (Zdroj: Adriana Dosedělová)
Do rámečku si vyznačte, kde chcete figurky nalepit

Dříve, než se dáte do lepení figurek do rámečku, si tužkou vyznačte body – ty vám pomohou s přesným nalepením jednotlivých figurek. Také si předem rozmyslete, v jakém sledu by figurky měly jít za sebou. A chcete rámeček jen takto jednoduše čistý, jako máme my? Pokud chcete, klidně ho můžete doplnit třeba stylizovaným krasopísmem rodina, jménem rodiny nebo jinými aplikacemi.

K lepení použijte tavnou pistoli
i (Zdroj: Adriana Dosedělová)
K lepení použijte tavnou pistoli

Nakonec do rámečku pěkně figurky nalepte. Snažte se lepit přesně na vyznačená místa, pěkně do stejné výšky a vzdálenosti. Lepte opatrně, aby se vám lepidlo nepřichytilo na papír. Obrázek nakonec ještě zkontrolujte a případné nečistoty opatrně očistěte.

A proč si s kolíčkovými panenkami hrát? 

Kolíčkové panenky se ke hře a ke kreativnímu tvoření sice používají již po několik generací, ale až nedávno se však zjistilo, že mají také pozitivní dopad na duševní zdraví – aktivně totiž uvolňují stres, snižují příznaky úzkosti a deprese. Malování a personalizace kolíčkových panenek může být navíc formou sebevyjádření, a proto může pomoci jednotlivcům zpracovat emoce. Mimo to její malé rozměry a složité detaily vyžadují použití jemné motoriky, což může pomoci zlepšit obratnost a koordinaci ruky s okem. To je výhodné především pro děti a jedince s vývojovým opožděním nebo postižením.

Dále kolíčkové panenky poskytují nekonečné možnosti pro imaginativní hru i kreativní vyjádření. Mohou být použity pro předvádění scén, vyprávění příběhů, vytváření postav, čímž podněcují představivost a kreativitu. Mohou být rovněž použity jako nástroj pro budování sociálních vazeb. Sdílení těchto panenek a společné hraní s nimi může potom podpořit pocit společenství a zlepšit mezilidské vztahy. To je vhodné především pro děti, které se tak mohou naučit cenným sociálním dovednostem (spolupráci, sdílení a empatie).

V neposlední řadě kolíčkové panenky mohou být použity i k podpoře emoční regulace. Vytvořením a přizpůsobením panenky k tomu, aby prezentovala sebe nebo někoho, na kom jim záleží, mohou jednotlivci procházet obtížnými emocemi a praktikovat strategie zvládání v bezpečném a kontrolovaném prostředí. To může pomoci vybudovat emocionální odolnost a zlepšit celkové duševní zdraví. Pořiďte si proto i vy kolíčkové panenky a tvořte spolu s námi. 

Zdroj informací: autorka článku; Pinterest; schools.salfordmuseum.com; pegsies.com 

 

Publikováno: 10. 11. 2023, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová