reklama

Paludárium: Terárium a akvárium v jednom

Co je akvárium či terárium ví každý. Někteří z nás znají dokonce i v současnosti velice moderní skleněné nádoby osázené rostlinami a zavěšené na provázku jakoby levitující v prostoru, nazývané aerária. A rozšířit naše obzory ještě o poznání paludárií se pokusil Martin Dvořák z Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Co je paludárium

Paludária jsou kombinací akvária a terária v jedné nádrži. Ve většině případů je budujeme proto, abychom zajistili zvířatům, která chceme chovat, oba biotopy – jak vodní část, tak tu suchozemskou. Paludária nejsou univerzální, dělíme je na tropická, subtropická a případně na paludária z temperátní zóny čili mírného pásu. Liší se teplotami, které v nich udržujeme a které odpovídají potřebám zvířat, jež je budou obývat. Ve vodní části paludária jsou nejspokojenější ryby, ale můžeme tam mít i spoustu dalších vodních živočichů. V té nadzemní části mohou přebývat různí obojživelníci, žáby, želvy nebo některé druhy ještěrek či mloků. Musíme však pomýšlet na to, že některé druhy se vzájemně nesnesou. Pokud totiž budeme chtít chovat společně kupříkladu želvy a ryby, dozajista želvy ryby časem sežerou.

Paludária jsou kombinací akvária a terária v jedné nádrži
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Paludária jsou kombinací akvária a terária v jedné nádrži

Při stavbě paludária musíme od počátku myslet na to, že budeme ve vodě budovat souš, na což můžeme využít různé kameny, kořeny a jiný inertní materiál, který do vody nevylučuje žádné další látky. Používáme kokosový substrát, který se získává z oplodí kokosu. Je to velice trvanlivý a nerozpustný substrát, který se dá používat i několik let, ideálně smíchaný s říčním pískem, který je zase důkladně propraný a není třeba ho čistit. Pokud jde o použité kameny, je velice důležité, aby v nich nebyl žádný vápenec, který by se louhoval do vody. Kvůli uvolňování vápníku jsou nevhodné také ulity a mušle. Výborné jsou naopak dekorace z tvrdého dřeva, například kořeny z ovocných stromů, jako je třešeň, švestka, meruňka.

Používáme kokosový substrát, který se získává z oplodí kokosu
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Používáme kokosový substrát, který se získává z oplodí kokosu

Poměr suchozemské a vodní části

Většinou se uvádí poměr jedna třetina souše ku dvěma třetinám vody, ale musíme samozřejmě přihlédnout hlavně k tomu, jakými živočichy míníme paludárium osídlit. Pokud chceme chovat například želvy, musíme myslet na to, kde se budou vyhřívat. A naopak, pokud pomýšlíme na chov mloků či čolků, je třeba myslet na to, v jaké fázi života se nacházejí, neboť mladší mloci žijí ve vodě a starší vylézají rádi ven.

Vybírejte rostliny, které vydrží velmi vysokou vzdušnou vlhkost
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Vybírejte rostliny, které vydrží velmi vysokou vzdušnou vlhkost

Výběr rostlin

Závisí na tom, o jaký druh paludária se jedná, každopádně musíme počítat s tím, že to vždy musí být rostliny, které vydrží velmi vysokou vzdušnou vlhkost. Údržba paludária je časově zhruba stejně náročná jako údržba akvária srovnatelné velikosti. I zde musíme měnit vodu a odkalovat nečistoty.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů

Publikováno: před týdnem, Autor: Václav Postránecký, Profil autora: Václav Postránecký