reklama

Ještěři mohou být oblíbenými domácími mazlíčky

Přemýšlíte, jakého živého mazlíčka si domů pořídíte? Žadoní děti, ať si pořídíte nějaké zvíře? Co třeba chovat nějaký druh exotického zvířete. Ještěři jsou poslední dobou velmi populární. Je náročnější je chovat, ale zvládnout to může i úplný začátečník. Poradíme, kteří ještěři jsou pro vás vhodní, jak se o ně starat a na co si dát pozor, aby se jim u vás dařilo a stali se klenotem vaší domácnosti, který upoutá pozornost každé návštěvy.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Ještěři se mohou stát zajímavým koníčkem. (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Ještěři

Před pořízením některého z druhů ještěrů pro chov si položte otázku, zda máte dostatek prostoru, času a financí.

Pokud jste si třikrát odpověděli ano, je vhodný čas si vybrat vhodný druh. Ideální je navštívit chovatele (od něj si následně odkoupit mládě) a při té příležitosti si prohlédnut i jeho rodiče a celkové zázemí, kterým se můžete inspirovat. Ještěři potřebují velmi specifické životní podmínky, které jsou pro jejich zdárný vývoj nezbytné. Především se jedná o terárium, které musí mít dostatečnou velikost. Pokud budete chovat jen jednoho jedince, postačí mu menší rozměr. Čím budete chovat zvířat víc, je nutné tomu přizpůsobit i velikost jejich zázemí.

Ještěři potřebují ke svému životu terárium, které je nezbytným doplňkem.
i (Zdroj: zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Ještěři potřebují ke svému životu terárium, které je nezbytným doplňkem.

Agama vousatá

Pochází z Austrálie, kde žije na pouštích nebo polopouštích. Je nenáročná na chov a vhodná pro začátečníky. Aktivní je převážně přes den a dá se snadno ochočit. Můžete ji chovat samostatně, nebo ve skupině. Ještě před koupí si rozmyslete velikost a počet kusů, tomu je nutné přizpůsobit velikost terária.

Agama vousatá se ráda vyhřívá na kamenech.
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Agama vousatá se ráda vyhřívá na kamenech.

Nezapomeňte, že tito ještěři patří mezi větší druhy. Terárium by mělo být dostatečně velké, aby se tento exotický ještěr mohl pohybovat po dně, ale také aby mohl šplhat po větvích nebo lézt po kamenech. Dalším důležitým prvkem jsou záření UVA a UVB, která jsou k jejich životu nezbytné stejně jako vytápění. Nezapomeňte na misku s vodou. Terárium můžete obohatit o živé rostliny, které dodají potřebnou vlhkost. Jako potravu mu dopřejte živý hmyz, větší jedinci nepohrdnou myšími holaty. Tito  ještěři mají rádi i rostlinnou stravu.

Gekončík noční

Ještěři, kteří jsou ideální volbou pro začátečníky. Tento druh není nijak náročný. Dá se velmi snadno ochočit a můžete jej chovat samostatně, nebo ve skupině. Má velmi atraktivní barvu. Pozor, v případě nebezpečí jako každá ještěrka dovede „upustit“ ocásek. 

Gekončík noční, jak už název napovídá, je velmi aktivní v noci.
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Gekončík noční, jak už název napovídá, je velmi aktivní v noci.

Velikost terária vyberte podle počtu jedinců. Snažte se, aby bylo pro chov více kusů terárium větší do délky a mělo dostatečný prostor na dně. Přestože tito ještěři vypadají jako klidná zvířátka, jsou velmi aktivní právě na zemi. Jsou to noční tvorové, a nejsou proto nároční na osvětlení. Důležité pro jejich chov je ovšem teplo, které jim dodáte výhřevnou žárovkou bezpečně umístěnou v teráriu, nebo topnými kameny. Můžete využít obě varianty.

Tito ještěři mají rádi úkryty, proto jim je dopřejte. Další povinnou výbavou je mělká nádoba s vodou. Krmit je můžete hmyzem – cvrčky nebo moučnými červy koupenými v potřebách pro chovatele. V létě jim můžete chytit sarančata, která mají jako lahůdku. Jako další krmivo potřebují různé pochutiny v podobě medu, měkkého ovoce nebo smetanových krémů.

Felsuma madagaskarská

Jak už název naznačuje, jedná se o exotického ještěra sytě zelené barvy původem z Madagaskaru. Jde opět o nenáročný druh pro chov, ale hodí se pro zkušenějšího teraristu. Je velmi aktivní přes den. Dá se ochočit, ale při manipulaci vám může velmi snadno uniknout. Je to velmi rychlý a hbitý druh, který není snadné chytit. Nedá se chovat ve skupině, ale maximálně v páru.

Felsuma madagaskarská je vhodným kandidátem pro chov. Tito ještěři se doporučují pro zkušenějšího chovatele.
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Felsuma madagaskarská je vhodným kandidátem pro chov. Tito ještěři se doporučují pro zkušenějšího chovatele.

Ještěři chovaní ve více jedincích vám mohou způsobit nemalé problémy. Nedoporučuje se pro ně společné terárium, protože mezi nimi často vznikají třenice. Felsumy jsou velmi teritoriální. Terárium zvolte více do výšky, protože tito ještěři mají rádi množství hladkých větví ke šplhání. Ideální je pro tento účel bambus. Dopřejte jim rovněž čerstvé rostliny, ze kterých budou olizovat kapičky vody, proto je vhodné terárium dvakrát denně rosit. Podstatné vybavení je také záření UVA a UVB a vytápění. Jako krmení jim dopřejte hmyz, pavouky, přezrálé ovoce nebo nektar.  

Tip:

Pokud se rozhodnete, že hlavním chovatelem bude vaše dítě, určitě by se mělo před pořízením některého z druhů ještěrů seznámit s jejich chovem, péčí a krmením. Ideální jsou teraristické kroužky, kde se ještěři chovají a děti si vyzkouší "na vlastní kůži" jaké to je. 

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů; hobbio.cz

Publikováno: 24. 5. 2023, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská