reklama

7 prima tipů na recyklaci skla: Druhý život zavařovacích sklenic

Máte rádi kompoty, džemy, čalamády paštiky a jiné ve skle zakonzervované dobroty? Pak máte doma nejspíš už docela slušnou zásobu větších či menších zavařovacích sklenic. Co sklo recyklovat a dát mu druhý život? Máme pro vás 7 prima tipů na recyklaci – ze zavařovaček se dají vytvořit užiteční pomocníci do domácnosti i zajímavé dekorace.

i (Zdroj: Freepik)
Zavařovací sklenice – materiál pro další tvoření (Zdroj: Freepik)

Pokud zavařovací sklenice dále nevyužíváte k opětovnému zavařování, jedná se o odpad patřící do bílého kontejneru. Recyklace skla naštěstí funguje docela slušně a ze starých zavařovacích sklenic, ze kterých ani nemusíte před vyhozením sundávat etiketu nebo je důkladně vymývat, vzniknou pravděpodobně nové. Chcete-li ale svůj domov zkrášlit, zútulnit nebo své věci potřebujete lépe zorganizovat či vyrobit zajímavý dárek (a tím pádem ušetřit za nákup jiné věci ke stejnému účelu), zavařovací sklenice předělejte na nejrůznější praktické pomůcky či dekorace. Tady najdete inspiraci.

1. Dózy na trvanlivé potraviny

Zavařovací sklenice můžou dobře posloužit také na uskladnění sušených bylinek, čajových směsí, rýže, čočky, těstovin nebo ovoce. Za prvé potraviny zůstanou déle chutné a voňavé, a za druhé vypadají ve skle velmi dobře.

Dózy na potraviny
i (Zdroj: istock.com)
Dózy na potraviny

2. Kořenky

Nápad, který sice není úplně originální a nový (znáte pravděpodobně od maminek či babiček), nicméně mezi přehled možností, jak zavařovací sklenice využít, určitě patří – zvlášť pokud se vám podaří nasbírat stejné sklenice. Stačí pak polepit či popsat konkrétním názvem koření a vystavit na polici poblíž varného centra.

3. Organizéry na drobnosti  

Pokud potřebujete utřídit drobnosti na pracovním stole, v kuchyni nebo v koupelně, sáhněte po zavařovacích sklenicích. Můžete si z nich vyrobit i závěsný organizér třeba pomocí prkýnka a obyčejné svorky na hadice či potrubí (seženete za pár korun), nebo provázku či drátku. Máte-li barvy na sklo, můžete si s nimi odekorovat i sklenice, ze kterých vzniknou například cool nádoby na pracovní potřeby.

Organizéry na všechny drobnosti
i (Zdroj: https://thediyplaybook.com)
Organizéry na všechny drobnosti

4. Vázy a vázičky

Čiré sklo? To na první dobrou evokuje vázu. A proč by jí nemohla být právě zajímavá zavařovací sklenice od marmelády nebo od mléka? Navíc ji můžete zkusit originálně nazdobit. Použít můžete opět barvy na sklo, ale třeba také nejrůznější typy krajek a stužek nebo provázek. Když jich máte víc, můžete je někam zavěsit – třeba v létě na zahradě.

5. Květináče 

Bylinky a drobné cibuloviny či pokojovky, můžete i pěstovat přímo v zavařovací sklenici. Dá se ozdobit třeba provázkem, lýkem nebo pomalovat barvami na sklo, ale ani nemusíte. Samotné čiré sklo totiž vypadá spolu se zelenou či rozkvetlou rostlinkou a hnědou zeminou, pod kterou byste měli naskládat vrstvu kamínků, náramně.

Květináče na jarní cibuloviny
i (Zdroj: ibulb.com)
Květináče na jarní cibuloviny

6. Svícny 

I jen obyčejná čajová svíčka udělá ze zajímavé zavařovací sklenice pěkný svícen.  Můžete ji ozdobit barvami na sklo nebo drátkem, to už záleží na vaší fantazii.

Originální svícny
i (Zdroj: pixabay.com)
Originální svícny

7. Osvěžovač vzduchu

Do hezké zavařovací skleničky si můžete vyrobit želatinovou vonnou směs pro osvěžení vzduchu v interiéru.

Zdroj informací: autorka článku

Publikováno: 16. 2. 2024, Autor: Ivana Kropáčková , Profil autora: Ivana Kropáčková